Potomac Valley Games                           
Potomac Valley Track Club and USATF Potomac Valley Association Championship Track & Field Meet                         
                  Langley High School, McLean VA  - 9/3/2006                  
                               Day 2 Results                                    
On the second day of this two-day competition, Ray Pugsley's mile and Hillary Kipchumba meet-record 3000m were outstanding distance performances, and Thomas Jones's 55-second quarter and two attempts on high-jump age-group recordswere exciting to watch.
Event 1  Men 100 Meter Dash
	===================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals  H#
	===================================================================
	  18 & Under Results Finals
	  1 Ricky Blake              M15 Suffolk, VA              12.33   1
	  19-24 Results Finals
	  1 Justin Hernandez         M24 Fairfax, VA              11.43   1
	  2 Khaleel Rahman*          M21 Reston, VA               11.45   1
	  3 Benny Jacques            M19 Takoma Park, MD          12.80   1
	  25-29 Results Finals
	  1 Rodney Stanley Jr.*      M26 Alexandria, VA           11.20   2
	  2 Ashley Mort              M26 State College, PA        11.42   2
	  3 Bond Griffin             M26 Washington, DC           12.64   2
	  4 Eric Johnson             M26 Ballo, MD                12.66   2
	  35-39 Results Finals
	  1 Ed Williams              M36 Richmond, VA             11.99   2
	  40-44 Results Finals
	  1 Louis Merricks           M41 Hampton, VA              11.51   3
	  2 Jeff Gold                M44 Odenton, MD              11.80   3
	  3 Lawrence Kennedy*        M41 Landover, MD             12.63   3
	  4 Ronald Davy              M41 N. Bellmore, NJ          13.08   3
	  5 Derrick Harlan           M44 Silver Spring, MD        14.60   3
	  45-49 Results Finals
	  1 Kaestner McDonnough      M49 Richmond, VA             12.33   5
	  2 Eugene Vickers           M45 Edgewood, MD             16.44   3
	  50-54 Results Finals
	  1 Oscar Peyton*            M53 Accokeek, MD             11.65   4
	  2 Thomas Jones*            M52 Glenndale, MD            12.08   5
	  3 Sam Lee                  M51 Harrisonburg, VA         12.76   4
	  4 Ronald Robinson          M51 Chesterfield, VA         13.17   4
	  5 Moyenda Nosakhere        M54 Richmond, VA             14.45   4
	  6 Phil Ochs                M54 Bethesda, MD             19.53   4
	  55-59 Results Finals
	  1 Joe Mack                 M56 Richmond, VA             12.85   5
	  2 Chris Alvord*            M57 Reston, PA               13.36   5
	  3 Chuck Williams           M55 warrenton, VA            13.55   5
	  4 John Borden              M56 Phildelphia, PA          15.37   5
	  60-64 Results Finals
	  1 Robert Koontz*           M62 Washington, DC           13.72   6
	  2 Joel Liles               M61 Garner, NC               14.23   6
	  65-69 Results Finals
	  1 Larry Colbert*           M69 Glenarden, MD            13.73   6
	  70-74 Results Finals
	  1 Mort Diamond             M74 Unattached               30.57   6
	  80-84 Results Finals
	  1 Sam Madia                M82 W. Brownsville, PA       18.87   6

Event 1  Women 100 Meter Dash
	===================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals  H#
	===================================================================
	  18 & Under Results Finals
	  1 Brittni Finch            W16 Centerville Youth        12.91   1
	  30-34 Results Finals
	  1 Tiffany Smallwood        W32 Hampton, VA              13.97   1
	  45-49 Results Finals
	  1 Anita Ginyard            W46 Richmond, VA             15.41   1
	  2 Kate Mearns              W48 Williamsburg, VA         15.74   1
	  3 Angie Boyce              W47 Chesapeake, VA           16.27   1
	  50-54 Results Finals
	  1 Thelma Mack              W53 Richmond, VA             16.30   2
	  65-69 Results Finals
	  1 Janie Mortensen*         W65 Vienna, VA               21.79   2
	  70-74 Results Finals
	  1 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT            18.08   2
	  2 Audrey Lary*             W72 Frederick, MD            18.20   2


Event  2  Mixed 5000 Meter Run
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  30-34 Results - Women Finals
	  1 Jacqueline Gruendel      W31 Burke, VA             18:02.1h
	  35-39 Results - Women Finals
	  1 Jennifer Lazio*          W38 Alexandria, VA        22:53.2h
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Tami Graf*               W70 Lusby, MD             28:46.7h
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Christopher Bain         M29 N. Bethesda, MD       16:38.4h
	  2 Joe Medrano              M28 Bethesda, MD          21:27.4h
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Karsten Brown            M32 Front Royal, VA       18:48.3h
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Ted Poulos*              M44 McLean, VA            18:37.1h
	  2 Clifford Tell            M42 Harpers Ferry, WV     21:44.5h
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Mark Malander            M48 Oak Hill, VA          16:56.4h
	  2 Dennis Coleman*          M48 Gaithersburg, VA      18:01.0h
	  3 James S. Anderson        M46 Annapolis, MD         18:39.2h
	  50-54 Results - Men Finals
	 -- Rick Wilmer              M54 Arlington, VA              DNF
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Jay Jacob Wind*          M56 Arlington, VA         25:58.8h





