Prince George's Sportsfest, Wayne K. Curry Sports and Learning Complex
Landover MD
Sunday, January 20, 2013

  • Bruce McBarnette set a world age-group record in the high jump | Video
  • Ted Poulos achieved the M50-54 American Standard of Excellence in the 3000 meter run.
  • More indoor meets:
  • At Prince George's Sportsplex - Saturday, February 2 | Complete information
  • At Thomas Jefferson Community Center - Sundays, January 27 and February 10 | Complete information
  • Results compiled by J.J.Wind. Send additions or corrections.
      ##   Name                              G  Age   City State                           Time
      --  ------------------------           -  ---   -----------------                   -------
          60 Meter Dash
      1   Kurtis Anthony Blair               M   18   Lorton VA                            0:06.70
      2   David Bowman                       M   19   Arnold MD                            0:06.90
      3   Mark Crutchfield                   M   42   Charles Town WV                      0:07.80
      4   Lionel Jackson                     M   47   Glenarden MD                         0:07.95
      5   Lynn Mallory                       M   48   Mechanicsville VA                    0:08.24
    
      1   Jeff Gold                          M   50   Odenton MD                           0:07.43
      2   Tomi Fulton                        M   55   TNT                                  0:07.59
      3   Don Davis                          M   46   Clarksville MD                       0:07.70
      4   Darryl Bryant                      M   52                                        0:07.82
      5   Lorenzo Thomas                     M   48   Fort Washington MD                   0:08.50
      6   Joseph LaFontant                   M   50   Washington DC                        0:08.77
    
      1   Ty Brown                           M   67   Washington DC                        0:08.01
      2   Albert (Alby) Williams             M   72   Bethesda MD                          0:08.37
      3   Crawford Ellerbe                   M   72                                        0:08.91
      4   Cortez Austin                      M   65   Upper Marlboro MD                    0:09.21
      5   Wain Barnes                        M   72   Bowie MD                             0:13.65
                                             M
          60 Meter Hurdles                   M
      1   Ty Brown                           M   67   Washington DC                        0:09.03
      2   Dan C. Royer                       M   54   Alexandria VA                        0:11.38
                                             M
          3000 Meter Racewalk                M
      1   Peter Blank                        M   58   Annandale VA                        17:49.99
      2   John F. Morrison                   M   64   Essex MD                            19:28.80
      3   Thomas Augustine                   M   63   Woodbridge VA                       20:39.36
      4   Sheldon Contract                   M   73   North Bethesda MD                   21:04.15
    
          Masters' Mile
      1   Romain Mareiul                     M   29                                        5:01.81
      2   Susanna Sullivan                   F   22   Falls Church VA                      5:02.42
      3   Rick McGarry                       M   48   Bucks County Road Runners            5:13.27
      4   Jim Ehrenhaft                      M   47   Washington DC                        5:15.92
      5   Henry Wigglesworth                 M   54   Washington DC                        5:20.31
      6   Ronald Nelson                      M   33   Washington DC                        5:23.49
      7   Mel Petersen                       M   48   Smithfield VA                        5:27.13
      8   Eugene Holmes                      M   48                                        5:31.49
      9   Kennie Edwards                     M   44                                        5:44.05
      10  Curtis E. Davis                    M   55   Gaithersburg MD                      5:44.27
      11  Jay Jacob Wind                     M   63   Arlington VA                         6:34.51
      12  Peter Blank                        M   58   Annandale VA                         6:59.61
      13  Joseph LaFontant                   M   50   Washington DC                        8:06.93
      14  Sandra Miller                      F   34   I5 Elite                             8:18.06
      15  Vinessa Gordon                     F   21                                        8:34.60
      16  Rose D. Green                      F   74   Upper Marlboro MD                    8:56.28
      17  Paula Matubai                      F   63   GA                                   9:10.37
      18  Tami Graf                          F   76   Lusby MD                             9:23.40
    
          400 Meter Dash
      1   Josh Rollins                       M   33                                        0:56.93
      2   Dewayne Hudson                     M   48   TNT International Racing Club        0:58.63
      3   Dave Barmer                        M   49   Washington DC                        0:59.40
      4   Glen Whiteley                      M   52   Ridgely MD                           1:00.87
      5   Robert D. Koontz                   M   68   Washington DC                        1:06.69
      6   Ameena Patterson                   F        DC Capital Striders                  1:08.91
      7   Natoshia                           M   30                                        1:10.37
      8   Jay Jacob Wind                     M   63   Arlington VA                         1:42.18
    
          Shot Put
      1   Rob Muzzio                         M   48                                         13.52m
      2   Quincey Sutton                     M   18                                         13.26m
      3   Ken Moss                           M   65   Leesburg VA                           12.61m
      4   Jim Keys                           M   47                                         10.43m
      5   Gary Miller                        M   54                                         10.37m
      6   Ty Brown                           M   67   Washington DC                         10.24m
      7   W. Keith Mathis                    M   60   Reisterstown MD                       09.20m
      8   James W. Pearce                    M   67   Columbia MD                           08.29m
    
