Prince George's Sportsfest, Wayne K. Curry Sports and Learning Complex
Landover MD
Saturday, February 2, 2013

  • More indoor meets:
  • At Thomas Jefferson Community Center - Sunday, February 10 | Complete information
  • At Prince George's Sportsplex - Saturday, March 2 | Complete information
  • Results compiled by J.J.Wind. Send additions or corrections.
      ##   Name                              G    Age    City State                          Time
      --  ------------------------           -    ---    -----------------                  -------
     
    60 Meter Dash 1 Tish Pope F 37 NT 2 Jill Cypress F 39 TNT International Racing Club 0:08.59 3 Terri Rath F 49 Ashburn VA 0:08.86 4 Hannah C. Phillips F 60 Alexandria VA 0:10.56 5 Titina Eason F 62 Glenarden Masters 0:12.16
    1 T.J. Savage M 26 Laurel MD 0:07.49 2 John Porter Jr. M 34 TNT International Racing Club 0:07.61 3 Unknown Runner 0:07.78 4 Greg Jenkins M 38 Arlington VA 0:07.85 5 Irvin Hay (Louis) M 36 0:07.98 6 Rommel Siervo M 35 Moyock NC 0:08.36
    1 Thomas A. Jones M 59 Glenn Dale MD 0:07.42 2 Dave Barmer M 49 Washington DC 0:07.53 3 Mark Crutchfield M 42 Charles Town WV 0:07.82 4 Ernest Williams M 0:08.14 5 Walter Rogers M 48 Trenton Track Club 0:08.58 6 Claude Clements M 43 Southwest 0:08.70 7 David Ash M 42 TNT International Racing Club 0:09.82
    1 Lonnie Hooker M 50 Upper Marlboro MD 0:06.81 2 Clifton Quarrie M 52 Beltsville MD 0:07.22 3 Tony S. Fulton Sr. M 54 Yeadon PA 0:07.70 4 Byron Charles Friend M 54 Laurel DE 0:07.84 5 Dan C. Royer M 54 Alexandria VA 0:08.01 6 Avon Meacham M 56 Upper Marlboro MD 0:08.14
    1 Albert (Alby) Williams M 72 Bethesda MD 0:08.32 2 Crawford Ellerbe M 72 0:09.06 3 Wilton Gordon M 83 Glenarden MD 0:10.62

    60 Meter Hurdles 1 Jill Cypress F 39 TNT International Racing Club 0:10.77
    1 Dan C. Royer M 54 Alexandria VA 0:10.53 2 Robert Eugene Paulen M 76 Dewey Beach DE 0:11.19

    Women's Mile 1 Alisa Harvey F 47 Manassas VA 5:28.67 2 Joan Hunter F 49 Purcellville VA 5:37.55 3 Elizabeth C. May F 32 Arlington VA 5:52.79 4 Ruth O'Hara F 49 Fairfax Station VA 6:53.59 5 Rhonda Seals F 53 6:57.96 6 Hannah C. Phillips F 60 Alexandria VA 7:39.65 7 Sondra Miller F 34 15 Elite 7:40.00 8 Paula Matubane F 63 Glenarden Track Club 8:35.24 9 Rose D. Green F 74 Upper Marlboro MD 8:36.56

    Masters' Mile 1 Andy Wright M 46 Baltimore Washington AC 5:06.01 2 Stephen Chantry M 58 Williamsburg VA 5:10.72 3 Eugene Holmes M 48 Capital Area Runners 5:16.34 4 James Cooper M 43 Potomac Valley Track Club 5:19.47 5 Kennie L. Edwards M 47 Washington DC 5:22.70 6 R.J. Fox M 47 Hyattsville MD 5:23.85 7 Spider Rossiter M 61 Washington DC 5:35.05 8 Maksym Petrenko M 30 5:40.37 9 Curtis E. Davis M 55 Gaithersburg MD 5:43.18 10 Josť Idler M 42 College Park MD 5:51.62 11 Peter Blank M 58 Annandale VA 6:49.78

    1500 Meter Racewalk 1 Peter Blank M 58 Annandale VA 8:37.00

    3000 Meter Racewalk 1 Irene Fletemeyer F 17 Germantown MD 17:16.87 2 Lubin Hernandez Palomino M 52 Silver Spring MD 17:17.02 3 John F. Morrison M 64 Essex MD 18:52.62 4 Matthew Dyjack M 20 Hood 20:00.05 5 Thomas Augustine M 63 Woodbridge VA 20:48.24 6 Sheldon Contract M 73 North Bethesda MD 21:18.02 7 Terry Copeland M 75 Frederick MD 28:02.24