Event 3  Mixed 200 Meter Dash
	===================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals  H#
	===================================================================
	  18 & Under Results - Women Finals
	  1 Alyssia Greene           W15 Woodbridge, VA           29.9h   1
	 -- Jennifer Weatherly       W15 Sterling, VA               DNS  11
	 -- Brittni Finch            W16 Centerville Youth          DNS   8
	  30-34 Results - Women Finals
	  1 Tiffany Smallwood        W32 Hampton, VA              29.1h   1
	  35-39 Results - Women Finals
	  1 Charmaine Roberts*       W39 Beltsville, MD           27.6h   1
	  2 Bridget Horne-Williams   W37 Richmond, VA             32.70   1
	  45-49 Results - Women Finals
	  1 Kate Mearns              W48 Williamsburg, VA         32.8h   1
	  65-69 Results - Women Finals
	 -- Lana Kane                W66 Conestoga, PA              DNS  11
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT            38.2h   1
	 -- Audrey Lary*             W72 Frederick, MD              DNS  12
	  18 & Under Results - Men Finals
	  1 Nick Um                  M16 Aldie, VA                24.5h   2
	  2 Lodovico Marchesini      M16 Fairfax Station, VA      24.9h   2
	 -- Ibrahima Kebe            M14 Washington, DC             DNS   9
	  19-24 Results - Men Finals
	  1 Justin Hernandez         M24 Fairfax, VA              23.3h   2
	  2 Khaleel Rahman*          M21 Reston, VA               23.5h   2
	  3 Michael Akindele         M22 Alexandria, VA           24.7h   2
	  4 Benny Jacques            M19 Takoma Park, MD          26.2h   2
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Rodney Stanley Jr.*      M26 Alexandria, VA           22.3h   3
	  2 Ashley Mort              M26 State College, PA        23.5h   3
	  3 Rory Duffield            M29 Fairfax, VA              25.3h   3
	 -- Beven Foster             M29 Roldoboro, NC              DNF   3
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Michael Walton           M31 Clinton, MD              22.2h   3
	  35-39 Results - Men Finals
	 -- Ed Williams              M36 Richmond, VA               DNS   9
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Richard Hill             M40 Haymarket, VA            25.8h   4
	  2 Ronald Davy              M41 N. Bellmore, NJ          26.4h   4
	  3 Chris Richardson*         M41 Alexandria, VA           26.8h   4
	  4 Andrew Langowski         M44 Unattached               27.1h   4
	  5 Derrick Harlan           M44 Silver Spring, MD        30.7h   4
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Charles Edwards          M45 Woodbridge, VA           25.0h   5
	  2 Kaestner McDonnough      M49 Richmond, VA             25.1h   5
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Oscar Peyton*             M53 Accokeek, MD             23.4h   5
	 -- Moyenda Nosakhere        M54 Richmond, VA               DNS  10
	 -- Anthony Markley          M52 Lovettsville, VA           DNS  10
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Joe Mack                 M56 Richmond, VA             26.5h   5
	  2 Chuck Williams           M55 warrenton, VA            27.2h   5
	  3 Jeffrey Hughes           M56 Newport News, VA         28.4h   5
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Joel Liles               M61 Garner, NC               29.0h   6
	  2 Delano Meriwether        M63 Potomac, MD              29.7h   6
	  3 John Cruden              M60 Annandale, VA            31.9h   6
	  4 Frederick Cook*          M61 Arlington, VA            33.0h   6
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Larry Colbert*            M69 Glenarden, MD            28.5h   6
	 -- Robert Pyatt             M67 Abingdon, MD               DNS   8
	  70-74 Results - Men Finals
	 -- Mort Diamond             M74 Unattached                 DNS  12
	  80-84 Results - Men Finals
	  1 Sam Madia                M82 W. Brownsville, PA       41.7h   6

