Potomac Valley Track Club
Outdoor Track Meet
Langley High School, McLean VA
Sunday, June 11, 2006

Full Results

The next meet of the spring series is Sunday, June 25, at Langley High School track.


	Women 100 Meter Dash
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   158 T.J. White         W33 Unattached               12.2h
	  2   192 Tia Cooper         W13 Unattached               13.2h
	  3   482 Danielle Marable   W26 Unattached               13.9h
	  4   288 Damara Jones       W12 Unattached               14.2h
	  5   120 Samantha Smedley   W15 Loudoun                  14.5h
	  5   163 Elizabeth Jagoe    W13 Titans Track Club        14.5h
	  7    49 Steffi Muller      W14 Loudoun                  14.9h
	  8   108 Shannon Hall       W14 Loudoun                  15.0h
	  9   287 Tekoah Willis      W12 Unattached               15.30
	 10   122 Noelle Choy        W14 Loudoun                  15.6h
	 11    47 Stephanie Crawford W14 Loudoun                  15.8h
	 11   501 Anna Hentunen      W11 Potomac Valley           15.8h
	 13    21 Kayla Hennessey    W13 Loudoun                  15.9h
	 14    82 Lauren Townsend    W12 Loudoun                  16.0h
	 15   480 Jaida Jenkins      W10 Unattached               16.2h
	 16   115 Nikki Jackson      W11 Loudoun                  16.6h
	 17   116 Renee DuMars       W12 Loudoun                  16.9h
	 18    28 Sydney Early       W10 Loudoun                  17.1h
	 18    39 Kayla Magill       W11 Loudoun                  17.1h
	 20   493 Sydney Trout       W10 Titans Track Club        17.4h
	 21   489 Olivia Price        W9 Titans Track Club        17.7h
	 22   162 Samantha Gifford    W9 Vienna Youth             18.2h
	 23   512 Tabitha Timm       W10 Centerville Youth        18.3h
	 24    70 Fiona McDonald     W12 Loudoun                  18.8h
	 25    80 Danielle Townsend  W11 Loudoun                  18.9h
	 26   479 Sonja Jenkins      W12 Unattached               19.1h
	 27   433 Savannah Gaillard   W6 Special Forces           19.5h
	 28   516 Danayshia McClendo  W6 Titans Track Club        20.6h
	 29   238 Sydney Braine       W6 Centerville Youth        22.0h
	 30   491 Sophia Price        W7 Titans Track Club        22.5h
	 31   113 Gayatri Pai         W8 Loudoun                  23.5h
	 32    73 Rita Frie           W6 Loudoun                  24.8h

