Prince George's Sportsfest, Wayne K. Curry Sports and Learning Complex
Landover MD
Sunday, January 23, 2011

  • Next meets:
  • Sunday, January 30, 2011, Thomas Jefferson Community Center, Arlington VA
  • Sunday, February 6, 2011, Prince George's Sportsplex, Landover MD
  • Results compiled by J.J.Wind. Send additions or corrections.
      ##   Name                              G  Age  City State                           Time/Mark
      --  ------------------------           -  ---  -----------------                       ------
          1500 Meter Racewalk
      1   Irene Fletemeyer                   F  15   Germantown MD                           8:56.10
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          3000 Meter Racewalk
      1   Peter Blank                        M  56   Annandale VA                           18:30.00
      2   John Morrison                      M  62   Essex MD                               19:28.00
      3   Sheldon Contract                   M  71   North Bethesda MD                      21:02.00
      4   Leander Francis Aulisio            M  63   Arlington VA                           22:57.00
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          60 Meter Hurdles
      1   Koura Gibson                       F  46                                           0:11.31
      2   Delores Grandison                  F  57   Townsend DE                             0:11.52
      3   Bob Paulen                         M  74   Silver Spring MD                        0:11.67
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          60 Meter Dash
      1   Tanya Smith                        F  48                                           0:09.57
      1   Lonnie Hooker                      M  47   Upper Marlboro MD                       0:07.19
      2   Clifton Quarrie                    M  50   Beltsville MD                           0:07.27
      3   John Porter Jr.                    M  32                                           0:07.36
      4   Lionel Jackson                     M  45                                           0:07.61
      5   Marcus Beale                       M  35                                           0:07.80
      6   Albert (Alby) Williams             M  70   Bethesda MD                             0:08.06
      7   Lorenzo Thomas                     M  46   Ft Washington MD                        0:08.63
      8   John Borden                        M  61   Philadelphia PA                         0:08.82
      9   Bob Paulen                         M  74   Silver Spring MD                        0:09.57
      10  Wilton Gordon                      M  81   Glenarden MD                            0:10.20
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          Masters' Mile
      1   Alison K. Suckling                 F  55   Arnold MD                               6:08.14
      1   Remus Medley                       M  40   Baltimore MD                            4:48.37
      2   Romain Mareiul                     M  29                                           4:58.44
      3   Kelly Houk                         M  19                                           5:02.97
      4   Ted Poulos                         M  49   McLean VA                               5:06.34
      5   Gary Rossen                        M  42   Springfield VA                          5:08.25
      6   Mark Malander                      M  52   Oak Hill VA                             5:08.81
      7   James Anderson                     M  50   Annapolis MD                            5:09.59
      8   Maurice Pointer                    M  55   Baltimore MD                            5:17.26
      9   Dan Eddy                           M  59   Alexandria VA                           5:50.51
      10  Jay Taylor                         M  63   Norfolk VA                              6:13.81
      11  Jay Jacob Wind                     M  61   Arlington VA                            6:58.09
      12  Robert S. Weiner                   M  63   Accokeek MD                             7:09.98
      13  Peter Blank                        M  56   Annandale VA                            7:20.51
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          400 Meter Dash
      1   Danielle Panuccio                  F  18                                           1:07.00
      2   Phyllis Elaine Lewis               F  49   Lanham MD                               1:13.00
      3   Teresa McFadden                    F  37   Baltimore MD                            1:14.63
      4   Tami Graf                          F  74   Lusby MD                                1:51.00
      1   James Graham                       M  29                                           0:50.90
      2   Marcus Beale                       M  35                                           0:51.15
      3   Ali Najjar                         M  29   Alexandria VA                           0:53.00
      4   Etroy Nelson                       M  37   Baltimore MD                            0:54.00
      5   Remus Medley                       M  40   Baltimore MD                            0:55.90
      6   Negasi Gerima                      M  32                                           0:56.00
      7   Wendall E. Brown                   M  42   District Heights MD                     1:03.00
      8   James Anderson                     M  50   Annapolis MD                            1:07.00
      9   Jay Jacob Wind                     M  61   Arlington VA                            1:42.00
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          800 Meter Run