Event  4  Mixed 400 Meter Dash
	===================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals  H#
	===================================================================
	  19 & Under Results - Women Finals
	  1 Alyssia Greene           W15 Woodbridge, VA         1:09.14   1
	  35-39 Results - Women Finals
	  1 Charmaine Roberts*       W39 Beltsville, MD         1:00.33   1
	  2 Nyarinda Aduma           W38 Hampton, VA            1:04.03   1
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Terri Rath               W42 Ashburn, VA            1:06.22   1
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Tami Graf*               W70 Lusby, MD              1:45.84   1
	  75-79 Results - Women Finals
	  1 Helen Schley*            W79 Myersville, MD         2:07.81   1
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Ricky Blake              M15 Suffolk, VA              55.85   2
	  2 Lodovico Marchesini      M16 Fairfax Station, VA      56.74   2
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Rory Duffield            M29 Fairfax, VA              56.83   2
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 Chris Sarsony            M39 Apex, NC                 57.62   2
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Windsor Jones*           M40 Abingdon, MD             57.65   3
	  2 Chris Richardson*         M41 Alexandria, VA         1:03.12   3
	  3 Ronald Davy              M41 N. Bellmore, NJ        1:17.78   3
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Steve Nearman*           M46 Alexandria, VA           54.55   4
	  2 Chris DiVetta            M49 Chesterfield, VA         57.33   5
	  3 David Jones              M45 Clarksville, MD        1:00.06   4
	  4 Jeffrey Walker           M47 Columbia, MD           1:02.02   4
	  5 Bernard Gant             M49 Lumberton, NC          1:05.40   4
	  6 David Todd               M45 manassas, VA           1:12.38   4
          50-54 Results - Men Finals
	  1 Thomas Jones*             M52 Glenndale, MD            55.46   5
	  2 Ronald Robinson          M51 Chesterfield, VA         58.05   5
	  3 Anthony Markley          M52 Lovettsville, VA         59.14   5
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Richard Moon             M59 Charlottesville, VA    1:06.49   3
	  2 Ty Coleman               M59 Virginia Beach, VA     1:11.12   3
	  3 Jay Jacob Wind*          M56 Arlington, VA          1:18.22   3
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Mike Radov               M63 Westminster, VA        1:05.03   6
	  2 Joel Liles               M61 Garner, NC             1:05.74   6
	  3 Delano Meriwether        M63 Potomac, MD            1:08.42   6
	  4 Frederick Cook*          M61 Arlington, VA          1:18.60   6
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Larry Colbert*            M69 Glenarden, MD          1:05.21   6

Event 5  Mixed 800 Meter Run
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  18 & Under Results - Women Finals
	  1 Alyssia Greene           W15 Woodbridge, VA         3:10.04
	  25-29 Results - Women Finals
	  1 Gennette Mimms*          W26 Clinton, MD            2:41.12
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Pamela Lovett            W44 Newport News, VA       2:25.91
	  2 Lorraine Jasper          W44 Birchrunville, PA      2:26.20
	  45-49 Results - Women Finals
	  1 Julie Hayden             W46 Ashburn, VA            2:29.84
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Tami Graf*               W70 Lusby, MD              4:10.31
	  18 & Under Results - Men Finals
	  1 Conner Duffy             M18 vienna, VA             2:31.8h
	  19-24 Results - Men Finals
	  1 Michael Akindele         M22 Alexandria, VA         2:09.8h
	  2 Ben Stanley              M23 Falls Church, VA       2:21.4h
	  3 Steve Wheeler            M22 Chestertown, MD        2:23.6h
	  4 Philip Hamilton          M19 Oakton, VA             2:27.2h
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Joe Medrano              M28 Bethesda, MD           2:15.1h
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Kyle Lanier              M33 Lincoln University,    2:03.9h
	  2 Matt Markowski           M31 Sterling, VA           2:05.2h
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 Chris Sarsony            M39 Apex, NC               2:27.5h
          40-44 Results - Men Finals
	  1 Windsor Jones*           M40 Abingdon, MD           2:15.34
	  2 Clifford Tell            M42 Harpers Ferry, WV      2:38.59
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 David Todd               M45 manassas, VA           2:53.78
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Joe Burno*               M52 Mitchellville, MD      2:15.58
	  2 George Haywood           M53 Washington, DC         2:16.51
	  3 Jim Darr*                M51 Falls Church, VA       2:41.97
	  4 Anthony Baker            M53 New York, NY           2:49.98
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Richard Moon             M59 Charlottesville, VA    2:41.00
	  2 Robert Weiner*           M59 Accokeek, MD           3:04.42
	  3 Jay Jacob Wind*          M56 Arlington, VA          3:12.42
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Dan Masterson            M61 Annapolis, VA          2:51.26
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 Donald Kohler*            M70 New Market, MD         3:06.94