	Men 100 Meter Dash
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   128 Khaleel Rahman     M21 Unattached               11.0h
	  2   127 Justin Conaway     M17 Unattached              J11.0h
	  3   323 Richard Mahy       M28 Unattached               11.3h
	  4   505 Jarel Highsmith    M17 Unattached               11.5h
	  4   157 Jeff Gold          M44 Unattached               11.5h
	  6   156 Paul Egli          M20 Unattached               11.9h
	  7   424 Alby Williams      M66 Potomac Valley           12.6h
	  7   504 Raymond Collazo    M14 Titans Track Club        12.6h
	  9   488 James Pungello     M17 Unattached               12.8h
	 10   487 Lorenzo Thomas     M42 Unattached               13.1h
	 11   506 Chirstain Johnson  M16 Unattached               13.6h
	 12   507 Jeffrey Coan       M13 Titans Track Club        13.8h
	 13   179 DeShawn Summervill M11 Vienna Youth             13.9h
	 14   498 Al Coles           M49 Potomac Valley           14.2h
	 15   133 David Dallen       M13 Vienna Youth             14.4h
	 15   183 Justin Woods        M9 Centerville Youth        14.4h
	 17   476 Kahron Lee         M11 Titans Track Club        14.6h
	 18   230 Bryce Walker        M9 Potomac Valley           14.7h
	 18    45 Garrett Robinaon   M11 Loudoun                  14.7h
	 20   503 Damonte Harris     M11 Titans Track Club        14.8h
	 21   184 Jakevian Matthews  M10 Centerville Youth        15.1h
	 21   510 Isaiah Redfearn    M13 Titans Track Club        15.1h
	 23   515 Danata McClendon    M9 Titans Track Club        15.2h
	 24   131 Jawaun Wells       M10 Titans Track Club        15.4h
	 24   137 Khalfani Carr      M13 Unattached               15.4h
	 26   114 Zachary Kish       M14 Loudoun                  15.6h
	 27   197 Bob Paulen         M69 Unattached               15.8h
	 28   178 Antonio Jackson     M9 Centerville Youth        16.1h
	 29   517 Khiorie Stewart    M11 Titans Track Club        16.4h
	 29    18 Colin Ruh          M14 Loudoun                  16.4h
	 31   267 Greg Howell         M9 Special Forces           16.5h
	 32    37 Matthew Wajsgras    M9 Loudoun                  16.6h
	 33   139 William Craver     M10 McLean                   16.9h
	 34   502 Kyle Copeland       M8 Special Forces           17.0h
	 34   176 Brian Comey        M11 Titans Track Club        17.0h
	 36    15 Garrett Griffith   M10 Loudoun                  17.2h
	 37   167 Thomas Logan       M10 Unattached               17.3h
	 38   496 Aaron Ford-Wright   M9 Titans Track Club        17.4h
	 39    83 Mike Dills         M12 Loudoun                  17.5h
	 39   124 Noah Moore-Sobel    M9 Loudoun                  17.5h
	 39   110 Nicolas Blanco      M9 Loudoun                 J18.0h
	 39   889 Boy #2 Unknown      M8 Unattached              J18.0h
	 41   518 Brandon Hutchinson  M9 Titans Track Club        17.6h
	 41   126 Andy Kolesar        M9 Unattached              J18.0h
	 45    89 Jimmy McKeown      M10 Loudoun                  18.1h
	 46    46 Jayson Robinson     M7 Loudoun                  18.3h
	 47   486 Jay Burgin         M10 Unattached               18.7h
	 48   132 Jordan Davis        M7 Titans Track Club        19.2h
	 49    11 Joey Youhana        M8 Loudoun                  19.6h
	 50   434 Jovanni Gaillard   M10 Special Forces           19.8h
	 50    67 Peter Tufts         M9 Loudoun                  19.8h
	 52    68 Jesse Schroeder     M9 Loudoun                  20.4h
	 53   499 Wilson Coles        M5 Potomac Valley           20.6h
	 54    85 Bryan Geib         M10 Loudoun                  22.9h
	 55   144 Anthony Ross        M8 Titans Track Club        23.4h
	 56   142 Abram Ross          M4 Titans Track Club        23.5h

	Women 200 Meter Dash
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   288 Damara Jones       W12 Unattached               29.0h
	  2   171 Julie Vassar       W18 Unattached               29.60
	  3   163 Elizabeth Jagoe    W13 Titans Track Club        30.1h
	  4   287 Tekoah Willis      W12 Unattached               31.4h
	  5   490 Emma Price         W10 Titans Track Club        34.7h
	  6   492 Megan Boyle        W14 Titans Track Club        35.5h
	  7   262 Grace Rogers        W9 Vienna Youth             36.1h
	  8    28 Sydney Early       W10 Loudoun                  36.5h
	  9    57 Lana Kane          W66 Potomac Valley           41.54
	 10   433 Savannah Gaillard   W6 Special Forces           42.1h
	 11   493 Sydney Trout       W10 Titans Track Club        42.6h
	 12   491 Sophia Price        W7 Titans Track Club        43.7h
	 13   238 Sydney Braine       W6 Centerville Youth        44.0h
	 14   516 Danayshia McClendo  W6 Titans Track Club        45.0h

