POTOMAC VALLEY GAMES
Youth Track and Field Records
1993-2016
Updated 07/20/2017 by John Morrison and Jay Jacob Wind

Event and Age Group  Name                    Age City State           Year   Result                     
                     
Girls - 100 Meters                                                             
 6 & under           Ariana Wright             6 Clinton MD           2009    17.70
 7-8                 Assante Johnson           8 Woodbridge VA        1999    15.44
 9-10                Kaleigh Winner           10 Alexandria VA        2007    14.17   
 11-12               Aliese Lovelace          12 Bristow VA           2003    13.40
 13-14               Keosha Sanders           14 Stafford VA          1998    12.90
                     
Girls - 200 Meters                                                             
 6 & under           Amara Taylor              6 Baltimore MD         2010    39.56
 7-8                 Assante Johnson           8 Woodbridge VA        1999    32.20
 9-10                Kaleigh Winner           10 Alexandria VA        2007    29.08
 11-12               Kharya Brown             11 Dumfries VA          1998    27.80
 13-14               Genamarie McCant         14 Fairfax Station VA   2008    26.83
                     
Girls - 400 Meters   
 6 & under           Sydney Byrd               6 Woodbridge VA        2011  1:35.47 
 7-8                 Alahna Sabbakhan          7 Washington DC        2009  1:14.76
 9-10                Kaleigh Winner           10 Alexandria VA        2007  1:04.34
 11-12               Genamarie McCant         12 Fairfax Station VA   2006  1:03.79
 13-14               Genamarie McCant         13 Fairfax Station VA   2007/8  59.08   
                     
Girls - 800 Meters   
 6 & under           ----
 7-8                 Jessica Caldwell          8 Randallstown MD      2002  3:07.90
 9-10                Jarryd Mushatt-Valrie    10 Stafford VA          1998  2:43.09
 11-12               Ashlyn Sinclar           12 Silver Spring MD     2001  2:37.30
 13-14               Brittney Rooks           13 Baltimore MD         2007  2:29.08
                     
Girls - 1 Mile Run   
 6 & under           ----
 7-8                 Mary McNichols            7 Alexandria VA        2016  6:11.56
 9-10                Kaitlyn McKnight         11 Jersey City NJ       2016  6:01.38
 11-12               Halsey Sinclair          12 Silver Spring MD     2001  5:44.10
 13-14               Brittney Rooks           13 Baltimore MD         2007  5:34.57
                     
Girls - 3000 Meter Run                                                          
 7-8                 Kaia Martin               8 Alexandria VA        2008 15:07.24
 9-10                Page Lester               9 Washington DC        2009 12:09.43
 11-12               Halsey Sinclair          12 Silver Spring MD     2001 11:19.2
 13-14               Brittney Rooks           13 Baltimore MD         2007 11:01.64
                     
Girls - 80 Meter Hurdles                                                         
 11-12               Sabrina Sokol            11 Ashburn VA           2013    15.64  

Girls - 100 Meter Hurdles                                                         
 13-14               Jessica Caldwell         14 Randallstown MD      2008    15.65
                     
Girls - High Jump    
 6 & under           Olivia Barr               6 Arlington VA         2015   0.95 m
 7-8                 Anne Louise Seekford      8 Leesburg VA          2009   1.01 m
 9-10                Jessica Caldwell         10 Randallstown MD      2004   1.14 m
 11-12               Sabrina Sokol            11 Ashburn VA           2013   1.40 m
 13-14               Nana Meriwether          13 Potomac MD           1998   1.57 m
                     
Girls - Long Jump                                                              
 6 & under           Olivia Barr               5 Arlington VA         2014   2.11 m
 7-8                 Sydney Byrd               8 Woodbridge VA        2013   3.36 m
 9-10                Elyse Autrey             10 Fairfax VA           2016   3.33 m
 11-12               Bryson Wilson            12 Conyers GA           2013   4.02 m
 13-14               Cayla Johnson            14 Woodbridge VA        2016   4.98 m
                     
Girls - Shot Put                                                                   
 6 & under           Olivia Barr               6 Arlington VA         2015   4.10 m
 7-8                 Olivia Barr               7 Arlington VA         2016   5.10 m
 9-10                Lleontyne Brown          10 Philadelphia PA      2013   4.96 m
 11-12               Aniyah Alston            12 Philadelphia PA      2013  10.57 m   
 13-14               Gelisia Garrett          13 Leesburg VA          2009  11.79 m
                     
Girls - Hammer Throw                                                             
 13-14               Ashlen Veatch            13 Roanoke VA           2007  39.82 m 

Girls - Javelin
 6 & under           Olivia Barr               6 Arlington VA         2015   8.19 m
 7-8                 Olivia Barr               7 Arlington VA         2016  12.88 m      
 9-10                Asya McCall              10 Dumfries VA          2013  14.61 m
 11-12               Anne Louise Seekford     11 Leesburg VA          2011  16.51 m 
 13-14               Erin Higgins             14 Ashburn VA           2014  21.28 m
                     