    400 Meter Dash 1 Gary Rossen M 44 Springfield VA 0:57.62 2 Dewayne Hudson M 47 TNT International Racing Club 0:58.95 3 Adrian Harrison M 51 Germantown MD 0:59.44 4 Byron Charles Friend M 54 Laurel DE 1:02.77 5 Matt Gottlieb M 49 Hanover MD 1:12.91 6 Frederick Cassaday M 65 Greater Philadelphia Track Club 1:16.37 7 Jay Jacob Wind M 63 Arlington VA 1:46.38
    1 Charmaine Roberts F 45 Beltsville MD 1:01.25 2 Gaby Grebski F 41 Silver Spring MD 1:01.43 3 Natoshia Brunson F 30 Baltimore MD 1:07.51 4 Charmaine Davis F 33 TNT International Racing Club 1:10.29
    1 Joan Hunter F 49 Purcellville VA 1:05.62 2 Julie Hayden F 53 Ashburn VA 1:10.62 3 Jordan Hakerson F 19 1:12.59 4 Hannah C. Phillips F 60 Alexandria VA 1:28.23

    800 Meter Run 1 Craig Chasse M 43 Reston VA 2:23.10 2 Josh Rollins M 33 15 Elite 2:25.63 3 Jay Jacob Wind M 63 Arlington VA 3:26.61
    1 Julie Hayden F 53 Ashburn VA 2:40.00 2 Rhonda Seals F 53 3:13.37

    200 Meter Dash 1 Wanda Robinson F 50 ITS 0:31.88 2 Koura Gibson F 48 Washington DC 0:32.14 3 Marguerite Matthews F 50 Glenarden Masters 0:32.33
    1 Karl Smith M 53 ITS 0:23.37 2 Frederick Cassaday M 65 Greater Philadelphia Track Club 0:33.16

    3000 Meter Run 1 Ted Poulos M 51 McLean VA 10:14.70 2 Craig Chasse M 43 Reston VA 10:25.60 3 Maurice Pointer M 57 Baltimore MD 10:49.00 4 Jay Jacob Wind M 63 Arlington VA 12:57.00

    3200 Meter Run
    3200 Meter Run 1 Emily Mulhern F 16 10:56.92 Hand-timed -- Attest: Melvin Fields, Henry McCallum, Phillip Barrett Sr.