	Men 200 Meter Dash
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   268 Rodney Stanley Jr. M25 Potomac Valley           22.72
	  2   323 Richard Mahy       M28 Unattached               22.91
	  3   128 Khaleel Rahman     M21 Unattached               23.19
	  4   505 Jarel Highsmith    M17 Unattached               23.43
	  5   456 Darnell Smith      M44 Potomac Valley           24.76
	  6   140 Ted Watson         M15 Unattached               25.56
	  7   504 Raymond Collazo    M14 Titans Track Club        26.8h
	  8   506 Chirstain Johnson  M16 Unattached               27.73
	  9   179 DeShawn Summervill M11 Vienna Youth             29.4h
	 10   507 Jeffrey Coan       M13 Titans Track Club        30.2h
	 11   230 Bryce Walker        M9 Potomac Valley           30.6h
	 12   130 Cameron Wells      M12 Titans Track Club        30.7h
	 12   183 Justin Woods        M9 Centerville Youth        30.7h
	 14   514 James McCray        M9 Special Forces           30.9h
	 15   503 Damonte Harris     M11 Titans Track Club        31.4h
	 16   522 Joshua Redfearn    M11 Titans Track Club        32.0h
	 17   476 Kahron Lee         M11 Titans Track Club        32.5h
	 18   131 Jawaun Wells       M10 Titans Track Club        32.8h
	 19   510 Isaiah Redfearn    M13 Titans Track Club        33.9h
	 19   137 Khalfani Carr      M13 Unattached               33.9h
	 21   267 Greg Howell         M9 Special Forces           34.9h
	 22   239 William Chappell    M9 Centerville Youth        35.5h
	 23   502 Kyle Copeland       M8 Special Forces           36.4h
	 24   515 Danata McClendon    M9 Titans Track Club        36.9h
	 25   496 Aaron Ford-Wright   M9 Titans Track Club        37.6h
	 26   518 Brandon Hutchinson  M9 Titans Track Club        37.8h
	 27   110 Nicolas Blanco      M9 Loudoun                  38.1h
	 28   524 Daquan Elder       M10 Titans Track Club        40.3h
	 29   523 Elijah Redfearn     M9 Titans Track Club        40.6h
	 30   434 Jovanni Gaillard   M10 Special Forces           40.8h
	 31   132 Jordan Davis        M7 Titans Track Club        41.7h
	 32   486 Jay Burgin         M10 Unattached               44.6h
	 33   144 Anthony Ross        M8 Titans Track Club        57.4h
	 34   142 Abram Ross          M4 Titans Track Club      1:12.4h

	Mixed 400 Meter Dash
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   268 Rodney Stanley Jr. M25 Potomac Valley           52.51
	  2   140 Ted Watson         M15 Unattached               55.05
	  3   494 Tom Kelly          M16 Unattached               56.25
	  4   456 Darnell Smith      M44 Potomac Valley           57.10
	  5   138 Bridget Johnson    W32 Unattached               57.89
	  6   504 Raymond Collazo    M14 Titans Track Club      1:01.4h
	  7   231 Jeffrey Walker     M47 Potomac Valley         1:03.34
	  8   261 John Rogers        M44 Unattached             1:05.21
	  9   171 Julie Vassar       W18 Unattached             1:06.01
	 10   192 Tia Cooper         W13 Unattached             1:07.36
	 11   377 Clifford Tell      M42 Unattached             1:09.88
	 12   130 Cameron Wells      M12 Titans Track Club      1:11.9h
	 13   288 Damara Jones       W12 Unattached             1:12.1h
	 14    78 Lance Moran        M14 Loudoun                1:12.4h
	 15   114 Zachary Kish       M14 Loudoun                1:12.5h
	 16   177 Chirstohper Diehl  M12 Centerville Youth      1:12.8h
	 17   336 Kellie Smith       W13 Loudoun                1:13.0h
	 18   163 Elizabeth Jagoe    W13 Titans Track Club      1:14.3h
	 19   476 Kahron Lee         M11 Titans Track Club      1:15.9h
	 20    62 Matthew McDevitt   M13 Loudoun                1:16.5h
	 21   510 Isaiah Redfearn    M13 Titans Track Club      1:16.6h
	 22   131 Jawaun Wells       M10 Titans Track Club      1:17.4h
	 23   184 Jakevian Matthews  M10 Centerville Youth      1:17.5h
	 24   267 Greg Howell         M9 Special Forces         1:18.5h
	 25   287 Tekoah Willis      W12 Unattached             1:19.7h
	 26   503 Damonte Harris     M11 Titans Track Club      1:19.9h
	 27   239 William Chappell    M9 Centerville Youth      1:20.1h
	 28   490 Emma Price         W10 Titans Track Club      1:20.3h
	 29   492 Megan Boyle        W14 Titans Track Club      1:21.2h
	 30   495 Kirk Gordon        M50 Unattached             1:21.63
	 31   149 Patrick McWeeney   M11 Vienna Youth           1:22.5h
	 32   134 Matthew Chi         M9 McLean                 1:22.6h
	 33    74 Alex Kerr          M13 Loudoun                1:22.8h
	 34   262 Grace Rogers        W9 Vienna Youth           1:23.5h
	 35   502 Kyle Copeland       M8 Special Forces         1:24.2h
	 36   111 Danielle Cordoba   W13 Loudoun                1:24.5h
	 37   517 Khiorie Stewart    M11 Titans Track Club      1:25.1h
	 38   176 Brian Comey        M11 Titans Track Club      1:25.9h
	 39    50 Natalie Rosas      W10 Loudoun                1:26.1h
	 40   515 Danata McClendon    M9 Titans Track Club      1:26.3h
	 41   167 Thomas Logan       M10 Unattached             1:26.4h
	 42    77 Heather Moran      W11 Loudoun                1:26.9h
	 43    83 Mike Dills         M12 Loudoun                1:27.2h
	 44   124 Noah Moore-Sobel    M9 Loudoun                1:27.5h
	 45   489 Olivia Price        W9 Titans Track Club      1:27.8h
	 46    39 Kayla Magill       W11 Loudoun                1:28.5h
	 47   496 Aaron Ford-Wright   M9 Titans Track Club      1:30.7h
	 48    89 Jimmy McKeown      M10 Loudoun                1:32.4h
	 49   512 Tabitha Timm       W10 Centerville Youth      1:32.9h
	 50   493 Sydney Trout       W10 Titans Track Club      1:34.0h
	 51   434 Jovanni Gaillard   M10 Special Forces         1:34.1h
	 52   162 Samantha Gifford    W9 Vienna Youth           1:34.4h
	 53    80 Danielle Townsend  W11 Loudoun                1:37.5h
	 54   433 Savannah Gaillard   W6 Special Forces         1:40.0h
	 55   485 Tami Graf          W69 Unattached             1:48.22