Event  6  Mixed 1 Mile Run
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  30-34 Results - Women Finals
	  1 Jacqueline Gruendel      W31 Burke, VA              5:15.54
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Lorraine Jasper          W44 Birchrunville, PA      5:24.92
	  2 Rebecca Nathan           W41 Arlington, VA          5:31.59
	  3 Katherine Schexneider    W44 Germantown, MD         7:10.68
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Tami Graf*               W70 Lusby, MD              8:33.03
	  19-24 Results - Men Finals
	  1 Ben Stanley              M23 Falls Church, VA       5:14.53
	  2 Philip Hamilton          M19 Oakton, VA             5:24.35
	  3 Steve Wheeler            M22 Chestertown, MD        5:25.07
	  4 Kevin Heslin             M24 Herndon, VA            5:43.00
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Christopher Bain         M29 N. Bethesda, MD        4:45.74
	  2 Joe Medrano              M28 Bethesda, MD           5:14.73
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 Ray Pugsley              M37 Potomac Falls, VA      4:32.52
	  2 Wayne Kretzer, Jr.*      M38 Hagerstown, MD         5:02.77
	  3 Fred Avila               M35 Sterling, VA           5:38.03
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Ted Poulos*              M44 McLean, VA             5:32.22
	  2 Clifford Tell            M42 Harpers Ferry, WV      6:18.24
          45-49 Results - Men Finals
	  1 Steve Nearman*           M46 Alexandria, VA         4:47.16
	  2 Terry McLaughlin         M45 Spotslvania, VA        5:08.17
	  3 Chris DiVetta            M49 Chesterfield, VA       5:16.24
	  4 Jeffrey Walker           M47 Columbia, MD           5:43.69
	  5 Tim Ramsey               M47 Alexandria, VA         8:47.32
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Joe Burno*               M52 Mitchellville, MD      5:03.76
	  2 Jim Darr*                M51 Falls Church, VA       5:51.82
	  3 Mearns Drew              M53 Williamsburg, VA       5:57.63
	  4 Peter Blank*             M51 Annandale, VA          6:36.07
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Dan Eddy                 M55 Alexandria, VA         5:10.64
	  2 Larry Washington         M55 Rockville, MD          5:28.04
	  3 Robert Weiner*           M59 Accokeek, MD           6:29.57
	  4 Jay Jacob Wind*          M56 Arlington, VA          7:30.45
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Dan Masterson            M61 Annapolis, VA          6:21.08
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 Donald Kohler*            M70 New Market, MD         6:59.66

Event  7  Mixed 3000 Meter Run
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Pamela Lovett            W44 Newport News, VA      11:40.1h
	  2 Katherine Schexneider    W44 Germantown, MD        13:49.4h
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Tami Graf*               W70 Lusby, MD             16:37.2h
	  20-24 Results - Men Finals
	  1 Hillary Kipchumba        M23 Arlington, VA          9:16.3h
	  2 Steve Wheeler            M22 Chestertown, MD       11:33.3h
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Christopher Bain         M29 N. Bethesda, MD        9:38.8h
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Kareem Lanier            M33 Lincoln University,    9:44.3h
	  2 David Kent               M34 Arlington, VA          9:54.5h
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Ted Poulos*              M44 McLean, VA             9:58.9h
	  2 Gary Grilliot            M42 Reston, VA            10:33.3h
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Terry McLaughlin         M45 Spotslvania, VA       10:00.9h
	  2 Dennis Coleman*          M48 Gaithersburg, VA      10:05.1h
	  3 David Todd               M45 manassas, VA          12:45.3h
	  4 Tim Ramsey               M47 Alexandria, VA        17:39.0h

Event  7  Mixed 3000 Meter Run cont.
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Maurice Pointer*         M50 Baltimore, MD         10:05.8h
	  2 Peter Blank*             M51 Annandale, VA         13:26.8h
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Jay Jacob Wind*          M56 Arlington, VA         12:35.4h

Event  8  Mixed 40+ 80 Meter Hurdles
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA            22.16
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT            19.01  * National Record *
	  75-79 Results - Men Finals
	  1 James Stookey*           M76 Dickerson, MD            14.98

Event  9  Mixed 100 Meter Hurdles
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  35-39 Results - Women Finals
	  1 Andrea Williams-Roots    W39 Portsmouth, VA           22.68
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Anthony Markley          M52 Lovettsville, VA         19.45
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Bob Paulen*              M69 Silver Spring, MD        20.59

Event  10  Men 110 Meter Hurdles
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  40-44 Results Finals
	  1 Richard Hill             M40 Haymarket, VA            19.16
	  45-49 Results Finals
	 -- Lloyd Jeremiah           M48 Washington, DC             DNF

Event  11  Mixed 300 Meter Hurdles
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Bob Paulen*              M69 Silver Spring, MD        54.76




Event  12  Mixed  400 Meter Hurdles
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Nick Um                  M16 Aldie, VA              1:03.59
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 John Chisholm            M28 Temple Hills, MD       1:05.12
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Reginald Thornton*       M40 Forestville, MD        1:16.57

Event  13  Mixed 10000 Meter Run
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Karsten Brown            M32 Front Royal, VA       36:42.6h
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Ted Poulos*              M44 McLean, VA            36:40.4h
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Jay Jacob Wind*          M56 Arlington, VA         42:30.2h

Event  14  Mixed 3000 Meter Race Walk
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  19 & Under Results - Women Finals
	  1 Meghan Kanabrocki        W16 Ft. Meade, MD         24:39.05
	  60-64 Results - Women Finals
	  1 Cathy Van Brocklin*      W60 Gaithersburg, MD      20:46.90
	  90+ Results - Women Finals
	  1 Mary Lathram*            W91 Falls Church, VA      28:14.30
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Wesley Kanabrocki        M15 Ft. Meade, MD         18:20.15
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Peter Blank*             M51 Annandale, VA         22:13.26
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 John Gersh*              M59 Columbia, MD          18:35.36
	 -- Gerald Brock             M58 Falls Church, VA            DQ
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Victor Litwinski*        M62 McLean, VA            19:01.46
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Roger Webb               M69 Alexandria, VA        21:22.42
	  80-84 Results - Men Finals
	  1 Charles Boyle            M82 Unattached            22:13.48

