34th Annual Potomac Valley Games 2009 - 9/5/2009 to 9/6/2009          
                               Falls Church H.S.                               
                                    Results                                    
 
Event 32  Women 7-8 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
Finals
  1   104 Bernadette Hassan    8 Warrenton, VA         15:19.34  
 
Event 32  Women 9-10 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   289 Page Lester          9 Washington, DC        12:09.43  
 
Event 32  Women 11-12 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    44 Briana Broccoli     11 Herndon, VA           13:16.99  
  2   174 Theresa Olohan      11 Warrenton, VA         15:00.53  
  3   270 Sharone Brown       12 washighton, DC        15:18.24  
  4   171 Catherine Olohan    12 Warrenton, VA         15:18.43  
  5   281 Kandice Pettaway    12 washington, MO        15:29.13  
 
Event 32  Women 13-14 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   271 Latasha Jeter       13 washington, DC        15:17.64  
 
Event 32  Boys 9-10 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   280 Andrew Holton       10 Clinton, MD           11:25.59  
  2   157 Jason Morneau        9 Bealeton, VA          13:16.58  
  3   173 Patrick Olohan       9 Warrenton, VA         14:26.80  
 
Event 32  Boys 11-12 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   155 Joe Monfort         12 Gainesville, VA       11:06.40  
  2   275 Keith Stewart       12 Baltimore, MD         13:13.75  
  3   278 Kayla Tucker        12 Oxon Hid, MD          13:20.70  
 
Event 32  Boys 13-14 3000 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   268 Corey Tooke         14 Bristow, VA           10:38.24  
  2   277 Jared Allen         13 Ft. Washington, MD    10:58.63  
  3   287 Duane Levy          14 Clinton, MD           10:58.54  
 
Event 34  Boys 13-14 100 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    62 William Craver      13 Great Falls, VA          17.43   NWI 
 
Event 35  Women 7-8 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   104 Bernadette Hassan    8 Warrenton, VA          8:02.64  
  2     8 Kiersten Lovett      7 Newport News, VA       9:43.79  
 
Event 35  Women 9-10 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   285 Alana Wrisht        10 Clinton, MD            6:30.87  
  2   159 Rebecca Morneau     10 Bealeton, VA           7:59.65  
 
Event 35  Women 11-12 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   146 Gwyneth McNiff      11 Broad Run, VA          8:04.33  
  2   286 Kayla Wrisht        12 Clinton, MD            9:27.11  
 
Event 35  Boys 6&U 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   101 Rheinhardt Harriso   5 Falls Church, VA       7:20.32  
 
Event 35  Boys 9-10 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    75 David Dorsett        9 Alexandria, VA         6:37.35  
  2   157 Jason Morneau        9 Bealeton, VA           6:40.29  
 
Event 35  Boys 11-12 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1  1819 Jonas Reynolds      12 Ashburn, VA            6:23.84  
  2   275 Keith Stewart       12 Baltimore, MD          6:47.50  
 
Event 35  Boys 13-14 1 Mile Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   268 Corey Tooke         14 Bristow, VA            5:39.28  
 
Event 36  Women 6&U 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   288 Ariana Wrisht        6 Clinton, MD              17.70   NWI  1 
  2   209 Lydia Seekford       6 Leesburg, VA             29.14   NWI  3 
 
Event 36  Women 7-8 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   199 Alahna Sabbakhan     7 Washington, DC           17.70   NWI  2 
  2   124 Sydney Kemp          7 Leesburg, VA             21.97   NWI  6 
  3     8 Kiersten Lovett      7 Newport News, VA         23.28   NWI  3 
  4   233 Maya Whitfield       8 Sterling, VA             24.98   NWI  4 
  5    63 Kayla Criger         7 Leesburg, VA             27.58   NWI  7 
  6    94 Reese Graves         7 Leesburg, VA             26.81   NWI  4 
 
Event 36  Women 9-10 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   231 Jayden West          9 Leesburg, VA             16.29   NWI  5 
  2   154 Ryan Mitchell        9 Germantown, MD           16.81   NWI  4 
  3   152 Jordan Mitchell      9 Waldorf, MD              19.81   NWI  4 
  4   229 Casey Watson        10 Germantown, MD           19.81   NWI  3 
  5    35 Precious Battle      9 Germantown, MD           23.57   NWI  3 
 
