36th Annual Potomac Valley Games 2011 - 9/3/2011 
                   Falls Church High School, Falls Church VA            
                                    Results                             

Men 6&U 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
Finals
  1 Justin Byrd                6 Woodbridge, VA           20.85   1.9  4
  2 David Seekford             6 Leesburg, VA             21.43   0.9  5
  3 Johnnie Peace III          6 Silver Spring, MD        22.55   1.9  4
  4 Ethan Jacks                4 Unattached               23.40   0.9  5
  5 Connor Rock                5 Upper Marlboro, MD       23.52   1.9  4
  6 Alexander Lacey            5 Brookeville, MD          24.29   0.9  5

Women 6&U 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sydney Byrd                6 Woodbridge, VA           18.89   0.6
  2 Josephine Seekford         3 Virginia Comets          32.57   0.6

Men 7-8 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Quentin Green              7 Virginia Beach, VA       15.36   NWI  6
  2 Thomas Lofton              8 Philadelphia, PA         15.78   NWI  6

Women 7-8 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Lydia Seekford             8 Leesburg, VA             16.51   0.6  2
  2 Raven Evans                7 Woodbridge, VA           17.43   0.6  2
  3 Zion Lee                   7 Camden, NJ               18.08   0.6  2
  4 Jordyn Evans               7 Woodbridge, VA           18.90   0.6  2
  5 Ayanna Hayes               8 Baltimore, MA            18.91   0.6  2
  6 Lily Calderwood            8 Reston, VA               19.98   0.6  2

Men 9-10 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Nathaniel Lacey            9 Brookeville, MD          16.55   2.5  7
  2 Cameron Byrd               9 Woodbridge, VA           18.20   2.5  7
  3 Christopher Garrison      10 Ninde, VA                18.70   2.5  7

Men 11-12 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Stephen Lengel            12 Fairfax, VA              13.94   0.8  8
  2 Donovan Lacey             11 Brookeville, MD          14.92   0.8  8

Women 11-12 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Kennedy Graves            12 Leesburg, VA             14.25   1.6  3
  2 Donya Brockington         12 Balt., MD                14.64   1.6  3
  3 Samaria Holland           12 Lorton, VA               14.79   1.6  3

Men 13-14 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Renee Harrison            14 Centreville, VA          14.30   0.8  8

Women 13-14 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Winona Peace              14 Silver Spring, MD        13.19   1.6  3

Men 6&U 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Justin Byrd                6 Woodbridge, VA           38.41   NWI  2 * Meet Record
  2 David Seekford             6 Leesburg, VA             47.16   0.5  1
  3 Johnnie Peace III          6 Silver Spring, MD        50.86   NWI  2

Women 6&U 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Sydney Byrd                6 Woodbridge, VA           40.69   0.5
  2 Ava Meanor                 4 Fairfax, VA            1:04.21   0.5

Men 7-8 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Quentin Green              7 Virginia Beach, VA       32.93   NWI  2

Women 7-8 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Lydia Seekford             8 Leesburg, VA             35.91   0.2  3
  2 Raven Evans                7 Woodbridge, VA           38.14   0.2  3
  3 Ayanna Hayes               8 Baltimore, MA            39.01   0.2  3
  4 Jordyn Evans               7 Woodbridge, VA           40.16   NWI  2
  5 Zion Lee                   7 Camden, NJ               41.13   NWI  2

Women 11-12 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Samaria Holland           12 Lorton, VA               30.94   1.1  4
  2 Donya Brockington         12 Balt., MD                32.46   1.1  4

Men 13-14 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Renee Harrison            14 Centreville, VA          30.16   1.1  4

Women 13-14 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1 Winona Peace              14 Silver Spring, MD        27.51   1.1  4
  2 Elise McDonald            14 Unattached               44.69   1.1  4

Women 6&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sydney Byrd                6 Woodbridge, VA         1:35.47    * Meet record

Men 6&U 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Johnnie Peace III          6 Silver Spring, MD      1:58.23

Men 7-8 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Quentin Green              7 Virginia Beach, VA     1:17.32   2

Women 7-8 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Raven Evans                7 Woodbridge, VA         1:34.97

Men 9-10 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Nathaniel Lacey            9 Brookeville, MD        1:20.36   2
  2 Christopher Garrison      10 Ninde, VA              1:39.13   2

Men 11-12 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Donovan Lacey             11 Brookeville, MD        1:11.78   2

Women 11-12 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Chloe Tran                11 Fairfax, VA            1:18.47   2

Men 13-14 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1 Renee Harrison            14 Centreville, VA        1:05.69   2

Men 6&U 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Justin Byrd                6 Woodbridge, VA         3:38.81

Women 7-8 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jordyn Evans               7 Woodbridge, VA         3:40.74

Men 9-10 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Nathaniel Lacey            9 Brookeville, MD        3:15.71
  2 Cameron Byrd               9 Woodbridge, VA         3:19.04