Event  15  Mixed 1 Mile Race Walk
	================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	================================================================
	  19 & Under Results - Women Finals
	  1 Meghan Kanabrocki        W16 Ft. Meade, MD         12:03.70
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Wesley Kanabrocki        M15 Ft. Meade, MD          9:06.78
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Peter Blank*             M51 Annandale, VA         11:47.62
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 John Gersh*              M59 Columbia, MD           9:23.88
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Victor Litwinski*        M62 McLean, VA             9:46.91
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Roger Webb               M69 Alexandria, VA        10:48.46
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 Donald Gerson            M72 Silver Spring, MD     13:54.82

Event  16  Mixed High Jump
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Lisa Richmond            W44 Hampton, VA              1.27m    4-02.00
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA            1.22m    4-00.00
	  18 & Under Results - Men Finals
	  1 Ricky Blake              M15 Suffolk, VA              1.52m    4-11.75
	 -- Henry Bradley            M17 Manassas, VA                NH
	  19-24 Results - Men Finals
	  1 Jeff Shepley             M22 Vienna, VA               1.95m    6-04.75
	  2 Neville Jiang            M22 Oakton, VA               1.85m    6-00.75
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 Lawrence Givens          M36 Randallstown, MD         2.00m    6-06.75
	  2 James Barr*              M38 Arlington, VA            1.70m    5-07.00
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Karl Hawke               M40 NY, NY                   1.85m    6-00.75
	  2 Igor Agaev               M42 Nyc, NY                  1.85m    6-00.75J
	  3 Reggie Hill  Sr.         M42 Montgomery, AL           1.52m    4-11.75
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Bruce McBarnette         M48 Sterling, VA             1.95m    6-04.75
	  2 Theodore Robinson*       M47 Vienna, VA               1.65m    5-05.00
	  3 Muraji Nakazawa*         M49 Herndon, VA              1.42m    4-07.75
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Anthony Markley          M52 Lovettsville, VA         1.42m    4-07.75
	 -- James Barrineau          M51 Burke, VA                  DNS
	 -- Michael Graham*          M53 Joppa, MD                  DNS
	  55-59 Results - Men Finals
	 -- Jeff Young               M57 McLean, VA                 DNS
          60-64 Results - Men Finals
	  1 Richard Klem             M62 Spotsylvania, VA         1.37m    4-06.00
	  2 Joel Liles               M61 Garner, NC               1.27m    4-02.00
	  3 Frederick Cook*          M61 Arlington, VA            1.22m    4-00.00
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 James Kenney             M65 White Plains, MD         1.27m    4-02.00
	  2 Bob Paulen*              M69 Silver Spring, MD        1.22m    4-00.00
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 Jim Condell              M74 Rockville, MD            1.17m    3-10.00
	  75-79 Results - Men Finals
	  1 James Stookey*           M76 Dickerson, MD            1.22m    4-00.00

Event  17  Mixed Pole Vault
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA            1.52m    4-11.75
	 -- Joy MacDonald            W65 Cross Junction, VA         DNS
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT            1.90m    6-02.75
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Richard Klem             M62 Spotsylvania, VA         3.04m    9-11.75
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 Taylor Goode             M70 Newport News, VA         3.04m    9-11.75
	  2 Jim Condell              M74 Rockville, MD            2.28m    7-05.75

Event  18  Mixed Long Jump
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  19 & Under Results - Women Finals
	  1 Brittni Finch            W16 Centerville Youth        5.20m   17-00.75
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA            3.10m   10-02.00
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Audrey Lary*             W72 Frederick, MD            3.24m   10-07.75
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Nick Um                  M16 Aldie, VA                5.80m   19-00.50
	  2 Ricky Blake              M15 Suffolk, VA              5.29m   17-04.25
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Ashley Mort              M26 State College, PA        5.63m   18-05.75
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 James Barr*              M38 Arlington, VA            5.67m   18-07.25
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Reggie Hill  Sr.         M42 Montgomery, AL           5.72m   18-09.25
	  2 Lawrence Kennedy*        M41 Landover, MD             4.46m   14-07.75
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Charles Swindell*        M46 Lorton, VA               5.98m   19-07.50
	  2 Muraji Nakazawa*         M49 Herndon, VA              3.85m   12-07.75
	 -- Robert Clark             M49 Shepherdstown, WV          DNS
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Sam Lee                  M51 Harrisonburg, VA         5.06m   16-07.25
	  2 Anthony Markley          M52 Lovettsville, VA         4.59m   15-00.75
	  55-59 Results - Men Finals
	 -- Joe Mack                 M56 Richmond, VA               DNS
	 -- Jeff Young               M57 McLean, VA                 DNS
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Joel Liles               M61 Garner, NC               4.14m   13-07.00
	  2 Frederick Cook*          M61 Arlington, VA            3.68m   12-01.00
	  2 Wayne White              M60 Stafford, VA             3.68m   12-01.00
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 James Kenney             M65 White Plains, MD         4.19m   13-09.00
	  2 Bob Paulen*              M69 Silver Spring, MD        3.95m   12-11.50
	  75-79 Results - Men Finals
	  1 James Stookey*           M76 Dickerson, MD            3.99m   13-01.25