Event 36  Women 11-12 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   182 Winona Peace        12 Silver Spring, MD        14.01   NWI  5 
  2   257 Kiara Pope          12 Bristow, VA              14.06   NWI  5 
  3    93 Kennedy Graves      11 Leesburg, VA             14.78   NWI  5 
  4   113 Kaitlen Hubbard     12 Rosedale, VA             15.11   NWI  5 
  5   170 Kelly Oler          12 McLean, VA               15.18   NWI  7 
  5   239 Kaleigh Winner      12 Alexandria, VA           15.18   NWI  5 
  7   261 Kier Wideman        11 Leesburg, VA             15.75   NWI  2 
 
Event 36  Women 13-14 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1    31 Leslie Alston II    13 Philadelphia, PA         14.12   NWI  8 
  2    18 Shalonda Mitchell   13 Silver Spring, MD        14.77   NWI  1 
  3   205 Adrienne Schmidt    14 McLean, VA               14.66   NWI  8 
  4   259 Chanelle Wideman    13 Leesburg, VA             15.42   NWI  8 
  5   143 Marissa McGinty     14 Marshall, VA             15.68   NWI  2 
  6   135 Zeya Luo            13 Potomac, MD              17.68   NWI  8 
 
Event 36  Boys 6&U 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   168 Aidan Okantey        6 Silver Spring, MD        22.97   NWI  3 
  2   208 David Seekford       4 Leesburg, VA             26.14   NWI  6 
 
Event 36  Boys 7-8 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   190 Chane Rainer         8 Silver Spring, MD        16.23   NWI  1 
  2   294 Nate Lacey           7 Brookeville, MD          17.63   NWI  8 
  3   132 Thomas Lofton        7 Philadelphia, PA         17.87   NWI  1 
  4   251 Jaxon Hill           8 Haymarket, VA            16.86   NWI  2 
  5   256 Jay Pope             8 Bristow, VA              17.28   NWI  1 
  6  1818 Philip Biagioni      7 Unattached               21.73   NWI  2 
  7    77 Jared Kish           7 Oakton, VA               22.97   NWI  2 
 
Event 36  Boys 9-10 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   295 Donovan Lacey        9 Brookeville, MD          15.47   NWI  6 
  2   297 Baxter Hamilton      9 Hyattsville, MD          16.05   NWI  6 
  3   282 Freddy Mejia         9 Ashburn, VA              20.25   NWI  3 
 
Event 36  Boys 11-12 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   227 Bryce Walker        12 Columbia, MD             13.63   NWI  1 
  2    48 Justin Burrell      11 Woodbridge, VA           15.48   NWI  6 
  3   133 Andrew Lofton Jr    11 Philadelphia, PA         15.64   NWI  4 
 
Event 36  Boys 13-14 100 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   269 Tony Hawks          14 Baltimore, MD            13.50   NWI  6 
  2   298 Alexander Merritt   14 Haymarket, VA            13.56   NWI  4 
  3   291 Douglas Tyrrell     13 Manassas, VA             14.52   NWI  7 
  4   250 Matthew Hazelworth  13 Bristow, VA              14.77   NWI  7 
  5   153 Joshua Mitchell     13 Waldorf, MD              16.01   NWI  7 
 
Event 37  Women 7-8 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   199 Alahna Sabbakhan     7 Washington, DC           33.06   NWI  2 
  2   233 Maya Whitfield       8 Sterling, VA             36.52   NWI  2 
  3    92 Taeviana Govan       7 Germantown, MD           40.50   NWI  2 
  4   207 AnneLouise Seekfor   8 Leesburg, VA             38.65   NWI  2 
  5     8 Kiersten Lovett      7 Newport News, VA         53.78   NWI  2 
 
Event 37  Women 9-10 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1    84 Lataevia Francois    9 Germantown, MD           33.88   NWI 
  2    35 Precious Battle      9 Germantown, MD           34.64   NWI 
  3   152 Jordan Mitchell      9 Waldorf, MD              37.32   NWI 
  4   231 Jayden West          9 Leesburg, VA             38.73   NWI 
 
Event 37  Women 11-12 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   182 Winona Peace        12 Silver Spring, MD        30.02   NWI  5 
  2   257 Kiara Pope          12 Bristow, VA              30.63   NWI  5 
  3   113 Kaitlen Hubbard     12 Rosedale, VA             31.74   NWI  5 
  4    93 Kennedy Graves      11 Leesburg, VA             32.63   NWI  5 
 
Event 37  Women 13-14 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1    31 Leslie Alston II    13 Philadelphia, PA         30.25   NWI  7 
  2   135 Zeya Luo            13 Potomac, MD              30.37   NWI  7 
  3    18 Shalonda Mitchell   13 Silver Spring, MD        31.06   NWI  7 
 