      1   Anene Wynn                         F   27                                         09.18m
      2   Mary L. Wilkins                    F   51   District Heights MD                   08.88m
      3   Delores Grandison                  F   58   Townsend DE                           08.08m
      4   Virginia Whitfield                 F   45   Yeadon PA                             07.53m
      5   Vinessa Gordon                     F   21                                         05.16m
      6   Sharon Good                        F   80   Silver Spring MD                      03.56m
    
      1   Kadijah Doughty                    F 15-18                                        11.55m
      2   Megan Mounts                       F   16                                         10.60m
      3   Alexis Conyers                     F   17   Fort Washington MD                    10.22m
      4   Delia Sipe                         F   14                                         08.25m
      5   Jenese Taylor                      F 15-18                                        08.17m
      6   Aidan Alston                       F   15                                         06.94m
      7   Shalea Nichols                     F 15-18                                        06.46m
      8   Jordan Davis                       M   14   Alexandria VA                         05.98m
    
      1   Doug Neary                         M   16                                         13.82m
      2   Kevin Mackey                       M 15-18                                        12.96m
      3   Julian Nelson                      M   16                                         12.41m
      4   Romael Cruz                        M 15-18                                        10.59m
      5   Anthony Coleman                    M   17                                         09.54m
      6   Jarel Anderson                     M   15                                         07.44m
      7   Remi Dennis                        M   15                                         06.10m
    
          Weight Throw
      1   Ken Moss                           M   65   Leesburg VA                           18.06m
      2   Shawn W. Robinson                  M   51   Ellicott City MD                      17.74m
      3   Andrew Robinson                    M   17                                         15.04m
      4   Kevin Mackey                       M 15-18                                        13.57m
      5   Julian Nelson                      M   16                                         11.96m
      6   James W. Pearce                    M   67   Columbia MD                           10.95m
    
      1   Megan Mounts                       F   16                                         13.62m
      2   Mary L. Wilkins                    F   51   District Heights MD                   09.92m
      3   Delores Grandison                  F   58   Townsend DE                           09.38m
      4   Christine Agoris                   F   16                                         09.31m
      5   Sharon Good                        F   80   Silver Spring MD                      05.20m
    
          SuperWeight Throw
      1   Ken Moss                           M   65   Leesburg VA                           09.01m
      2   James W. Pearce                    M   67   Columbia MD                           05.61m
    
      1   Mary L. Wilkins                    F   51   District Heights MD                   06.62m
      2   Delores Grandison                  F   58   Townsend DE                           06.06m
      3   Sharon Good                        F   80   Silver Spring MD                      03.64m
    
          High Jump
      1   Joey Muzzio                        M   19                                          2.11m
      2   Samuel Tvardzik                    M   HS                                          1.92m
      3   Bruce McBarnette                   M   55   Sterling VA                            1.87m WR
      4   Josh Rollins                       M   33                                          1.87m
      5   Steve Ashman                       M   HS                                          1.72m
      6   Cameron French                     M   HS                                          1.72m
      7   Jim Barrineau                      M   57   Burke VA                               1.67m
      8   Jim Keys                           M   47                                          1.67m
      9   Christopher Smith                  M   HS                                          1.62m
      10  Benjamin Miller                    M   17                                          1.62m
      11  Nicholas Shaw                      M   14                                          1.62m
      12  Anthony Stewart                    M   HS                                          1.57m
      13  Alison Bebman                      F   HS                                          1.62m
      14  Adam Alderton                      M   38   Arlington VA                              NM
    
          800 Meter Run
      1   Craig Westfall                     M   17                                        2:15.50
      2   Rico                               M                                             2:20.39
      3   Jamal Leonard                      M   15   Carroll MD                           2:25.93
      4   Willis                             M                                             2:26.32
      5   Adrian Harrison                    M   49   Germantown MD                        2:28.39
      6   Shane Walker                       M   17   TeaMax                               2:33.52
      7   Wesley Minsham                     M   17                                        2:35.76
      8   Leland Henderson                   M   14                                        2:36.77
      9   Jeremy Robertson                   M   15                                        2:37.24
      10  Unknown Runner                                                                   2:40.65
      11  Joshua Mitchell                    M   16   Waldorf MD                           2:41.05
      12  Unknown Runner                                                                   2:43.89
      13  Jay Jacob Wind                     M   63   Arlington VA                         3:18.40
    
          3000 Meter Run
      1   Ted Poulos                         M   51   McLean VA                           10:44.23
      2   Jay Jacob Wind                     M   63   Arlington VA                        13:23.10
      3   Skyelar Yvonne Montgomery          F   10   Springfield VA                      16:06.10