DCRRC / PVTC Indoor Track Meet, Thomas Jefferson Community Center
Arlington VA
Sunday, January 6, 2008

Wearing a "Pre Lives" t-shirt, Jason Myers won the men's mile in 4:40, then outran the competition in the 400m and 800.

Running with the men, Christina Lee ran 5:17, the fastest women's mile of the day.

Elizabeth Jones won the women's mile, then ran even faster in the open mile.

Abiyot Abebe led Steve Mance to a fast 3000 meter, followed by Diribe Ayele, who brought along her friend Elfenesh Alemu, 2003 Tokyo Marathon champion and fourth place finisher at the 2004 Athens Olympic Women's Marathon.

  • Results compiled by J.J.Wind. Send additions or corrections.
  • Next indoor meet: Sunday, January 20, 2008
          DCRRC / PVTC Indoor Track Meet, Thomas Jefferson Community Center
          Arlington VA
          Sunday, January 6, 2008
      ##   Name                      G Age City State               Time
      --  -------------------------- - --- ------------------------ -----
          1500 Meter Racewalk
      1   Peter Blank                M  53 Annandale VA             9:28.0
          3000 Meter Racewalk
      1   Victor Litwinski RW        M  64 McLean VA               19:21.0
      2   Sheldon Contract RW        M  68 Bethesda MD             21:43.0
      3   Roger Webb RW              M  70 Alexandria VA           22:14.0
          Children's Mile
      1   Michael Wegner             M  11 Columbia MD              5:44.5
      2   Sebastian Bouroncle        M  12 Washington DC            5:52.9
      3   Tenaja Jennings            F  10 Clinton MD               5:53.3
      4   Jereamy Hall               M  10 Waldorf MD               5:53.8
      5   Brianna Barnes             F  9  Bowie MD                 6:12.3
      6   Unknown Runner                                            6:44.5
      7   Camaron Gaillard           M  8  Bowie MD                 6:45.6
      8   Jay Hall                   M  8  Waldorf MD               6:48.1
      9   Joshua Hall                M  10 Waldorf MD               6:49.1
      10  Justin Williams            M  9  Upper Marlboro MD        6:49.5
      11  Darnell Ivey               M  9  Temple Hills MD          7:03.4
      12  Jett Hall                  M  8  Waldorf MD               7:04.2
      13  Johnese Hill               F  12 Suitland MD              7:05.4
      14  Kevin Wegner               M  9  Columbia MD              7:22.8
      15  Sarah Wright               F  9  Bristow VA               7:44.2
      16  Cindy Lay                  F  8  Falls Church VA          8:12.2
      17  Unknown Runner                                            8:24.3
      18  Linda Lay                  F  11 Falls Church VA          9:26.7
      19  Meriel Carney              F  6  Herndon VA               9:40.8
          High School Mile
      1   Matt Panzica               M  13 Ashburn VA               5:58.5
      2   Corey Tooke                M  12 Bristow VA               6:03.7
      3   Luke Sharkey               M  12 Fairfax VA               6:04.4
      4   Brandon Hall               M  13 Upper Marlboro MD        6:06.2
      5   Unknown Runner                                            6:09.8
      6   Eric Tyler Martin          M  9  Alexandria VA            6:41.6
      7   Antoinette Roland          F  13 Clifton VA               6:52.9
      8   Rabia Malik                F  7  Centreville VA           6:53.5
      9   Alyssa Mosley              F  8  Haymarket VA             7:03.1
      10  Alexa McAnally             F  9  Centreville VA           7:10.1
      11  Sophia Economon            F  9  Clifton VA               7:36.3
      12  Tyreece Huff               F  10 Washington DC            7:50.0
      13  Kevin S. Mannikko          M  12 Centreville VA           7:52.4
      14  Kaia Chandler Martin       F  7  Alexandria VA            8:09.7
          Women's Mile
      1   Elizabeth Jones            F  30 Falls Church VA          6:19.8
      2   Jinny Y. Lay               F  40 Falls Church VA          6:46.9
      3   Jennifer Lazio             F  39 Alexandria VA            7:22.5
      4   Shirley Sameshima          F  41 McLean VA                7:35.3
      5   Miryam Catherine Granthon  F  37 Chevy Chase MD          11:14.7
          Elite Mile
      1   Jason Myers                M  22 Virginia Beach VA        4:40.0
      2   Justin Fritzius            M  23 Purcellville VA          4:41.6
      3   Chris Sheaffer             M  23 Purcellville VA          4:42.0
      4   Josh Hardin                M  16 Sterling VA              4:50.1
      5   James Komen                M  19 Springfield VA           4:50.1
      6   Jim Clelland               M  49 Catonsville MD           4:55.3
      7   Andrew Mott                M  16 Sterling VA              5:02.8
      8   Brian Robinson             M  16 Sterling VA              5:06.6
      9   Alvaro Morales             M  15 Sterling VA              5:07.1
      10  Del'Vaughn Rooks           M  16 Baltimore MD             5:09.0
      11  Ronald Polcawich           M  32 Derwood MD               5:09.6
      12  Joe Burno                  M  54 Mitchellville MD         5:10.0
      13  Anthony Huff               M  15 Washington DC            5:13.9
      14  Christina Lee              F  16 Sterling VA              5:17.1
      15  Maurice Pointer            M  52 Baltimore MD             5:20.8
      16  Terry McLaughlin           M  47 Spotsylvania VA          5:23.4
      17  Duane Glenn Williamson     M  44 Warrenton VA             5:42.1
          Open Mile
      1   Malcolm Lester             M  40 Washington DC            5:17.1
      2   George Hall, Jr.           M  39 Waldorf MD               5:30.1
      3   John Way                   M  42 Montgomery Village MD    5:40.8
      4   Ron Bryan                  M  42 Herndon VA               5:46.4
      5   Larry Washington           M  56 Rockville MD             5:49.1
      6   Michael Harrison Bordell   M  52 Burke VA                 6:00.0
      7   Alex Mott                  M  14 Sterling VA              6:03.8
      8   Elizabeth Jones            F  30 Falls Church VA          6:16.4
      9   John Brittain              M  63 Alexandria VA            6:20.7
      10  Joe Giunta                 M  59 Warrenton VA             6:21.4
      11  Will Heppner               M  14 Vienna VA                6:30.1
      12  Peter Blank                M  53 Annandale VA             6:50.0
      13  Jay Jacob Wind             M  58 Arlington VA             7:17.5
      14  Bob Weiner                 M  60 Accokeek MD              7:23.2
      15  Malcolm Robinson           M  46 Laurel MD                7:26.8
      16  Maynard Weyers             M  71 Alexandria VA            7:28.1
      17  Carla White Freyvogel      F  50 McLean VA                7:29.3
      18  Grace Eginton              F  19 McLean VA                7:31.1
      19  Shirley Sameshima          F  41 McLean VA                7:47.0
      20  Roger Webb RW              M  70 Alexandria VA            9:37.9
          3000 Meter Run
      1   Abiyot Abebe               M  20 Washington DC            8:49.5
      2   Steve Mance                M  23 Alexandria VA            8:55.0
      3   Diribe Ayele               F  23 Silver Spring MD         9:46.3
      4   Matthew W. Miller          M  24 Brooklyn NY             10:06.2
      5   Maurice Pointer            M  52 Baltimore MD            10:15.2
      6   Malcolm Lester             M  40 Washington DC           10:35.6
      7   Terry McLaughlin           M  47 Spotsylvania VA         10:39.4
      8   Del'Vaughn Rooks           M  16 Baltimore MD            10:43.1
      9   Charlie Mercer             M  37 Arlington VA            10:53.5
      10  Michael Wegner             M  11 Columbia MD             11:18.9
      11  John Way                   M  42 Montgomery Village MD   11:27.0
      12  John Ritchie               M  27 Alexandria VA           11:47.4
      13  Elizabeth Jones            F  30 Falls Church VA         12:18.5
      14  Jim Darr                   M  53 Falls Church VA         12:29.2
      15  Unknown Runner                                           13:27.7
      16  Unknown Runner                                           13:59.9
      17  Peter Blank                M  53 Annandale VA            14:16.9
      18  Shirley Sameshima          F  41 McLean VA               15:08.3
      19  Unknown Runner                                           15:34.2
      20  Unknown Runner                                           15:38.8
          800 Meter
      1   Remus Medley               M  37 Baltimore MD             2:08.9
          400 Meter
      1   Jim Clelland               M  49 Catonsville MD           0:59.9
    
