Prince George's Sportsfest, Wayne K. Curry Sports and Learning Complex
Landover MD
Sunday, December 19, 2010

  • Next meets:
  • Sunday, January 2, 2011, Thomas Jefferson Community Center, Arlington VA
  • Sunday, January 9, 2011, Prince George's Sportsplex, Landover MD
  • Results compiled by J.J.Wind. Send additions or corrections.
      ##   Name                              G  Age  City State                           Time/Mark
      --  ------------------------           -  ---  -----------------                       ------
          One Mile
      1   Alisa Harvey                       F  45   Manassas VA                             5:06.82
      2   Ashlyn Sinclair                    F  21   Silver Spring MD                        5:18.04
      3   Julie Hayden                       F  50   Ashburn VA                              5:57.92
      1   Ronald Nelson                      M  29   Washington DC                           5:00.13
      2   Mark Malander                      M  52   Oak Hill VA                             5:03.64
      3   Sean Reincke                       M  30   Cambridge MD                            5:12.85
      4   Gary Rossen                        M  42   Springfield VA                          5:16.99
      5   Maurice Pointer                    M  55   Baltimore MD                            5:19.89
      6   Joe Burno                          M  57   Mitchellville MD                        5:20.91
      7   Curtis Davis                       M  53   Gaithersburg MD                         5:45.86
      8   Jay Jacob Wind                     M  60   Arlington VA                            7:01.46
      9   Robert S. Weiner                   M  63   Accokeek MD                             7:21.05
      10  Peter Blank                        M  56   Annandale VA                            7:48.56
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          1500 Meter Racewalk
      1   Peter Blank                        M  56   Annandale VA                            9:37.10
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          3000 Meter Racewalk
      1   John Gersh                         M  63   Columbia MD                            18:46.49
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          60 Meter Dash
      1   Takhia Mayo                        F  34   Running 4 Christ                        0:08.19
      2   Audrey Lary                        F  76   Frederick MD                            0:10.14
      1   Mathew Crowell                     M  33                                           0:07.13
      2   Jeff Gold                          M  48   Odenton MD                              0:07.14
      3   Clinton Fields                     M  39                                           0:07.22
      4   Bruce Mayo                         M  42                                           0:07.52
      5   Glen Whiteley                      M  49   Ridgely MD                              0:07.55
      6   George Myers 1st                   M  49                                           0:07.67
      7   Jeremy Roberts                     M  45   Beltsville MD                           0:07.72
      8   Leo Sanders                        M  59   Virginia Beach VA                       0:07.77
      9   Lionel Jackson                     M  45                                           0:07.87
      10  Byron Friend                       M  52                                           0:08.00
      11  John McKenzie                      M  45   Silver Spring MD                        0:08.20
      12  Joachim Acolhije                   M  62                                           0:08.32
      13  Lorenzo Thomas                     M  46   Ft Washington MD                        0:08.89
      14  Nick Stevens                       M  65   Montgomery Village MD                   0:09.10
      15  Wilton Gordon                      M  81   Glenarden MD                            0:09.25
      16  Mark Quinton Jordan                M  54                                           0:09.54
      17  Jeff Benson                        M  47                                           0:09.98
      18  Wain Barnes                        M  70   Mitchellville MD                        0:11.82
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          400 Meter Dash
      1   LaTisha Ronelle Moulds             F  33   Joppa MD                                1:02.13
      2   Amina Gyau                         F  43   Silver Spring MD                        1:08.16
      1   Remus Medley                       M  40   Baltimore MD                            0:56.69
      2   Mathew Crowell                     M  33                                           0:57.16
      3   Glen Whiteley                      M  49   Ridgely MD                              0:57.30
      4   Charles Sawyer                     M  40                                           0:58.92
      5   Leo Sanders                        M  59   Virginia Beach VA                       1:00.15
      6   Sean Reincke                       M  30   Cambridge MD                            1:05.25
      7   James Anderson                     M  50   Annapolis MD                            1:07.33
      8   Wesley Hazelworth                  M  48   Bristow VA                              1:16.53
      9   Jay Jacob Wind                     M  60   Arlington VA                            1:41.30
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          800 Meter Run
      1   Katie Apibunyopas                  F                                               2:20.12
      2   Megan Hunter                       F                                               2:20.33
      3   Alisa Harvey                       F  45   Manassas VA                             2:21.89
      4   Tia Cooper                         F  17   Wilmington DE                           2:42.02
      5   Tyra Cooper                        F  17   Wilmington DE                           2:43.59
      6   Zulei Thomas                       F                                               2:45.46
      7   Mariama Taifa-Seitu                F       School Without Walls DC                 2:46.93
      8   Briauna Kilgore                    F  15   Brandywine MD                           2:48.26
      1   Kyron Walker                       M  15   Washington DC                           2:28.72
      2   Rick Hower                         M  59   Reston VA                               2:46.51
      3   Jay Jacob Wind                     M  60   Arlington VA                            3:25.52
      4   Wain Barnes                        M  70   Mitchellville MD                        4:46.32
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          200 Meter Dash
      1   Remus Medley                       M  40   Baltimore MD                            0:25.90
      2   Ty Brown                           M  65   Washington DC                           0:26.76
      3   Jay Jacob Wind                     M  60   Arlington VA                            0:51.10
          --------------------------         -  ---  --------------------------------
          3000 Meter Run
      1   Ted Poulos                         M  49   McLean VA                              10:11.29
      2   Maurice Pointer                    M  55   Baltimore MD                           10:30.85
      3   Jay Jacob Wind                     M  60   Arlington VA                           13:12.84
          --------------------------         -  ---  --------------------------------