PVTC Indoor Track Meet, Thomas Jefferson Community Center
Arlington VA
Sunday, January 28, 2018

We thank our sponsors:

  • Simone Super Energy
  • Bobbi Foley Isagenix
  • Results compiled by Jay Jacob Wind | Send additions or corrections.
  • We had some challenges to assembling the children's 1600m results, so we used self-reported times as best as possible
  • Next indoor meet:
  • Thomas Jefferson Community Center: Sunday, February 11, 2018 | See www.pvtc.org/indoor.html
          PVTC Indoor Track Meet, Thomas Jefferson Community Center
          Arlington VA
          Sunday, January 28, 2018
      ##   Name                          G Age City State                  Time    M    F
      --  --------------------------     - --- ------------------------   -------  -    -
          400 Meter Racewalk
      1   Chuck Kleymeyer                M  73 Arlington VA                2:52.0  1
          ==========================     = === ========================
          800 Meter Racewalk
      1   Jameson Grant                  M  11 Bristow VA                  5:36.0  1
      2   Monica A. Hoffman              F  63 Springfield VA              6:21.0       1
      3   Richard Miner                  M  10 Gainesville VA              7:35.1  2
          ==========================     = === ========================
          1500 Meter Racewalk
      1   Liza Recto                     F  61 Lexington Park MD          10:39.0       1
      2   David Webster                  M  65 Stevensville MD            11:02.0  1
          ==========================     = === ========================
          1600 Meter Racewalk
      1   Jim Wass                       M  65 Riverdale MD               10:57.9  1
          ==========================     = === ========================
          3000 Meter Racewalk
      1   Craig Chasse                   M  48 Reston VA                  18:03.7  1
      2   John F. Morrison               M  69 Essex MD                   19:34.8  2
      3   Art J. Klein                   M  64 Woodbridge VA              19:40.0  3
      4   Thomas Augustine               M  68 Woodbridge VA              21:01.0  4
      5   Sheldon Lewis Contract         M  78 North Bethesda MD          22:30.0  5
      6   Victor N. Litwinski            M  74 McLean VA                  22:59.0  6
      7   Katherine E. (Keg) Good        F  60 Woodbridge VA              23:05.0       1
      8   David Daley                    M  65 Alexandria VA              23:38.0  7
      9   Terry McLaughlin               M  57 Spotsylvania VA            23:51.9  8
          ==========================     = === ========================
          1600 Meter Run Youth
      1   Siddharth Madireddy            M  12 Stone Ridge VA              5:53.0  1
      2   Charles Waller                 M  9  Alexandria VA               5:43.0  2
      3   Raquel Antonia Lewis           F  10 Vienna VA                   6:15.0       1
      4   Charlotte Hart                 F  11 Alexandria VA               6:15.0       2
      5   Lidya Beniyam                  F  11 Woodbridge VA               6:28.0       3
      6   Van Hicks                      M  10 Bethesda MD                 6:28.6  3
      7   Jessica Forseth                F  17 South Riding VA             6:50.0       4
      8   Ryan Carrier                   M  10 Reston VA                   7:01.0  4
      9   Madelyn Ramirez                F 7-8 Ashburn VA                  7:05.0       5
      10  Eleanor Whitehouse             F  11 Arlington VA                7:08.0       6
      11  George James Sefzik            M  12 Alexandria VA               7:13.0  5
      12  Heidi Thalman                  F  11 Bethesda MD                 7:14.0       7
      13  Chris Svensson                 M  11 Bethesda MD                 7:15.2  6
      14  Carrie Finn                    F  12 Arlington VA                7:18.0       8
      15  Vivian Roman                   F  12 Alexandria VA               7:31.0       9
      16  Rena Cooper                    F  9  Alexandria VA               7:40.0       10
      17  Kumkum Meena                   F  10 Rockville MD                8:35.0       11
      18  Mary Lang Sefzik               F  9  Alexandria VA               9:20.0       12
      19  Gaury Meena                    F  7  Rockville MD                9:30.0       13
      20  Benjamin Harmon                M  6  Reston VA                   9:55.0  7
      21  Sophie Harjes                  F  11 Bethesda MD                     NT       14
      22  Camden Gorman                  M  11 Washington DC                   NT  8
          ==========================     = === ========================
          1600 Meter Run Women
      1   Maddie Garber                  F  15 South Riding VA             5:58.0       1
      2   Taylor Gibson                  F  12 Aldie VA                    5:59.0       2
      3   Kerstin Fagerstrom             F  15 Arlington VA                6:00.0       3
      4   Maya Porter                    F  14 South Riding VA             6:09.0       4
      5   Georgia McAuliffe              F  13 Bethesda MD                 6:20.8       5
      6   Eleanora Smith                 F  13 Bethesda MD                 6:22.1       6
      7   Elsa Wachamo                   F  24 Alexandria VA               6:28.0       7
      8   Sadie Dillard                  F  13 Ashburn VA                  6:32.0       8
      9   Fernanda Del-Conto             F  15 Falls Church VA             6:44.0       9
      10  Emma                           F  12 Woodbridge VA               6:59.0       10
      11  Callie Scholz                  F  13 Ashburn VA                  7:14.0       11
      12  Yazmin Sianez                  F  14 Ashburn VA                  7:33.0       12