    
    
    
          -------------------------- - --- --------------------------------
          Long Jump
      1   Bryce Jennings             M  15 Clinton MD              13'09.5"
      2   Christopher Jones          M  14 SYA                     11'05"
      3   Michael Page               M  13 Clinton MD              10'11.5"
      4   Robert Wood                M  11 Laurel MD               10'06"
      5   Andrew Ridenour            M  11 Fairfax VA              10'05"
      6   Ryan Marnell               M  9  Clifton VA              09'09.5"
      7   Calvin Jones               M  13 SYA                     09'05"
      8   Mackenzie Wessling         F  11 Fairfax Station VA      09'00"
      9   Joshua Thomas              M  9  Ashburn VA              08'09.5"
      10  Maurice Carpenter          M     Upper Marlboro MD       08'06"
      11  Sean Anderson              M  10 Vienna VA               08'02.5"
      12  Shannon Carney             F  12 Herndon VA              08'02"
      13  Hannah Bunting             F  13 Clifton VA              07'11"
      14  Sophia Economon            F  9  Clifton VA              07'10"
      15  Daniel Carney              M  10 Herndon VA              07'06"
      16  Christian Owen             M  11 Upper Marlboro MD       07'05"
      17  Kevin Wegner               M  9  Columbia MD             07'04"
      18  Alex Feldman               M  9  Chantilly VA            07'01"
      19  Alyssa Mosley              F  8  Haymarket VA            06'07"
      20  Nile Mosley                M  10 Haymarket VA            06'05"
      21  Hannah Ramey               F  7  Clifton VA              06'03"
      22  Thomas Madison             M     Ashburn VA              06'02"
      23  Sarah Wright               F  9  Bristow VA              06'00"
      24  Alexander Austin Bell      M  7  Rockville MD            06'00"
      25  Kendall Barrett            F  7  Centreville VA          06'00"
      26  Rabia Malik                F  7  Centreville VA          05'05"
      27  Cole Thomas Foster         M  7  Annandale VA            04'09"
      28  Trinity Carpenter          F     Upper Marlboro MD       04'09"
      29  Faith Lowery               F  7  Fairfax Station VA      04'06"
      30  Connor Lee Foster          M  6  Annandale VA            04'05"
      31  Meriel Carney              F  6  Herndon VA              03'04"
          -------------------------- - --- --------------------------------
          Volunteers:
          Ashenafi Meles
          Don Riggs
          Garry Kilgore
          James Scarborough
          Jay Jacob Wind
          Jennifer Stephens
          John Anderson
          John Brittain
          John Haubert
          Larry Dickerson
          Roxana Feldman
          Sarah Hiple
          Scarlett Bunting
          Sharon Good
          Stephanie Van Arsdale
          Todd McAnally
          William Foster