Men 11-12 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Donovan Lacey             11 Brookeville, MD        2:50.74

Women 11-12 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Chloe Tran                11 Fairfax, VA            2:55.66

Men 7-8 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rheinhardt Harrison        7 Falls Church, VA       6:09.95 * Meet Record

Men 9-10 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Joey Dobrydney            10 Annandale, VA          6:04.47
  2 Rayaan Malhotra            9 McLean, VA             6:19.06
  3 Cameron Byrd               9 Woodbridge, VA         7:00.10

Women 9-10 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Chale Jacks                9 Sterling, VA           9:08.68

Men 13-14 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Alber             13 Silver Spring, MD      5:42.83

Men 9-10 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Rayaan Malhotra            9 McLean, VA            12:06.34

Men 30-34 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Michael Vega              33 Ashburn, VA           17:38.94

Men 50-54 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Terry McLaughlin*         50 Spotsylvania, VA      18:42.43

Men 55-59 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Spider Rossiter*          59 Washington, DC        19:48.64

Men 60-64 5000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Jay Jacob Wind*           61 Arlington, VA         22:57.18

Men 11-12 80 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1 Seth Frank                12 Clifton, VA              15.47   1.5           * Meet Record

Men 11-12 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Seth Frank                12 Clifton, VA              1.27m    4-02.00

Men 6&U Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
===============================================================================
  1 David Seekford             6 Leesburg, VA             1.22m   NWI   4-00.00

Women 7-8 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
===============================================================================
  1 Lydia Seekford             8 Leesburg, VA             2.66m   NWI   8-08.75
  2 Zion Lee                   7 Camden, NJ               2.62m   NWI   8-07.25

Men 7-8 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
===============================================================================
  1 Thomas Lofton              8 Philadelphia, PA         3.90m   NWI  12-09.50 * Meet Record

Men 9-10 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
===============================================================================
  1 Christopher Garrison      10 Ninde, VA                2.83m   NWI   9-03.50

Women 11-12 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
===============================================================================
  1 Samaria Holland           12 Lorton, VA               3.66m   NWI  12-00.25
  2 Anne Louise Seekford      11 Leesburg, VA             2.22m   NWI   7-03.50

Men 11-12 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
===============================================================================
  1 Seth Frank                12 Clifton, VA              4.02m   NWI  13-02.25

Women 13-14 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
===============================================================================
  1 Winona Peace              14 Silver Spring, MD        4.36m   NWI  14-03.75
  2 Elise McDonald            14 Unattached               2.17m   NWI   7-01.50

Men 13-14 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind   
===============================================================================
  1 Renee Harrison            14 Centreville, VA          4.28m   NWI  14-00.50

Men 7-8 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Thomas Lofton              8 Philadelphia, PA         6.61m   21-08.25 * Meet Record

Men 9-10 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Christopher Garrison      10 Ninde, VA                5.07m   16-07.75 * Meet Record

Men 13-14 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ean Beasley               13 Philadelphia, PA        11.14m   36-06.75 * Meet Record
  2 Andrew Lofton Jr          13 Philadelphia, PA         7.06m   23-02.00

Men 19&U Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Kyle Long                 17 East Petersburg, PA     17.43m   57-02.25
  2 Robert Ponton             17 Springfield, VA          9.96m   32-08.25
  3 Joey Cline                15 Stafford, VA             8.53m   28-00.00

Women 19&U Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Brianna Jones             16 Forest, VA               9.16m   30-00.75

Men 40-44 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Richard Kramer            44 Ronks, PA               10.57m   34-08.25

Men 45-49 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Glenn Thompson            48 Carlisle, PA            13.96m   45-09.75

Men 50-54 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Warren Taylor             52 Columbia, PA            13.80m   45-03.50
  2 Ray Jones                 50 Forest, VA               9.90m   32-05.75

Men 55-59 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Gary Garrison             58 Ninde, VA                7.98m   26-02.25

Women 55-59 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Marilyn Fogel             58 Silver Spring, MD        6.99m   22-11.25

Men 60-64 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ken Moss*                 64 Leesburg, VA            12.50m   41-00.25
  2 Michael Kalnas            60 Gibbstown, NJ           10.73m   35-02.50
  3 Robert Vasura             64 Herndon, VA              7.40m   24-03.50

Men 65-69 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 David Marovich            68 Chalfont, PA             8.94m   29-04.00

Men 70-74 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 James Kenney*             70 White Plains, MD        10.52m   34-06.25
  2 Lee McCabe*               72 Ellicott City, MD        8.90m   29-02.50

Men 75-79 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ezzat Pashai*             76 Fairfax, VA             10.26m   33-08.00

Men 80-84 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Darrell Dempster*         82 Annapolis, MD            6.67m   21-10.75

Men 19&U Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Kyle Long                 17 East Petersburg, PA     56.79m     186-04
  1 Joey Cline                15 Stafford, VA            37.53m     123-01
  2 Robert Ponton             17 Springfield, VA         36.49m     119-09