	Mixed 1 Mile Run
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   148 Jeff Fritz         M38 Potomac Valley         4:43.6h
	  2   106 Carlos Rojas       M23 Unattached             4:49.8h
	  3   175 Stuart Pineo       M44 Hcs                    4:54.6h
	  4   102 Patrick McHugh     M18 Unattached             4:59.8h
	  5   484 Ben Stanley        M23 Unattached             5:00.4h
	  6   161 Jill Laurendean    W25 Unattached             5:01.0h
	  7   151 Gary Grillcot      M42 Unattached             5:13.6h
	  8   324 Joe Burno          M52 Unattached             5:23.1h
	  9   150 Ron Bryan          M40 Unattached             5:25.3h
	 10   165 Sarah Spalding     W25 Unattached             5:26.5h
	 11   495 Kirk Gordon        M50 Unattached             5:49.1h
	 12   259 Jim Darr           M51 Potomac Valley         5:57.0h
	 13    14 Cameron Gaten      M14 Loudoun                5:58.5h
	 14   170 Al Salerno         M51 Unattached             6:00.2h
	 15   492 Megan Boyle        W14 Titans Track Club      6:02.0h
	 16    78 Lance Moran        M14 Loudoun                6:06.1h
	 17   497 Jim Noone          M61 Potomac Valley         6:06.8h
	 18   145 Sadie Dempsey      W14 Unattached             6:08.4h
	 19   155 Patrick Sullivan   M15 Unattached             6:08.7h
	 20   239 William Chappell    M9 Centerville Youth      6:19.2h
	 21   229 Briana Walker      W14 Potomac Valley         6:26.9h
	 22    74 Alex Kerr          M13 Loudoun                6:29.4h
	 23   318 Peter Blank        M51 Potomac Valley         6:32.9h
	 24    62 Matthew McDevitt   M13 Loudoun                6:41.7h
	 25   134 Matthew Chi         M9 McLean                 6:42.0h
	 26   490 Emma Price         W10 Titans Track Club      6:49.2h
	 27   154 Joshua Longosky     M9 Unattached             6:52.2h
	 28   399 Larry Hart         M55 Unattached             6:52.8h
	 29   228 Katherine Schexnei W44 Unattached             6:53.8h
	 30   149 Patrick McWeeney   M11 Vienna Youth           6:55.9h
	 31   378 Andrew Law         M12 Special Forces         7:10.6h
	 32   153 Justin Longosky    M11 Unattached             7:20.1h
	 33   395 Caleb Stroud       M11 Special Forces         7:21.9h
	 34   210 Cathy Van Brocklin W59 Potomac Valley         7:36.1h
	 35   485 Tami Graf          W69 Unattached             8:25.2h