      13  Kaitlyn Reimbold               F  11 Gainesville VA              8:02.0       13
          ==========================     = === ========================
          1600 Meter Run Youth
      1   Jett Mason Cooper              M  12 Ashburn VA                  5:38.7  1
      2   Darryl Justin Byrd             M  13 Woodbridge VA               5:46.8  2
      3   Jah T. Whyte                   M  11 Woodbridge VA               5:49.5  3
      4   Max Rocchio                    M  13 Alexandria VA               5:52.0  4
      5   Luke Wales                     M  13 Bethesda MD                 5:57.4  5
      6   Drew Carrier                   M  13 Vienna VA                   6:03.0  6
      7   Joshua Vinik                   M  7  Arlington VA                6:06.8  7
      8   Jaydon Lett                    M  14 Bethesda MD                 6:14.0  8
      9   Jack Martinez                  M  13 Ashburn VA                  6:15.1  9
      10  Jonah Plotkin                  M  12 Bethesda MD                 6:15.8  10
      11  Alex Hicks                     M  12 Chevy Chase MD              6:17.2  11
      12  Koki Takizawa                  M  12 Bethesda MD                 6:18.7  12
      13  Damon Egan                     M  13 Bethesda MD                 6:19.4  13
      14  James Robinson                 M  12 Bethesda MD                 6:25.0  14
      15  Will Hicks                     M  13 Chevy Chase MD              6:27.5  15
      16  Benjamin Waterman              M  12 Bethesda MD                 6:35.0  16
      17  Joshua Porter                  M  13 Oxon Hill MD                6:45.7  17
      18  Christian Newell               M  13 Fort Washington MD          6:53.0  18
      19  Jason Jones                    M  13 Ashburn VA                  6:54.4  19
      20  Yash Patwardhan                M  12 Ashburn VA                  7:05.3  20
      21  Taylor Baggett                 M  12 Ashburn VA                  7:12.2  21
      22  Ajami James                    M  13 New Wave Track Club         8:02.0  22
          ==========================     = === ========================
          Masters' Mile
      1   Scott Anderson                 M  43 Washington DC               4:55.3  1
      2   Donovan Bates                  M  32 Woodbridge VA               5:05.0  2
      3   Doug Mock                      M  50 Ellicott City MD            5:09.6  3
      4   Erik Bates                     M  32                             5:19.2  4
      5   Craig Chasse                   M  48 Reston VA                   5:32.5  5
      6   Josť Idler                     M  47 Hyattsville MD              5:33.1  6
      7   Anand Krishna                  M  44 Falls Church VA             5:52.7  7
      8   Paul J. Ryan                   M  67 Arlington VA                6:05.0  8
      9   Bryan Haas                     M  45 Arnold MD                   6:09.5  9
      10  Jeffrey Peterson               M  61 Fredericksburg VA           6:18.7  10
      11  Ted Poulos                     M  56 McLean VA                   6:21.3  11
      12  Lokesh Kumar Meena             M  30 Dausa, Rajastham, INDIA     6:23.7  12
      13  Yuko Whitestone                F  45 Springfield VA              6:24.6       1
      14  Katherine Mariska              F  33 Burke VA                    6:25.3       2
      15  Craig Brown                    M  36 Alexandria VA               6:27.6  13
      16  Blair Todd                     M  39 Upper Marlboro MD           6:40.0  14
      17  Larry Washington               M  66 Rockville MD                6:41.7  15
      18  Jim Noone                      M  73 Fairfax VA                  6:46.6  16
      19  Jordin S. Cohen                M  54 Chevy Chase MD              6:47.3  17
      20  Mike Cannon                    M  59 Fairfax Station VA          7:05.1  18
      21  David Webster                  M  65 Stevensville MD             7:07.1  19
      22  James Scarborough              M  59 McLean VA                   7:38.2  20
      23  Jay Jacob Wind                 M  68 Arlington VA                7:46.0  21
      24  Abdelillah Razah               M  52 Arlington VA                7:56.3  22
          ==========================     = === ========================
          3000 Meter Run
      1   Doug Mock                      M  50 Ellicott City MD           10:20.7  1
      2   David Phillips                 M  55 Arlington VA               11:44.6  2
      3   Alemayehu Wachamo Kabisso      M  46 Washington DC              11:57.8  3
      4   Richard A. Viola               M  56 Arlington VA               12:27.4  4
      5   Craig Brown                    M  48 Chevy Chase MD             12:44.8  5
      6   Paul J. Ryan                   M  67 Arlington VA               12:47.4  6
      7   Ted Poulos                     M  56 McLean VA                  12:54.4  7
      8   Eric Losique                   M  18 Fairfax VA                 13:53.0  8
      9   James Scarborough              M  59 McLean VA                  14:53.2  9
      10  Liza Recto                     F  61 Lexington Park MD          15:50.1       1
      11  Conrad Orloff                  M  47 Columbia MD                17:22.6  10
          ==========================     = === ========================
          400 Meter Run
      1   Charles Waller                 M  9  Alexandria VA               1:26.0  1
          ==========================     = === ========================
          5000 Meter Run
      1   Chad Merrill                   M  37 Germantown MD              19:15.3  1
      2   Jay Jacob Wind                 M  68 Arlington VA               26:50.7  2
      3   Abdelillah Razah               M  52 Arlington VA               27:21.4  3
          ==========================     = === ========================