Event  19  Mixed Triple Jump
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA            6.54m   21-05.50
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Audrey Lary*             W72 Frederick, MD            7.84m   25-08.75
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Ricky Blake              M15 Suffolk, VA             11.52m   37-09.50
	  20-24 Results - Men Finals
	 -- Darryl Austin*           M24 Springfield, VA            DNS
	 -- Steven Garner            M24 Manassas, VA               DNS
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Rory Duffield            M29 Fairfax, VA             10.57m   34-08.25
	 -- Ashley Mort              M26 State College, PA          DNS
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Sam Okantey              M31 Potomac Valley          15.47m   50-09.25
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Charles Swindell*        M46 Lorton, VA              13.68m   44-10.75
	  2 Muraji Nakazawa*         M49 Herndon, VA              9.22m   30-03.00
	 -- Marcus Battle*           M47 Silver Spring, MD         FOUL
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Anthony Markley          M52 Lovettsville, VA         9.35m   30-08.25
	 -- Michael Graham*          M53 Joppa, MD                  DNS
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Joel Liles               M61 Garner, NC               8.32m   27-03.75
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Bob Paulen*              M69 Silver Spring, MD        7.96m   26-01.50
	  75-79 Results - Men Finals
	  1 James Stookey*           M76 Dickerson, MD            8.15m   26-09.00

Event  20  Mixed Discus Throw
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  19 & Under Results - Women Finals
	  1 Natalie Jean Baird       W16 Sterling, VA            43.78m     143-08
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Anne Pastorkovich*       W41 Fairfax, VA             15.56m      51-00
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA           21.53m      70-08
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT           18.94m      62-02
	  2 Audrey Lary*             W72 Frederick, MD           18.53m      60-09
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Ibrahima Kebe            M14 Washington, DC          29.26m      96-00
	  2 Paul Brevig              M13 St. Leonard, MD         20.03m      65-08
	  20-24 Results - Men Finals
	  1 Mujahid Abdullah         M21 Herndon, VA             35.17m     115-05
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Nick Welihozkiy          M25 Springfield, VA         48.60m     159-05
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Kunle Lawson             M34 Athens, OH              42.70m     140-01
	  2 Sekenia Welch            M30 Manassas, VA            35.95m     117-11
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 James Barr*              M38 Arlington, VA           35.80m     117-05
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Glenn Thompson           M43 Harrisburg, PA          50.85m     166-10
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Warren S. Taylor         M47 Columbia, PA            38.44m     126-01
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Chris Brevig             M50 St. Leonard, MD         35.01m     114-10
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Nick Nichols             M59 Fredricksburg, VA       37.58m     123-03
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Jerry Booken-Weiner*     M60 Columbia, MD            37.69m     123-08
	  2 Richard Klem             M62 Spotsylvania, VA        33.11m     108-07
	  3 Victor Litwinski*        M62 McLean, VA              30.64m     100-06
	  4 Anatoli Welihozkiy*      M60 Fairfax, VA             29.17m      95-08
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Larry Pratt              M65 Newark, DE              46.48m     152-06
	  2 Mike Valle               M65 Hillsborough, NC        40.00m     131-03
	  3 John Lang                M66 Bethlehem, PA           30.14m      98-11
     	  70-74 Results - Men Finals
	  1 William Smith            M71 Richmond, VA            41.86m     137-04
	  2 Ezzat Pashai*            M71 Fairfax, VA             32.20m     105-08
	  80-84 Results - Men Finals
	  1 Sam Madia                M82 W. Brownsville, PA      16.81m      55-02

Event  21  Mixed Hammer Throw
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Anne Pastorkovich*       W41 Fairfax, VA             15.32m      50-03
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA           22.44m      73-07
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Audrey Lary*             W72 Frederick, MD           18.32m      60-01
	  2 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT           18.24m      59-10
	  3 Sharon Good*             W73 Silver Spring, MD       11.19m      36-08
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Ibrahima Kebe            M14 Washington, DC          24.49m      80-04
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Nick Welihozkiy          M25 Springfield, VA         63.69m     208-11
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Kunle Lawson             M34 Athens, OH              43.39m     142-04
	  2 Sekenia Welch            M30 Manassas, VA            30.92m     101-05
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 Anders Halvorsen         M37 Fairfax, VA             57.16m     187-06
	  2 James Barr*              M38 Arlington, VA           27.07m      88-10
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Glenn Thompson           M43 Harrisburg, PA          40.93m     134-03
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Keith Mathis*            M54 Reisterstown, MD        23.06m      75-08
	 -- Carl Shields             M52 Brookhaven, PA             DNS
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Toli Welihozkiy          M59 Potomac Valley          36.11m     118-06
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Victor Litwinski*        M62 McLean, VA              26.06m      85-06
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Mike Valle               M65 Hillsborough, NC        38.82m     127-04
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 Ezzat Pashai*            M71 Fairfax, VA             29.05m      95-04