	Mixed 800 Meter Run
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   494 Tom Kelly          M16 Unattached             2:08.3h
	  2   521 Laura Pramstaller  W17 Unattached             2:30.2h
	  3   182 Boy #3 Unknown     M12 Unattached             3:00.8h
	  4   520 Don Kohler         M69 Unattached             3:03.4h
	  5   154 Joshua Longosky     M9 Unattached             3:16.5h
	  6    50 Natalie Rosas      W10 Loudoun                3:18.3h
	  7   153 Justin Longosky    M11 Unattached             3:23.8h
	  8   173 John Rogers         M7 Vienna Youth           3:25.0h
	  9   261 John Rogers        M44 Unattached             3:25.2h
	 10   489 Olivia Price        W9 Titans Track Club      3:32.6h

	Mixed 3000 Meter Run
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   102 Patrick McHugh     M18 Unattached            10:34.9h
	  2   397 Ted Poulos         M44 Potomac Valley        10:39.4h
	  3   231 Jeffrey Walker     M47 Potomac Valley        11:56.0h
	  4   495 Kirk Gordon        M50 Unattached            11:58.4h
	  5   525 Emily Blagg        W11 McLean                11:59.9h
	  6   145 Sadie Dempsey      W14 Unattached            12:12.0h
	  7   377 Clifford Tell      M42 Unattached            12:57.8h
	  8   485 Tami Graf          W69 Unattached            16:24.0h
	  9   290 Jim Keat           M74 Potomac Valley        16:26.1h

	Mixed 1 Mile Race Walk
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   211 John Gersh         M58 Potomac Valley         9:42.5h
	  2   318 Peter Blank        M51 Potomac Valley         9:55.1h
	  3   174 Victor Litwinski   M62 Potomac Valley         9:57.4h
	  4   519 J Snyder           M53 Unattached            10:00.3h
	  5    56 Carl Kane          M66 Potomac Valley        10:01.2h
	  6    57 Lana Kane          W66 Potomac Valley        11:26.0h

	Mixed 3000 Meter Race Walk
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   146 Laura Neil         W42 Potomac Valley        16:42.9h
	  2   483 Jim Wase           M53 Unattached            17:51.6h
	  3   211 John Gersh         M58 Potomac Valley        18:29.1h
	  4   174 Victor Litwinski   M62 Potomac Valley        18:57.1h
	  5   297 Lois Dicker        W66 Potomac Valley        18:57.50
	  6   210 Cathy Van Brocklin W59 Potomac Valley        19:00.6h
	  7    56 Carl Kane          M66 Potomac Valley        19:18.0h
	  8   318 Peter Blank        M51 Potomac Valley        19:41.6h
	  9   159 Sheldon Contract   M66 Potomac Valley        20:04.7h
	 10   107 Kimberly Light     W47 Unattached            20:04.9h

	Girls 80 Meter Hurdles
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   160 Evelyn Wright      W69 Unattached               22.99

	Boys 80 Meter Hurdles
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   289 James Stookey      M76 Potomac Valley           14.38
	  2   179 DeShawn Summervill M11 Vienna Youth             16.52
	  3    45 Garrett Robinaon   M11 Loudoun                  16.82
	  4   139 William Craver     M10 McLean                   17.88

	Women 100 Meter Hurdles
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   192 Tia Cooper         W13 Unattached               19.1h
	  2    47 Stephanie Crawford W14 Loudoun                  22.6h
	  2   122 Noelle Choy        W14 Loudoun                  22.6h
	  4   125 Rachel Duff        W14 Loudoun                  23.7h
	  5    79 Megan Fortney      W13 Loudoun                  25.1h

	Men 100 Meter Hurdles
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   197 Bob Paulen         M69 Unattached               20.34
	  2   133 David Dallen       M13 Vienna Youth             23.81
	 --   301 Muraji Nakazawa    M49 Potomac Valley          X21.01