    Long Jump 1 Jemere Mullins M 8 & under 2.55m 2 Brandon Bae M 8 & under 2.47m 3 Mateo Idler M 8 & under 2.29m 4 Jeremiah Nobles M 8 & under 1.95m 5 Jonathan Hood M 8 & under 1.60m
    1 Austin Allen M 13-14 Odenton MD 4.90m 2 Dante Graham M 13-14 4.39m 3 Mark Swanson M 13-14 4.39m
    1 Darian Bunting M HS 5.90m 2 Tyree Ballenger M HS 5.77m 3 Joshua Mitchell M 16 Waldorf MD 4.99m 4 Jared McEwen M HS 4.67m 5 Jonathan Bailey M HS 4.52m 6 Zameer McMillan M HS NM 7 Matthew Hazelworth M 16 Bristow VA nm 8 Malik Smith M HS nm 9 Nucere Walker M HS nm
    1 Warren Gray M 6.34m 2 Morris Wigfall M Open 6.00m 3 Anene Wynn F 27 4.35m 4 Sophie Grizzle F Open 3.89m
    1 Bria Snell F 11-12 4.55m 2 Janoah Syers F 11-12 4.47m 3 Sydney Robinson F 11 Clarksville MD 4.22m 4 Angel Young F 11-12 3.94m 5 Aaliyah Robinson F 11-12 3.93m 6 Tahira Bakane F 11-12 3.90m 7 Sabrina Sokol F 11-12 3.89m 8 Ashley Nicole Wallace F 10 Woodbridge VA 3.77m 9 Morgan McGinnis F 11-12 3.70m 10 Aja Taylor F 11-12 3.28m 11 Nia Gilbert F 11-12 3.28m 12 Destiny Stewart F 11-12 3.14m 13 Addison Moore F 10 Centreville VA 2.97m 14 Charity Ray F 11-12 2.41m 15 Tianni Virgil F 11-12 2.38m
    1 Kamari Bullock F 8 & under 2.42m 2 Kaleigha Kendrick F 8 & under 2.38m 3 Sydney Byrd F 7 Woodbridge VA 1.94m 4 Jada Morgan F 8 & under 1.42m 5 Garvey Mortley F 8 & under 1.00m 6 Naima Mortley F 8 & under 0.75m
    1 Taliah Cintron F 13-14 4.42m 2 Deija Lampkin F 13-14 4.35m 3 Isabella Subharwal F 13-14 4.24m 4 Teaona Toy F 13-14 3.63m
    1 Kiilum Johnson M 9-10 3.72m 2 Justin Smith M 11 Chevy Chase MD 3.45m 3 Vaughn DeVaughn M 9-10 3.36m 4 Kameron Vaugh M 9-10 3.15m 5 Cameron Seals M 10 Woodbridge VA 3.02m 6 Matthew Jameson M 9-10 2.93m 7 Darryl Justin Byrd M 8 Woodbridge VA 2.82m 8 Jayden Ganett M 9-10 2.74m 9 Nathiel Harris M 9-10 2.09m 10 Trabian Williard M 9-10 1.61m 11 Evan Taylor M 9-10 1.55m 12 Paul Vance M 9-10 NM
    1 Shemia Williams F HS 4.92m 2 Simone Chapman F 17 Washington DC 4.89m 3 Jeryne Fish F 16 Bowie MD 4.86m 4 Isis Pinkney F HS 4.63m 5 Winona Virginia Peace F 15 Silver Spring MD 4.58m 6 Molly Minnig F HS 4.54m 7 Junei Mosley F HS 4.51m 8 Micah Meekins M HS 4.26m 9 Tatiana Lanteigne F HS 4.23m 10 Micaiah Dendy F HS 4.16m 11 Jillian Horst F HS 4.13m 12 Laura Titus F HS 4.12m 13 Jeniece Taylor F 15-18 3.91m 14 Nina Afsar F HS 3.88m 15 Hanna Hatfield F HS 3.76m 16 Kelly Millner F HS 3.38m
    1 Ty Trinh M 11-12 4.81m 2 Anthony Woods M 11-12 4.72m 3 Aaron Coates M 13 Washington DC 4.30m 4 MacKenzie Brown M 11-12 4.20m 5 Andrew Davis M 11-12 4.08m 6 Deshaun Dawkins M 10 3.84m 7 Kyle Parker M 11-12 3.68m 8 Shiheem Wright M 11-12 3.66m 9 Jerlan Fish M 11-12 Bowie MD 3.62m 10 Brent White M 11-12 3.62m 11 Marcel Diolanson M 11-12 3.52m 12 Isiah Saulter M 11-12 3.44m 13 Shomari Jame M 11-12 3.31m 14 Cameron Johnson M 9 Fort Washington MD 3.31m 15 Kerrian Price M 11-12 3.29m 16 Jaylon Virgil M 11-12 3.26m 17 Isiah Cofield M 11-12 3.15m 18 Elijah Shodye M 11-12 3.00m 19 Chris Barnes M 11-12 2.68m 20 Eric Lindsay M 11-12 2.63m
    1 Taylor Thomas F 11-12 4.82m 2 Jordan Mitchell F 12 Washington DC 3.86m 3 Diamond Wellons F 11-12 3.85m 4 Cashmir Alexander F 11-12 3.81m 5 Elise Lindsay F 11-12 3.41m
    1 Laurin Sydnor F 9-10 3.65m 2 Jada Kinlaw F 9-10 3.57m 3 Grace Golatt F 9-10 3.55m 4 Brooke Freeman F 9-10 3.46m 5 Nyla Cherry F 9-10 3.40m 6 Courtney Bailey F 10 3.37m 7 Anyatt Tapa F 9-10 3.29m 8 Sanaa Virgil F 9-10 3.20m 9 Pilar White F 9-10 3.15m 10 Gwendolyn Carrington F 9-10 3.13m 11 Sydney Sokol F 9-10 2.81m 12 Raven Evans F 8 Woodbridge VA 2.63m 13 Ana Idler F 9-10 2.49m 14 Anyah Fields F 9-10 2.30m 15 Toni Middlebrew F 9-10 2.22m
    1 Josh Rollins M 33 15 Elite 6.43m 2 Patrick Chittchang M 33 5.26m 3 John Porter Jr. M 34 TNT International Racing Club 5.02m 4 Tracey Lynn Berryman Battle F 45 Silver Spring MD 4.48m 5 Jill Cypress F 39 TNT International Racing Club 4.46m 6 David Ash M 42 TNT International Racing Club 4.38m 7 Dan C. Royer M 54 Alexandria VA 4.32m 8 Rommel Siervo M 35 Moyock NC 4.02m 9 Robert Eugene Paulen M 76 Dewey Beach DE 3.27m