Event 37  Boys 7-8 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   256 Jay Pope             8 Bristow, VA              34.56   NWI  4 
  1   190 Chane Rainer         8 Silver Spring, MD        37.13   NWI  3 
  2   294 Nate Lacey           7 Brookeville, MD          37.29   NWI  3 
  3   132 Thomas Lofton        7 Philadelphia, PA         38.69   NWI  3 
 
Event 37  Boys 9-10 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   295 Donovan Lacey        9 Brookeville, MD          33.22   NWI  4 
  2   297 Baxter Hamilton      9 Hyattsville, MD          34.47   NWI  4 
 
Event 37  Boys 11-12 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   227 Bryce Walker        12 Columbia, MD             28.49   NWI  6 
  2   249 Bradley Hazelworth  11 Bristow, VA              32.65   NWI  6 
  3   133 Andrew Lofton Jr    11 Philadelphia, PA         34.11   NWI  6 
 
Event 37  Boys 13-14 200 Meter Dash
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   298 Alexander Merritt   14 Haymarket, VA            26.96   NWI  8 
  2   250 Matthew Hazelworth  13 Bristow, VA              28.02   NWI  8 
  3   269 Tony Hawks          14 Baltimore, MD            28.50   NWI  8 
  4   291 Douglas Tyrrell     13 Manassas, VA             30.58   NWI  6 
  5   153 Joshua Mitchell     13 Waldorf, MD              34.08   NWI  8 
 
Event 38  Women 7-8 400 Meter Dash
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   199 Alahna Sabbakhan     7 Washington, DC         1:14.76  
  2    92 Taeviana Govan       7 Germantown, MD         1:37.94  
  3   148 Sophia McNiff        7 Broad Run, VA          2:02.18  
 
Event 38  Women 9-10 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1    84 Lataevia Francois    9 Germantown, MD         1:14.46   1 
  2    35 Precious Battle      9 Germantown, MD         1:19.94   4 
  3   152 Jordan Mitchell      9 Waldorf, MD            1:24.97   1 
  4   285 Alana Wrisht        10 Clinton, MD            1:34.92   1 
 
Event 38  Women 11-12 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   299 Alexa Dolby         11 WY, WY                 1:09.62   2 
  2   182 Winona Peace        12 Silver Spring, MD      1:09.82   2 
  3   257 Kiara Pope          12 Bristow, VA            1:13.28   2 
  4   286 Kayla Wrisht        12 Clinton, MD            1:19.20   2 
  5   239 Kaleigh Winner      12 Alexandria, VA         1:19.36   2 
 
Event 38  Women 13-14 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   242 Cat Wyatt           13 Waterford, VA          1:14.76   2 
  2    31 Leslie Alston II    13 Philadelphia, PA       1:15.10   3 
 
Event 38  Boys 7-8 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   294 Nate Lacey           7 Brookeville, MD        1:35.29   3 
 
Event 38  Boys 9-10 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   123 Conor Keating        9 Lake Ridge, VA         1:14.76   3 
  2   295 Donovan Lacey        9 Brookeville, MD        1:15.47   3 
  3   112 Chandler Hubbard     9 Rosedale, VA           1:34.60   3 
  4   297 Baxter Hamilton      9 Hyattsville, MD        1:35.73   3 
 
Event 38  Boys 11-12 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   227 Bryce Walker        12 Columbia, MD           1:01.73   4 
 
Event 38  Boys 13-14 400 Meter Dash
===================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  H#
===================================================================
  1   298 Alexander Merritt   14 Haymarket, VA            59.96   4 
  2   250 Matthew Hazelworth  13 Bristow, VA            1:02.49   4 
  3    53 Donovan Chickery    13 Springfield, VA        1:12.25   4 
 
Event 39  Women 7-8 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   139 Jennelle Manning     7 Leesburg, VA           3:37.38  
  2   104 Bernadette Hassan    8 Warrenton, VA          3:38.26  
 
Event 39  Women 9-10 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   159 Rebecca Morneau     10 Bealeton, VA           3:29.94  
 
Event 39  Women 11-12 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1   200 Sahna Sabbakhan     11 Washington, DC         2:55.31  
 
Event 39  Boys 9-10 800 Meter Run
================================================================
    Name                     Age Team                    Finals 
================================================================
  1    75 David Dorsett        9 Alexandria, VA         3:09.72  
  2   123 Conor Keating        9 Lake Ridge, VA         3:16.36  
 