      1   Zulei Thomas                       F  28                                           2:48.60
      2   Alison K. Suckling                 F  55   Arnold MD                               2:50.30
      3   Dawn Kent                          F  36                                           3:08.90
      4   Jill Cypress Turner                F  38   TNT International Racing Club           3:50.40
      5   Tami Graf                          F  74   Lusby MD                                4:14.70
      1   Jay Jacob Wind                     M  61   Arlington VA                            3:28.30
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          200 Meter Dash
      1   Amina Gyau                         F  44   Silver Spring MD                        0:29.01
      2   Teresa McFadden                    F  37   Baltimore MD                            0:31.48
      1   Remus Medley                       F  40   Baltimore MD                            0:26.05
      2   Jay Jacob Wind                     M  61   Arlington VA                            0:51.75
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          3000 Meter Run
      1   Ted Poulos                         M  49   McLean VA                              10:10.09
      2   Maurice Pointer                    M  55   Baltimore MD                           10:11.70
      3   Unknown Runner                     M                                              12:49.14
      4   Jay Jacob Wind                     M  61   Arlington VA                           13:16.35
      1   Unknown Runner                     F                                              13:40.12
      2   Tami Graf                          F  74   Lusby MD                               16:49.48
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          Shot Put
      1   Jazmyne Claggett                   F  18                                            11.44m
      2   Alexus Scott                       F  18                                            10.39m
      3   Jasmyn Hall                        F  15                                            09.87m
      4   Delores Grandison                  F  57   Townsend DE                              08.39m
      5   DeChara Hargrove                   F  16                                            07.95m
      6   Noel Longmor                       F  16                                            07.82m
      7   Destiny Phillips                   F  HS                                            07.68m
      8   Bria Epps                          F  16                                            07.67m
      9   Dawn Kent                          F  36                                            07.50m
      10  Imani Parker                       F  15                                            06.99m
      11  Jonnetta Bratcher                  F  17                                            06.73m
      12  Sharon Good                        F  78   Silver Spring MD                         03.91m
      1   Quincey Sutton                     M  17                                            14.38m
      2   Briah Uthe                         M  18                                            13.02m
      3   Ken Moss                           M  63   Leesburg VA                              12.67m
      4   Kunle Lawson                       M  39   Richmond VA                              12.60m
      5   Julian Nelson                      M  14                                            11.38m
      6   Jason Carrington                   M  31                                            10.95m
      7   Doug Neary                         M  15                                            10.83m
      8   Ty Brown                           M  65   Washington DC                            10.68m
      9   Tyrell Arrington                   M  18                                            10.65m
      10  Mike Koshuta                       M  17                                            10.32m
      11  Joe Kline                          M  15                                            10.30m
      12  John Porter Jr.                    M  32                                            10.26m
      13  Ajax Kindred                       M  15                                            09.37m
      14  Lee McCabe                         M  71   Ellicott City MD                         08.59m
      15  Jay Jackson                        M  32   Washington DC                            08.35m
      16  Bob Paulen                         M  74   Silver Spring MD                         08.28m
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          Weight Throw
      1   Jazmyne Claggett                   F  18                                            08.93m
      2   Jasmyn Hall                        F  15                                            05.55m
      1   Briah Uthe                         M  18                                            19.64m
      2   Ken Moss                           M  63   Leesburg VA                              16.96m
      3   Mike Neary                         M  50                                            16.67m
      4   Kunle Lawson                       M  39   Richmond VA                              14.66m
      5   Mike Koshuta                       M  17                                            10.78m
      6   Doug Neary                         M  15                                            09.86m
      7   Julian Nelson                      M  14                                            09.72m
          --------------------------         -  ---  --------------------------------