DCRRC / PVTC Indoor Track Meet, Thomas Jefferson Community Center
Arlington VA
Sunday, January 17, 2010

The Halls dominated the children's mile -- two sets of twin boys, Jereamy and Joshua, Jay and Jett. Kristin Harman outsprinted Alison Suckling in the women's mile, and Luke Holman led three lanky lads from Massaponax in the elite mile. U.S. Army Brig. Gen. Steve Anderson recaptured the masters' mile. Dustin Whitlow dusted the field in the 3000 meter.

  • Results compiled by Sharon Good, James Scarborough, and Jay Jacob Wind. Send additions or corrections.
  • Next indoor meets:

  • Prince George's Sportsplex: Sunday, January 24, 2010
  • Thomas Jefferson Community Center: Sunday, January 31, 2010
          DCRRC / PVTC Indoor Track Meet, Thomas Jefferson Community Center
          Arlington VA
          Sunday, January 17, 2010
      ##   Name                          G Age City State                  Time
      --  --------------------------     - --- ------------------------    -----
     

    1500 Meter Racewalk 1 Peter Blank M 55 Annandale VA 8:21.0

    3000 Meter Racewalk 1 Sheldon Contract M 70 North Bethesda MD 20:59.0

    Children's Mile 1 Jereamy Hall M 12 Waldorf MD 5:47.1 2 Jay Hall M 10 Waldorf MD 5:59.4 3 Joshua Hall M 12 Waldorf MD 6:04.9 4 Kevin Wegner M 11 Columbia MD 6:12.2 5 Clark Bowden M 11 Vienna VA 6:13.4 6 Jett Hall M 10 Waldorf MD 6:14.1 7 Zach Bell M 9 Reston VA 6:28.8 8 Roy Melvin M 12 Upper Marlboro MD 6:30.4 9 Shai Neal M 8 Rockville MD 6:35.8 10 Rayaan Malhotra M 8 Chesapeake VA 6:36.7 11 Unknown Runner 6:37.6 12 Nicolas Yslas M 13 Centreville VA 6:41.6 13 Unknown Runner 6:44.5 14 Andrew Holton M 10 Prince Georges MD 6:48.4 15 Unknown Runner 7:02.4 16 Unknown Runner 7:03.6 17 Reilly Caldwell F 10 Middletown MD 7:05.8 18 Conor Nikita Keating M 9 Lake Ridge VA 7:13.1 19 Kyle Lyons M 12 Centreville VA 7:15.2 20 Samuel Kilmer M 8 Arlington VA 7:30.0 21 Carson Goettlicher F 10 Annandale VA 8:03.3 22 Ronan Lauinger M 6 Alexandria VA 8:04.5 23 Arnas Cekanskis M 7 Centreville VA 8:06.7 24 Casey Goettlicher F 12 Annandale VA 8:18.1

    Women's Mile 1 Kristin Harman F 29 Newport News VA 6:05.3 2 Alison Suckling F 54 Arnold MD 6:10.1 3 Ana Malhotra F 12 Chesapeake VA 6:22.1 4 Kayla Tucker F 12 Oxon Hill MD 6:30.0 5 Tara Magner F 40 Washington DC 6:31.6 6 Kennedy Holton F 13 Clinton MD 6:51.0 7 Allison Brady F 15 Great Falls VA 7:00.1 8 Kandice Pettaway F 12 Brandywine MD 7:05.3 9 Maansi Mehta F 10 Leesburg VA 7:18.5

    Elite Mile 1 Luke Holman M 26 McLean VA 4:45.9 2 Vitor Marcandali M 18 Fredericksburg VA 4:55.5 3 Unknown Runner 4:56.0 4 Unknown Runner 4:56.7 5 Michael Wegner M 13 Columbia MD 4:58.0 6 Tony Chiesa M 17 Fredericksburg VA 5:00.1 7 Andy Dana M 27 Arlington VA 5:02.4 8 Ted Jeong M 17 Washington DC 5:07.7 9 Rashard Allen M 17 Washington DC 5:10.2 10 Patrick Walker M 30 Washington DC 5:10.8 11 Shawn Johns M 44 Alexandria VA 5:21.5 12 Christopher Diaz M 15 Fredericksburg VA 5:44.9