    Shot Put 1 Andrew Lara M 8 & under 4.85m 2 Derrick Alexander M 8 & under 4.16m 3 Jeremiah Dillardo M 8 & under 3.74m 4 Cole Clark M 8 & under 3.74m 5 William Mitchell M 8 & under 3.54m 6 Caleb Turner M 8 & under 3.16m 7 Jemere Mullins M 8 & under 2.68m
    1 Trinity Franklin F 9 6.27m 2 Mayla Dodson F 10 5.60m 3 Simone Djumbouyu F 10 5.50m 4 Anika Hawkins F 10 4.96m 5 Kennedy Atkins F 8 4.79m 6 Maya Johnson F 10 4.69m 7 Karen Anderson F 10 4.25m 8 Naiyae Evans F 9 3.83m 9 Courtney Bailey F 10 3.76m 10 Ashari James F 8 3.37m 11 Miya Virgil F 10 3.36m 12 Kaylee Howard F 7 3.10m
    1 Tamara Ovejera F 18 11.42m 2 Christine Agoris F 16 10.08m 3 Jeniece Taylor F 15-18 8.48m 4 Karina Stetsyuk F HS 8.27m 5 Anna Fifer F HS 7.88m 6 Aidan Alston F 15 7.38m 7 Kami Lewis F HS 7.18m 8 Jordan Davis M 14 Alexandria VA 5.72m
    1 John Rodriguez M HS 14.54m 2 Banks Agoruna M HS 13.58m 3 Jason Mills M HS 11.84m 4 Kobie Seals M HS 11.05m 5 Philip Njowwi M HS 11.02m 6 Jarel Anderson M 15 7.54m 7 Elias Warren-Mohr M HS 6.39m
    1 Andrew Matschiner M 23 13.95m 2 Beau Fay M 29 Alexandria VA 13.37m 3 Rob Muzzio M 48 Alexandria VA 12.96m 4 Naila Tejera F 21 10.84m 5 Jim Keys M 47 10.48m 6 Shaunta James F 31 Centreville VA 9.32m 7 John Porter Jr. M 34 TNT International Racing Club 8.93m 8 Jerry Bookin-Weiner M 66 Columbia MD 8.77m 9 Tony S. Fulton Sr. M 54 Yeadon PA 8.76m 10 Frederick Cassaday M 65 Greater Philadelphia Track Club 8.19m 11 James W. Pearce M 67 Columbia MD 8.01m 12 Robert Eugene Paulen M 76 Dewey Beach DE 8.00m 13 Delores Grandison F 58 Townsend DE 7.75m 14 Charmaine Davis F 33 TNT International Racing Club 6.98m 15 Virginia Whitfield F 45 Yeadon PA 6.90m 16 Sharon Good F 80 Silver Spring MD 3.57m