Event 22  Mixed Javelin Throw
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Anne Pastorkovich*       W41 Fairfax, VA             13.59m      44-07
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA           19.25m      63-02
	 -- Lana Kane                W66 Conestoga, PA              DNS
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Audrey Lary*             W72 Frederick, MD           15.26m      50-01
	  2 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT           11.57m      37-11
	  19 & Under Results - Men Finals
	  1 Jonathan Ochs            M15 Besthesda, MD           35.71m     117-02
	  2 Ibrahima Kebe            M14 Washington, DC          28.78m      94-05
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Kunle Lawson             M34 Athens, OH              35.85m     117-07
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 James Barr*              M38 Arlington, VA           49.60m     162-09
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Reggie Hill  Sr.         M42 Montgomery, AL          41.67m     136-08
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Phil Ochs                M54 Bethesda, MD            20.26m      66-06
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Russ White*              M62 Chevy Chase, MD         46.02m     151-00
	  2 Richard Klem             M62 Spotsylvania, VA        35.48m     116-05
	  3 Seyash Karimian          M61 Hockessin, DE           34.28m     112-06
	  4 Louis Miller             M61 Hopewell, NJ            24.06m      78-11
	  5 Victor Litwinski*        M62 McLean, VA              22.74m      74-07
	  6 Wayne White              M60 Stafford, VA            19.69m      64-07
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 James Kenney             M65 White Plains, MD        41.60m     136-06
	  2 John Lang                M66 Bethlehem, PA           35.63m     116-11
	  3 Mike Valle               M65 Hillsborough, NC        30.63m     100-06
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 Ezzat Pashai*            M71 Fairfax, VA             38.56m     126-06
	  80-84 Results - Men Finals
	  1 Sam Madia                M82 W. Brownsville, PA      17.99m      59-00

Event  23  Mixed Shot Put
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Anne Pastorkovich*       W41 Fairfax, VA              5.82m   19-01.25
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA            7.83m   25-08.25
	  2 Janie Mortensen*          W65 Vienna, VA               5.45m   17-10.75
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Audrey Lary*             W72 Frederick, MD            6.98m   22-11.00
	  2 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT            6.43m   21-01.25
	  18 & Under Results - Men Finals
	  1 Ibrahima Kebe            M14 Washington, DC          11.48m   37-08.00
	  2 Jonathan Ochs            M15 Besthesda, MD           10.59m   34-09.00
	  19-24 Results - Men Finals
	  1 Mujahid Abdullah         M21 Herndon, VA             11.75m   38-06.75
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Kunle Lawson             M34 Athens, OH              12.59m   41-03.75
	  2 Sekenia Welch            M30 Manassas, VA            11.85m   38-10.50
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 James Barr*              M38 Arlington, VA           12.64m   41-05.75
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Glenn Thompson           M43 Harrisburg, PA          15.88m   52-01.25
	  45-49 Results - Men Finals
	  1 Warren S. Taylor         M47 Columbia, PA            13.26m   43-06.00
	 -- Christopher Ryan         M46 Alexandria, VA             DNS
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Joe Johns                M54 Darnestown, MD          12.02m   39-05.25
	  2 Dan Valasek              M54 Tarentum, PA            10.33m   33-10.75
	  3 Phil Ochs                M54 Bethesda, MD             9.39m   30-09.75
	  55-59 Results - Men Finals
	  1 Michael Kalnas           M55 Gibbstown, NJ           10.30m   33-09.50
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Richard Klem             M62 Spotsylvania, VA        10.49m   34-05.00
	  2 Wayne White              M60 Stafford, VA             9.98m   32-09.00
	  3 Victor Litwinski*        M62 McLean, VA               9.91m   32-06.25
	  4 Seyash Karimian          M61 Hockessin, DE            9.75m   32-00.00
	  5 Louis Miller             M61 Hopewell, NJ             8.51m   27-11.00
	  6 Joseph Kalnas            M63 Gibbstown, NJ            8.47m   27-09.50
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Mike Valle               M65 Hillsborough, NC        11.56m   37-11.25
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 William Smith            M71 Richmond, VA            11.11m   36-05.50
	  2 Ezzat Pashai*            M71 Fairfax, VA             11.02m   36-02.00
	  3 Ward Jones               M73 Edgewater, MD            9.72m   31-10.75
	  4 Jim Condell              M74 Rockville, MD            9.12m   29-11.25
	  80-84 Results - Men Finals
	  1 Sam Madia                M82 W. Brownsville, PA       7.03m   23-00.75

