DCRRC / PVTC Indoor Track Meet, Thomas Jefferson Community Center
Arlington VA
Sunday, February 8, 2009

John Emil Quatroche qualified for the USA Deaflympics, winning both the mile and the 3000 meter.

Hannah Elizabeth Scheren ran the fastest mile of the day.

Shannon Marie Brady led a bunch of women in the 3000 meter.

  • Photos by ProPhotosNow.com
  • DVD by Derrick Kenney of BAMM
  • Results compiled by J.J.Wind. Send additions or corrections.
  • Next indoor meets:
  • Prince George's Sportsplex: Saturday, February 28, 2009 (Masters only)
  • Thomas Jefferson Community Center Sunday, January 3, 2010
          DCRRC / PVTC Indoor Track Meet, Thomas Jefferson Community Center
          Arlington VA
          Sunday, February 8, 2009
      ##   Name                          G Age City State                  Time
      --  --------------------------     - --- ------------------------    -----
     

    800 Meter Racewalk 1 Jimmy Cunningham M 9 Leesburg VA NT 2 Trinity Wilkins F 5 Bowie MD 6:19.0 3 Judith Crawford RW F 67 Annapolis MD 6:51.2

    1500 Meter Racewalk 4 Peter Blank M 54 Annandale VA 8:27.4 5 Irene Hibaya F 13 Germantown MD 12:30.9

    3000 Meter Racewalk 1 John Morrison RW M 60 Essex MD 19:38.2 2 Carolyn Anderson F 59 Potomac MD 20:07.0 3 Charles Boyle RW M 85 Annapolis MD 21:09.7 4 Sheldon Contract RW M 69 N. Bethesda MD 21:13.8 5 Michael Schwed RW M 67 Silver Spring MD 21:27.7 6 Jamia Perry F 17 Bowie MD 21:51.5 7 Jada Perry F 16 Bowie MD 22:05.7 8 Roger Webb RW M 71 Alexandria VA 22:26.9 9 Janae Perry F 13 Bowie MD 24:09.6

    Children's Mile 1 Clark Bowden M 10 Vienna VA 6:12.3 2 Jay Hall M 9 Waldorf MD 6:16.7 3 Alexa McNally F 10 Centreville VA 6:26.7 4 Jett Hall M 9 Waldorf MD 6:40.6 5 Rayaan Malhotra M 7 Newark DE 6:44.0 6 Alana Wright F 9 Clinton MD 6:51.5 7 Shai Neal M 7 Rockville MD 7:14.3 8 Theresa Olohan F 10 Warrenton VA 7:17.8 9 Jordan Ryan M 7 Leesburg VA 7:33.4 10 Patrick Olohan M 8 Warrenton VA 7:37.2 11 Jason J. Morneau M 8 Bealeton VA 7:54.1 12 Sebastian Perez M 10 Fairfax VA 7:59.8 13 Austin Kreb M 8 Aldie VA 8:03.2 14 Robbie Engelberg M 5 Alexandria VA 8:06.6 15 Rebecca M. Morneau F 10 Bealeton VA 8:10.1 16 Serenity Marie Turnbull F 9 Manassas VA NT 17 Jake Melvin M 6 Alexandria VA NT

    Children's Mile 1 David Hall M 10 Wilmington DE 5:40.7 2 Jereamy Hall M 11 Waldorf MD 5:50.1 3 Ana Malhotra F 11 Newark DE 6:10.5 4 Joshua Hall M 11 Waldorf MD 6:15.1 5 Roamel Henry M 11 Columbia MD 6:26.6 6 David Jordan Turnbull M 11 Haymarket VA 6:30.4 7 Will Smagh M 11 Ashburn VA 6:35.1 8 Devyn Kreb F 11 Aldie VA 6:38.5 9 Owen Kimbrell M 10 Centreville VA 6:46.1 10 Kyle Lyons M 12 Centreville VA 6:50.1 11 Dorothy Hastings F 12 Potomac MD 6:54.6 12 David Evers M 11 Clifton VA 6:58.7 13 Catherine Olohan F 12 Warrenton VA 7:02.7 14 Nicolas Yslas M 12 Centreville VA 7:06.6 15 Jyra Perry F 11 Bowie MD 7:10.6 16 Jimmy Cunningham M 9 Leesburg VA 7:14.7

    Children's Mile 1 Joshua Wilkins M 13 Bowie MD 5:28.0 2 Hannah Elizabeth Scheren F 18 Lovettsville VA 5:38.1 3 Duane Levy Jr. M 14 Clinton MD 5:41.4 4 Robert P. Hoff M 13 North Potomac MD 5:57.8 5 Elizabeth Cox F 15 Washington DC 6:07.4 6 Marisa Messina F 15 McLean VA 6:37.4 7 Julia Pockros F 17 Washington DC 6:51.0 8 Jessie Gerson F 16 Washington DC 6:54.9 9 Eliza Teach F 15 Bethesda MD 7:04.1 10 Lily Meyer F 17 Washington DC 7:08.2 11 Linnea Dewees F 16 Chevy Chase MD 7:14.2 12 Eva Stevenson F 16 Washington DC 7:18.2 13 Unknown Runner 7:22.7 14 Jada Perry F 16 Bowie MD 7:52.5 15 Jamia Perry F 17 Bowie MD 8:06.2 16 Irene Hibaya F 13 Germantown MD 8:31.2