    Open Mile 1 Jarrett Wharton M 17 Owings Mills MD 5:18.1 2 Matthew Acheson M 21 Bolling AFD MD 5:28.7 3 Corey Tooke M 14 Bristow VA 5:30.1 4 George Hall, Jr. M 42 Waldorf MD 5:30.9 5 J. J. LaPointe M 15 Arlington VA 5:33.5 6 Jared Allen M 14 Ft Washington MD 5:36.3 7 Terry McLaughlin M 49 Spotsylvania VA 5:46.7 8 Mossab Alhadi Alsadig M 15 Alexandria VA 5:47.2 9 Robert P. Hoff M 14 North Potomac MD 5:47.8 10 Jack Webster M 16 Falls Church VA 6:20.8 11 Brittany Smith F 13 Washington DC 6:58.4 12 Peter Blank M 55 Annandale VA 7:04.8

    Masters' Mile 1 Steve Anderson M 53 Arlington VA 5:17.0 2 Kevin Bell M 41 Reston VA 5:26.1 3 Joe Burno M 56 Mitchellville MD 5:29.4 4 Terry McLaughlin M 49 Spotsylvania VA 5:48.7 5 John Way M 44 Montgomery Village MD 5:51.8 6 Samantha Cole F 41 Arlington VA 5:54.3 7 Milan Basta M 58 Potomac MD 6:06.6 8 Keith R. Campbell M 50 Springfield VA 6:35.5 9 Jay Jacob Wind M 60 Arlington VA 6:48.2 10 Ryan Patrick Phair M 36 Vienna VA 6:49.1 11 James Scarborough M 51 McLean VA 7:09.1 12 Robert S. Weiner M 62 Accokeek MD 7:19.8 13 Jon LaPointe M 50 Arlington VA 7:37.5 14 Peter Blank M 55 Annandale VA 7:43.3

    3000 Meter Run 1 Dustin Whitlow M 23 Ashburn VA 9:10.0 2 Malcolm Lester M 42 Washington DC 10:15.0 3 Ted Poulos M 48 McLean VA 10:19.0 4 Rashard Allen M 17 Washington DC 10:32.0 5 Christopher P. Craver M 26 Massillon OH 10:32.0 6 Corey Tooke M 14 Bristow VA 11:12.0 7 Christopher Johnston M 46 Fairfax VA 11:14.0 8 Jim Darr M 55 Falls Church VA 13:05.0 9 Ana Malhotra F 12 Chesapeake VA 13:12.0 10 Rayaan Malhotra M 8 Chesapeake VA 13:50.0 11 James Scarborough M 51 McLean VA 13:51.0 12 Keith R. Campbell M 50 Springfield VA 14:20.0 13 Jacob Bowman M 11 Clifton VA 16:16.0 14 Maansi Mehta F 10 Leesburg VA 16:50.0

    5000 Meter Run 1 Maurice Pointer M 54 Baltimore MD 18:01.0 2 Terry McLaughlin M 49 Spotsylvania VA 19:27.0 3 Abdelillah Razah M 44 Arlington VA 20:15.0 4 Brittney Rooks F 16 Baltimore MD 21:12.0 5 Jay Jacob Wind M 60 Arlington VA 22:32.0 6 Cynthia L. Evans F 54 Randallstown MD 22:47.0 7 Peter Cini M 51 Fairfax VA 23:38.0


    Additional Notable Performances 800m Corey Tooke M 14 Bristow VA 2:34.1 400m Remus Medley M 39 Baltimore MD 0:56.8 200m Remus Medley M 39 Baltimore MD 0:26.0 400m Allison Hall-Pridgen F 43 Baltimore MD 1:13.8 200m Allison Hall-Pridgen F 43 Baltimore MD 0:32.9 400m Del'Vaughn Rooks M 18 Baltimore MD 0:58.9 200m Del'Vaughn Rooks M 18 Baltimore MD 0:27.6