Event  24  Mixed Weight Throw
	==========================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	==========================================================================
	  40-44 Results - Women Finals
	  1 Anne Pastorkovich*       W41 Fairfax, VA              5.16m   16-11.25
	  65-69 Results - Women Finals
	  1 Evelyn Wright*           W69 Annapolis, MA           11.32m   37-01.75
	  2 Janie Mortensen*         W65 Vienna, VA               6.24m   20-05.75
	  70-74 Results - Women Finals
	  1 Audrey Lary*             W72 Frederick, MD           10.13m   33-03.00
	  2 Flo Meiler               W72 Shelburne, VT            8.48m   27-10.00
	  25-29 Results - Men Finals
	  1 Nick Welihozkiy          M25 Springfield, VA         18.43m   60-05.75
	  30-34 Results - Men Finals
	  1 Kunle Lawson             M34 Athens, OH              13.76m   45-01.75
	  35-39 Results - Men Finals
	  1 James Barr*              M38 Arlington, VA           10.38m   34-00.75
	  40-44 Results - Men Finals
	  1 Glenn Thompson           M43 Harrisburg, PA          13.78m   45-02.50
	  50-54 Results - Men Finals
	  1 Keith Mathis*            M54 Reisterstown, MD        10.81m   35-05.75
	  60-64 Results - Men Finals
	  1 Jerry Booken-Weiner*     M60 Columbia, MD            15.02m   49-03.50
	  2 Anatoli Welihozkiy*      M60 Fairfax, VA             12.15m   39-10.50
	  3 Victor Litwinski*        M62 McLean, VA              12.11m   39-08.75
	  65-69 Results - Men Finals
	  1 Mike Valle               M65 Hillsborough, NC        14.89m   48-10.25
	 -- Jack McDonald*           M67 Baltimore, MD              DNS
	  70-74 Results - Men Finals
	  1 Ezzat Pashai*            M71 Fairfax, VA              9.66m   31-08.50

Men Weight Pentathlon
	                            Points       HT       SP       DT       JT       WT
	    ---------------------------------------------------------------------------
	    ---- M30-34 ----
	  1 Kunle Lawson                     43.39m   12.59m   42.70m   35.85m   13.76m
	    Athens, OH                       142-04 41-03.75   140-01   117-07 45-01.75
	    M34 Team Points: 10       2976    (568)    (642)    (720)    (382)    (664)
	                              -------------------------------------------------
	    ---- M35-39 ----
	  1 James Barr*                      27.07m   12.64m   35.80m   49.60m   10.38m
	    Arlington, VA                     88-10 41-05.75   117-05   162-09 34-00.75
	    M38 Team Points: 7.25     2585    (304)    (645)    (580)    (583)    (473)
	                              -------------------------------------------------
	    ---- M60-64 ----
	  1 Victor Litwinski*                26.06m    9.91m   30.64m   22.74m
	    McLean, VA                        85-06 32-06.25   100-06    74-07
	    M62 Team Points: 7.25     1443    (288)    (480)    (477)    (198)      (0)
	                              -------------------------------------------------
	    ---- M65-69 ----
	  1 Mike Valle                       38.82m   11.56m   40.00m   30.63m   14.89m
	    Hillsborough, NC                 127-04 37-11.25   131-03   100-06 48-10.25
	    M65 Team Points: 7.25     2775    (493)    (580)    (665)    (308)    (729)
	                              -------------------------------------------------
	    ---- M70-74 ----
	  1 Ezzat Pashai*                    29.05m   11.02m   32.20m   38.56m    9.66m
	    Fairfax, VA                       95-04    36-02   105-08   126-06  31-08.5
	    M71 Team Points: 7.25     2244    (335)    (547)    (508)    (421)    (433)
	                              -------------------------------------------------

Women Weight Pentathlon
	                            Points       HT       SP       DT       JT       WT
	    ---------------------------------------------------------------------------
	    ---- W40-44 ----
	  1 Anne Pastorkovich*               15.32m    5.82m   15.56m   13.59m    5.16m
	    Fairfax, VA                       50-03 19-01.25    51-00    44-07 16-11.25
	    W41 Team Points: 9        1015    (182)    (260)    (199)    (171)    (203)
	                              -------------------------------------------------
	    ---- W70-74 ----
	  1 Audrey Lary*                     19.49m    6.98m   18.53m   15.26m   10.13m
	    Frederick, MD                     63-11    22-11    60-09    50-01    33-03
	    W72 Team Points: 9        1556    (269)    (334)    (251)    (201)    (501)
	                              -------------------------------------------------
          2 Flo Meiler                       18.24m    6.43m   18.94m   11.57m    8.48m
            Shelburne, VT                     59-10 21-01.25    62-02    37-11    27-10
            W72 Team Points: 8        1336    (243)    (299)    (259)    (134)    (401)



 
Women's 4x100m Relay
Pony Express    57.92    F 39&U
Pony Express  1:02.23  F40-49
 
Men's 4x100m Relay
Pony Express    46.10
S&O             47.92
Pony Express    54.96  M50-59
Pony Express lane 4 dQ
 
Women's 4x400m Relay
Athena        4:26.35   F40-49
Pony Express  4:54.23  M50-59

  • Send additions or corrections.