Women 19&U Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  2 Brianna Jones             16 Forest, VA              28.18m      92-05

Men 40-44 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Les Young                 41 Petersburg, VA          35.83m     117-07

Men 45-49 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Glenn Thompson            48 Carlisle, PA            45.17m     148-02

Men 50-54 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Warren Taylor             52 Columbia, PA            46.24m     151-08
  2 Ray Jones                 50 Forest, VA              24.28m      79-08

Men 55-59 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Gary Garrison             58 Ninde, VA               25.60m      84-00

Women 55-59 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Marilyn Fogel             58 Silver Spring, MD       15.80m      51-10

Men 60-64 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Nick Nichols              64 Fredericksburg, VA      42.61m     139-09
  2 Ken Moss*                 64 Leesburg, VA            41.38m     135-09
  3 Michael Kalnas            60 Gibbstown, NJ           32.90m     107-11
  4 Robert Vasura             64 Herndon, VA             28.15m      92-04
  5 Jay Jacob Wind*           61 Arlington, VA            9.91m      32-06

Men 65-69 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 David Marovich            68 Chalfont, PA            30.70m     100-09
  2 George Levendis           69 Washington, DC          29.91m      98-01

Men 70-74 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Larry R. Pratt            70 Newark, DE              43.47m     142-07
  2 Lee McCabe*               72 Ellicott City, MD       42.30m     138-09
  3 James Kenney*             70 White Plains, MD        31.87m     104-07
  4 John Lang                 71 Bethlehem, PA           31.15m     102-02

Men 75-79 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ezzat Pashai*             76 Fairfax, VA             28.53m      93-07

Men 80-84 Discus Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Darrell Dempster*         82 Annapolis, MD           21.53m      70-08

Men 9-10 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Christopher Garrison      10 Ninde, VA                9.06m      29-09

Women 11-12 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Anne Louise Seekford      11 Leesburg, VA            16.51m      54-02 * Meet Record

Women 19&U Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  2 Brianna Jones             16 Forest, VA               6.99m   22-11.25

Men 35-39 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Kunle Lawson              39 Richmond, VA            15.39m   50-06.00

Women 40-44 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Linda Butts               42 Lancaster, PA            8.39m   27-06.50

Men 50-54 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ray Jones                 50 Forest, VA              11.55m   37-10.75

Men 60-64 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ken Moss*                 64 Leesburg, VA            18.79m   61-07.75
  2 Michael Kalnas            60 Gibbstown, NJ           10.24m   33-07.25

Women 60-64 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Cindy Lea Arbelbide*      62 Front Royal, VA         11.55m   37-10.75

Men 65-69 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 David Marovich            68 Chalfont, PA            11.96m   39-03.00

Men 70-74 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Lee McCabe*               72 Ellicott City, MD        8.13m   26-08.25

Men 75-79 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ezzat Pashai*             76 Fairfax, VA             11.00m   36-01.25

Women 75-79 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Audrey Lary*              77 Frederick, MD            9.54m   31-03.75

Men 80-84 Weight Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Darrell Dempster*         82 Annapolis, MD           10.00m   32-09.75
  2 William H. Bergen Jr.     83 Dade City, FL            8.34m   27-04.50

Men 35-39 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Kunle Lawson              39 Richmond, VA            10.58m   34-08.75

Women 40-44 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Linda Butts               42 Lancaster, PA            5.81m   19-01.00

Men 50-54 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ray Jones                 50 Forest, VA               5.88m   19-03.75

Men 55-59 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Gary Garrison             58 Ninde, VA                4.63m   15-02.50

Women 60-64 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Cindy Lea Arbelbide*      62 Front Royal, VA          8.02m   26-04.00

Men 60-64 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Ken Moss*                 64 Leesburg, VA             9.20m   30-02.50
  2 Michael Kalnas            60 Gibbstown, NJ            5.27m   17-03.75

Men 65-69 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 David Marovich            68 Chalfont, PA             6.01m   19-09.00

Men 70-74 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Lee McCabe*               72 Ellicott City, MD        3.88m   12-09.00

Women 75-79 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Sharon Good*              78 Silver Spring, MD        3.68m   12-01.25

Men 80-84 Other SuperWeight
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals         
==========================================================================
  1 Darrell Dempster*         82 Annapolis, MD            5.97m   19-07.25

Men 55-59 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Peter Blank*              56 Annandale, VA         32:23.58

Men 60-64 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 John Morrison*            62 Essex, MD             34:30.52
  2 Thomas Augustine          61 Woodbridge, VA        35:47.73

Men 65-69 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Victor Litwinski*         67 McLean, VA            35:46.98

Men 70-74 5000 Meter Race Walk
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals
================================================================
  1 Sheldon Contract*         72 N. Bethesda, MD       35:32.17
  2 Roger Webb                74 Alexandria, VA        41:10.13