    High School Mile 1 Sam Freeling M 17 Bethesda MD 4:59.5 2 Maurice Cattanto M 17 Wilmington DE 5:06.9 3 Del'Vaughn Rooks M 17 Baltimore MD 5:18.7 4 Nick Garcia M 17 Arlington VA 5:22.8 5 Chap Rotenberg M 15 Washington DC 5:28.1 6 Adam Bradley M 16 Sterling VA 5:32.3 7 Kurt Stegmeier M 17 South Riding VA 5:35.7 8 Mike Klein M 15 Bethesda MD 5:39.7 9 Ben Max M 16 Potomac MD 5:43.5 10 Ben Monarch M 16 Bethesda MD 5:47.5 11 Anant Kosavan M 14 Falls Church VA 5:51.5 12 Brittney Rooks F 15 Baltimore MD 5:54.9 13 Sam Cohen M 16 Washington DC 5:58.9 14 Maggie Gentry F 18 Nokesville VA 6:03.1 15 Peter Holman M 15 Bethesda MD 6:06.9 16 Will Cafritz M 15 Washington DC 6:10.6 17 Joseph Perry M 15 Bowie MD 6:14.4

    Elite Mile 1 John Emil Quatroche M 19 Salem CT 4:48.5 2 John Tuttle M 50 Villa Rica GA 4:59.3 3 Luke Holman M 25 McLean VA 5:03.3 4 Michael Cary M 19 Petersburg VA 5:07.2 5 Patrick Walker M 29 Washington DC 5:11.9 6 Gary Rossen M 40 Springfield VA 5:15.7 7 Keith A. Morneau M 39 Bealeton VA 5:29.1 8 George Hall, Jr. M 40 Waldorf MD 5:32.9 9 Dan Eddy M 57 Alexandria VA 5:37.9 10 Bill Chambers M 38 Springfield VA 5:58.0 11 Kevin Stack M 41 Reston VA 6:07.2 12 Jim Darr M 54 Falls Church VA 6:11.0 13 Alison Suckling F 53 Arnold MD 6:14.9 14 Robert Stiles M 54 Upper Marlboro MD 6:19.6 15 Betty Blank F 55 Falls Church VA 6:29.9 16 Jay Jacob Wind M 59 Arlington VA 6:52.1 17 Chan Robbins M 71 Arlington VA 6:57.7 18 James Scarborough M 50 McLean VA 7:01.5 19 Maynard Weyers M 72 Alexandria VA 7:15.2 20 Rachel E. Austin F 31 Mt Rainier MD 7:19.0 21 Bob Weiner M 61 Accokeek MD 7:39.2 22 Peter Blank M 54 Annandale VA 7:44.3 23 Katelynn Calonkey F 23 Washington DC 7:48.0 24 Tami Graf F 72 Lusby MD 8:46.4

    3000 Meter Run 1 John Emil Quatroche M 19 Salem CT 9:57.4 2 Michael Wegner M 12 Columbia MD 10:08.3 3 Maurice Pointer M 53 Baltimore MD 10:09.3 4 Steve Anderson M 52 Arlington VA 10:25.8 5 Disqualified - Ran one lap short 10:37.8 6 Del'Vaughn Rooks M 17 Baltimore MD 10:41.1 7 Daniel Samet M 15 Washington DC 10:44.6 8 Mark Walchinsky M 29 Alexandria VA 10:48.0 9 Unknown Runner 10:51.4 10 Paul Sanchez M 29 Springfield VA 10:54.9 11 Jim Wright M 59 Gaithersburg MD 10:59.4 12 Christopher Johnston M 45 Fairfax VA 11:09.9 13 Unknown Runner 11:15.8 14 Shannon Marie Brady F 17 Sterling VA 11:23.5 15 Ben Monarch M 16 Bethesda MD 11:29.6 16 Jim Hall M 48 Charlotesville VA 11:32.9 17 Kevin Feng M 15 Washington DC 11:36.3 18 Ana Malhotra F 11 Newark DE 11:39.7 19 Bob P. Wilder M 46 Charlottesville VA 11:46.1 20 Shea Michelle Brady F 8 Sterling VA 11:53.3 21 David Jordan Turnbull M 11 Haymarket VA 12:11.8 22 Dierdre Gilmore F 10 Potomac Falls MD 12:34.4 23 Unknown Runner 12:37.7 24 Jay Jacob Wind M 59 Arlington VA 12:41.2 25 Betty Blank F 55 Falls Church VA 12:44.6 26 Devyn Kreb F 11 Aldie VA 13:02.7 27 Unknown Runner 13:15.2 28 Kevin Wegner M 10 Columbia MD 13:26.3 29 James Scarborough M 50 McLean VA 14:28.7 30 Austin Kreb M 8 Aldie VA 14:54.6 31 Larry Dickerson M 77 Burke VA 15:03.4 32 Marisa Messina F 15 McLean VA 15:23.8

    400 Meter Dash 1 Remus Medley M 38 Baltimore MD 0:57.3 2 Joshua Wagner M 10 Chantilly VA 1:23.0 3 Betty Blank F 55 Falls Church VA 1:24.9 4 Alison Suckling F 53 Arnold MD 1:27.1

    300 Meter Dash 1 Khalil Hart M 17 Norfolk VA 0:40.7 2 Remus Medley M 38 Baltimore MD 0:40.8 800 Meter Run 1 Brittney Rooks F 15 Baltimore MD 2:32.5 2 Betty Blank F 55 Falls Church VA 3:02.6

    200 Meter Dash 1 Brittney Rooks F 15 Baltimore MD 0:30.4 -------------------------- Volunteers: Jay Jacob Wind Anning Smith Chuck Williams Dianne Markowitz Donald Riggs James Scarborough Jennifer Stephens John Haubert Coach Marvin J. Henry Jr. Marykirk Cunningham Mickey Tveter E. Robert Premo Sharon Good