Girls - Discus
 11-12               Aniyah Alston            12 Philadelphia PA      2013  23.82 m 
 13-14               Delia Sipe               14 Fredericksburg MD    2013  30.24 m
________________________________________

Boys - 100 Meters                                                              
 6 & under           Quentin Green             6 Virginia Beach VA    2010    17.03
 7-8                 Travis Massey             8 Hyattsville MD       2000    15.18
 9-10                Joshua Bell              10 Plymouth Meeting PA  2002    14.02
 11-12               Cordell Barrett          12 Stafford VA          2001    13.25
 13-14               Ricky Blake              14 Suffolk VA           2005    12.18
                     
Boys - 200 Meters                                                              
 6 & under           Justin Byrd               6 Woodbridge VA        2011    38.41 
 7-8                 Travis Massey             8 Hyattsville MD       2000    32.69
 9-10                Joshua Bell              10 Plymouth Meeting PA  2002    29.30
 11-12               Cordell Barrett          12 Stafford VA          2001    27.29
 13-14               Daniel Bailey            13 Fairfax VA           1999    24.48
                     
Boys - 400 Meters                                                              
 6 & under           Nate Lacey                6 Brookeville MD       2008  1:41.80
 7-8                 Travis Massey             8 Hyattsville MD       2000  1:15.44
 9-10                Seun Ajayi               10 Bowie MD             2002  1:03.80
 11-12               Bryce Walker             12 Columbia MD          2009  1:01.73
 13-14               Marcus Parker            14                      1993    56.00
                     
Boys - 800 Meters    
 6 & under           Justin Byrd               6 Woodbridge VA        2011  3:38.81 
 7-8                 Othello Adjepong          8 Philadelphia PA      2012  2:58.88     
 9-10                Samik Bhinge             10 Fairfax VA           2015  2:43.84
 11-12               Jacob Windle             12 Purcellville VA      2013  2:31.37
 13-14               Timothy Riley            14 Capital Heights MD   1999  2:08.53
                     
Boys - 1 Mile Run    
 6 & under           Rheinhardt Harrison       5 Falls Church VA      2009  7:20:32
 7-8                 Rheinhardt Harrison       7 Falls Church VA      2011  6:09.95 
 9-10                Eric Martin              10 Alexandria VA        2008  5:45.73
 11-12               Matt Panzica             12 Ashburn VA           2007  5:28.94  
 13-14               Zach Queen               14 McLean VA            2006  5:20.13
                     
Boys - 3000 Meter Run
 7-8                 Cade Deterding            7 Alexandria VA        2014 12:57.57
 9-10                Andrew Holton            10 Clinton MD           2009 11:25.59
 11-12               Joe Monfort              12 Gainesville VA       2009 11:06.40
 13-14               Corey Tooke              14 Bristow VA           2009 10:38.24
                     
Boys - High Jump     
 6 & under           ---- 
 7-8                 Justin Byrd               8 Woodbridge VA        2013   1.00 m
 9-10                Justin Williams          13 Upper Marlboro MD    2009   1.21 m
 11-12               Jim Mathis               12 Reisterstown MD      2002   1.47 m
 13-14               Stan Hamilton            14 State College PA     2015   1.73 m
                     
Boys - Long Jump                                                               
 6 & under           Peyton Holmes             5 Fairfax VA           2013   2.49 m
 7-8                 Thomas Lofton             8 Philadelphia PA      2011   3.90 m 
 9-10                Ricky Blake              10 Suffolk VA           2001   4.02 m
 11-12               Ricky Blake              11 Suffolk VA           2002   5.09 m
 13-14               Stan Hamilton            14 State College PA     2015   5.54 m
                     
Boys - 80 Meter Hurdles 
 9-10                Thomas Lofton            10 Philadelphia PA      2013    16.74  
 11-12               Seth Frank               12 Clifton VA           2011    15.47 

Boys - 100 Meter Hurdles   
 11-12               Greg Stinson             11 Dunkirk MD           2005    21.52
 13-14               William Craver           13 Great Falls VA       2009    17.43
                     
Boys - Shot Put                                                                  
 6 & under           Jordan Ryan               6 Leesburg VA          2007   1.59 m 
 7-8                 Thomas Lofton             8 Philadelphia PA      2011   6.61 m 
 9-10                Thomas Lofton             9 Philadelphia PA      2012   6.28 m
 11-12               Alford Kindred           11 Ft. Belvoir VA       2008   8.99 m
 13-14               Ean Beasley              13 Philadelphia PA      2011  11.14 m 
                    
Boys  TurboJav for 12&under Javelin Throw for 13-14
 6 & under           Zach Sica                 6 Ashburn VA           2015   5.48 m
 7-8                 Henry Brown               8 Falls Church VA      2015  20.70 m
 9-10                Samik Bhinge             10 Fairfax VA           2015  25.73 m
 11-12               Jack Brown               12 Falls Church VA      2015  32.70 m
 13-14               Alex Richlin             14 Oakton VA            2016  44.68 m