    High Jump 1 Kollin Smith M 13 Cheltenham MD 1.62m 2 Sonya Smith F 11 Cheltenham MD 1.42m 3 Jaden Rollins M 10 1.42m 4 Jimmy Keys M 12 1.42m 5 Jenae Dorsey F 13 1.32m 6 Malik Rush M 13 Philadelphia PA 1.32m 7 Jordan Lomax F 13 1.27m 8 Katherine Richardson F 12 Washington DC 1.27m 9 Deshaun Dawkins M 10 1.22m 10 Janaiah Jackson F 12 1.17m 11 Jarrod Brem M 13 1.02m 12 Brady Shields M 9 NM 13 Anna Idler F 9 NM
    1 William Muzio M OPEN 2.07m 2 Morris Wigfall M OPEN 1.82m 3 Samuel Tvardzik M HS 1.82m 4 Darian Bunting M HS 1.77m 5 Bruce McBarnette M 55 Sterling VA 1.77m 6 Tyree Ballenger M HS 1.77m 7 Jimmy Keys M 12 1.76m 8 Clarence White M OPEN 1.72m 9 Devonte High M HS 1.72m 10 Kevon Cribb M 1.67m 11 Nicholas Shaw M 14 1.67m 12 Scott Luthy M OPEN 1.62m 13 Edmond Okerson M OPEN 1.62m 14 Jonathan Bailey M HS 1.57m 15 John Porter Jr. M 34 TNT International Racing Club 1.57m 16 Christen Smith F HS 1.57m 17 Anene Wynn F 27 1.57m 18 Natalie Holland F 11 1.47m 19 Sophie Grizzle F OPEN 1.42m 20 Gary Brightwell M HS 1.37m 21 Molly Minnig F HS 1.37m 22 Aidan Alston F 15 1.37m 23 Dan C. Royer M 54 Alexandria VA 1.32m 24 Jill Cypress F 39 TNT International Racing Club 1.32m 25 Laura Casadonte F HS 1.32m 26 Micah Meekins M HS 1.32m 27 Richard Allen Klehm M 68 Spotsylvania VA 1.32m 28 Jeniece Taylor F 15-18 1.32m 29 Kyale Beach M HS 1.27m 30 Nicole Brown F HS 1.22m 31 Robert Eugene Paulen M 76 Dewey Beach DE 1.17m 32 Delores Grandison F 58 Townsend DE 1.17m 33 Laura Titus F HS 1.12m 34 Frederick Cassaday M 65 Greater Philadelphia Track Club NM 35 Steve Ashman M HS NM

    Triple Jump 1 Morris Wright M 34 14.35m 2 Clarena Wright F 34 11.68m 3 Steve Ellis M 23 Washington DC 10.54m 4 Bryell Wheeler F 24 10.18m 5 Patrick Chittchang M 33 10.00m 6 Marcus Battle M 54 Silver Spring MD 9.76m 7 Rommel Siervo M 35 Moyock NC 8.81m 8 Robert Eugene Paulen M 76 Dewey Beach DE 7.34m

    Weight Throw 1 Shawn W. Robinson M 51 Ellicott City MD 16.88m 2 Beau Fay M 29 Alexandria VA 15.10m 3 Andrew Robinson M 17 14.97m 4 Andrew Matschiner M 23 13.21m 5 Megan Mounts F 16 12.75m 6 Jerry Bookin-Weiner M 66 Columbia MD 11.55m 7 Tamara Ovejera F 18 11.42m 8 Nalla Tejera F 21 11.11m 9 James W. Pearce M 67 Columbia MD 10.89m 10 Christine Agoris F 16 10.24m 11 Virginia Whitfield F 45 Yeadon PA 9.95m 12 Mary L. Wilkins F 51 District Heights MD 9.41m 13 Delores Grandison F 58 Townsend DE 8.56m 14 Lyn Tribble F 53 8.55m 15 Sharon Good F 80 Silver Spring MD 5.51m

    SuperWeight Throw 1 Andrew Matschiner M 23 8.05m 2 Delores Grandison F 58 Townsend DE 5.84m 3 James W. Pearce M 67 Columbia MD 5.37m 4 Lyn Tribble F 53 4.93m 5 Jerry Bookin-Weiner M 66 Columbia MD 4.73m 6 Virginia Whitfield F 45 Yeadon PA 4.18m 7 Sharon Good F 80 Silver Spring MD 3.60m

    Pole Vault 1 Nick Barrett M 16'01" 2 Lucas Wratschko M 14'06" 3 Sam Shipley M 14'00" 4 Robert Ludwig M 25 14'00" 5 Liam Stott M 13'06" 6 Thomas Carmon M 13'00" 7 Rob Muzzio M 48 Alexandria VA 12'00" 8 Paul Masse M 46 Richmond VA 12'00" 9 Jim Keys M 47 12'00" 10 Steve Powell M HS 11'06" 11 Erin Smith F 16 Middletown MD 09'06" 12 Katie Miller F 18 09'06" 13 Richard Allen Klehm M 68 Spotsylvania VA 09'00" 14 Megan Cahill F 08'06" 15 Molly McKnight F 08'00" 16 Jordan Acton M 08'00" 17 Chelsea Bunker F 07'00" 18 Margarita Swissler F 07'00" 19 Jimmy Keys M 12 06'06" 20 LeClare Beres F 06'00" 21 Andreya Metz F NM 22 Paul Taylor M NM