Event 41  Women 7-8 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   207 AnneLouise Seekfor   8 Leesburg, VA             1.01m    3-03.75 
 
Event 41  Women 9-10 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   231 Jayden West          9 Leesburg, VA             0.86m    2-09.75 
 
Event 41  Women 13-14 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1    55 Ashley Childs*      59 Royal Oak, MD            1.19m    3-10.75 
 
Event 41  Boys 9-10 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   272 Justin Williams     10 Upper Marlboro, MD       1.21m    3-11.50 
 
Event 41  Boys 13-14 High Jump
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1    62 William Craver      13 Great Falls, VA          1.41m    4-07.50 
 
Event 42  Women 6&U Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   209 Lydia Seekford       6 Leesburg, VA             1.93m   NWI   6-04.00 
 
Event 42  Women 7-8 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   233 Maya Whitfield       8 Sterling, VA             2.36m   NWI   7-09.00 
  2   124 Sydney Kemp          7 Leesburg, VA             1.40m   NWI   4-07.25 
 
Event 42  Women 11-12 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   182 Winona Peace        12 Silver Spring, MD        3.94m   NWI  12-11.25 
  2    93 Kennedy Graves      11 Leesburg, VA             2.95m   NWI   9-08.25 
 
Event 42  Women 13-14 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1    31 Leslie Alston II    13 Philadelphia, PA         4.03m   NWI  13-02.75 
  2    18 Shalonda Mitchell   13 Silver Spring, MD        3.32m   NWI  10-10.75 
  3   143 Marissa McGinty     14 Marshall, VA             3.27m   NWI  10-08.75 
 
Event 42  Boys 9-10 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1    75 David Dorsett        9 Alexandria, VA           3.11m   NWI  10-02.50 
  2   282 Freddy Mejia         9 Ashburn, VA              3.12m   NWI  10-03.00 
 
Event 42  Boys 11-12 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1   249 Bradley Hazelworth  11 Bristow, VA              3.29m   NWI  10-09.50 
  2   133 Andrew Lofton Jr    11 Philadelphia, PA         3.21m   NWI  10-06.50 
 
Event 42  Boys 13-14 Long Jump
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind          
===============================================================================
  1    62 William Craver      13 Great Falls, VA          4.65m   NWI  15-03.25 
  2   250 Matthew Hazelworth  13 Bristow, VA              4.27m   NWI  14-00.25 
 
Event 43  Women 7-8 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1    96 Rosie Hackman        8 Leesburg, VA             3.93m   12-10.75 
  2    63 Kayla Criger         7 Leesburg, VA             3.12m   10-03.00 
 
Event 43  Women 11-12 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   140 Jesslyn Manning     11 Leesburg, VA             6.84m   22-05.25 
 
Event 43  Women 13-14 Shot Put
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1    87 Gelisia Garrett     13 Leesburg, VA            11.79m   38-08.25 
 
Event 47  Mixed Youth 4x100 Meter Relay
================================================================
    Team                                                 Finals 
================================================================
  1 Virginia Comets  11-12 Girls                        1:05.74  
  2 Firebirds     9-10 Girls                            1:05.86  
  3 Virginia Comets  7-8 Girls A'                      1:10.68  
  4 Virginia Comets  7-8 Girls B'                      1:20.97  
  5 Virginia Comets  6&U Boys                           2:10.97  
 
Event 48  Women 11-12 80 Meter Hurdles
========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind H#
========================================================================
  1   113 Kaitlen Hubbard     12 Rosedale, VA             18.47   NWI  2 
 
Event 48  Boys 11-12 80 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                     Age Team                    Finals  Wind
=====================================================================
  1   249 Bradley Hazelworth  11 Bristow, VA              16.19   NWI 
  2    48 Justin Burrell      11 Woodbridge, VA           16.40   NWI 
  3   272 Justin Williams     10 Upper Marlboro, MD       23.12   NWI 
 
Event 50  Women 7-8 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1    96 Rosie Hackman        8 Leesburg, VA             9.25m      30-04 
  2    63 Kayla Criger         7 Leesburg, VA             9.00m      29-06 
 
Event 50  Women 11-12 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1   140 Jesslyn Manning     11 Leesburg, VA            10.30m      33-09 
 
Event 50  Women 13-14 Javelin Throw
==========================================================================
    Name                     Age Team                    Finals           
==========================================================================
  1    87 Gelisia Garrett     13 Leesburg, VA            14.20m      46-07