	Men 110 Meter Hurdles
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1    30 Brian Fletcher     M27 Loudoun                  16.94

	Mixed 300 Meter Hurdles
	=======================================================================
	    Name                     Age Team                    Finals
	=======================================================================
	  1   197 Bob Paulen         M69 Unattached               54.1h
	  2   289 James Stookey      M76 Potomac Valley           55.5h
	  3   192 Tia Cooper         W13 Unattached               56.9h

	Women 4x100 Meter Relay
	=======================================================================
	    Team                                                 Finals
	=======================================================================
	  1 Titans Track Club  'A'                              1:05.9h

	Men 4x100 Meter Relay
	=======================================================================
	    Team                                                 Finals
	=======================================================================
	  1 Titans Track Club  'A'                                59.9h
	  2 Titans Track Club  'B'                              1:04.9h
	  3 Titans Track Club  'C'                              1:13.7h
	  4 Titans Track Club  'E'                              1:20.0h
	  5 Titans Track Club  'D'                              1:38.4h

	Mixed High Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals          
=================================================================================
  1   314 Bruce McBarnette   M48 Potomac Valley           1.85m    6-00.75
  2   453 James Barr         M38 Potomac Valley           1.75m    5-08.75
  3   152 Kimiko Nakatake    W35 Unattached               1.55m    5-01.00
  4   100 Mary Casale        W16 Loudoun                  1.40m    4-07.00
  5   164 Jeff Young         M57 Potomac Valley           1.35m    4-05.00
  5   119 Eric Kelly         M14 Loudoun                  1.35m    4-05.00
  7   114 Zachary Kish       M14 Loudoun                  1.30m    4-03.25
  7   177 Chirstohper Diehl  M12 Centerville Youth        1.30m    4-03.25
	....Mixed High Jump
  7    29 Pam Early          W44 Loudoun                  1.30m    4-03.25
 10   289 James Stookey      M76 Potomac Valley           1.25m    4-01.25
 10   192 Tia Cooper         W13 Unattached               1.25m    4-01.25
 10   197 Bob Paulen         M69 Unattached               1.25m    4-01.25
 13    21 Kayla Hennessey    W13 Loudoun                  1.20m    3-11.25
 13   160 Evelyn Wright      W69 Unattached               1.20m    3-11.25
 15   143 Jordan Markowicz   M11 Vienna Youth             1.15m    3-09.25
 15   105 Jim Condell        M74 Unattached               1.15m    3-09.25
 15    78 Lance Moran        M14 Loudoun                  1.15m    3-09.25
 18    18 Colin Ruh          M14 Loudoun                  1.10m    3-07.25
 18   288 Damara Jones       W12 Unattached               1.10m    3-07.25
 20    98 David McDevitt     M11 Loudoun                  1.05m    3-05.25
 --   488 James Pungello     M17 Unattached                  NH

	Mixed Long Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals          
=================================================================================
  1   505 Jarel Highsmith    M17 Unattached            19-02.00      5.84m
  2   185 Michael Graham     M53 Potomac Valley        15-08.50      4.78m
  3   103 Matthew Muise      M16 Vienna Youth          15-07.00      4.74m
  4   343 Keith Mathis       M53 Potomac Valley        14-08.00      4.47m
  5   507 Jeffrey Coan       M13 Titans Track Club     14-03.00      4.34m
  6   301 Muraji Nakazawa    M49 Potomac Valley        14-00.00      4.26m
  7   506 Chirstain Johnson  M16 Unattached            13-08.50      4.17m
  8   192 Tia Cooper         W13 Unattached            13-02.00      4.01m
  9   164 Jeff Young         M57 Potomac Valley        12-07.50      3.84m
 10   288 Damara Jones       W12 Unattached            11-07.00      3.53m
 11   514 James McCray        M9 Special Forces        11-06.00      3.50m
 12   510 Isaiah Redfearn    M13 Titans Track Club     11-05.00      3.47m
 13    79 Megan Fortney      W13 Loudoun               10-10.00      3.30m
 14   513 John McCray        M12 Special Forces        10-08.00      3.25m
 14   139 William Craver     M10 McLean                10-08.00      3.25m
 14    49 Steffi Muller      W14 Loudoun               10-08.00      3.25m
 17   122 Noelle Choy        W14 Loudoun               10-07.00      3.22m
 17   118 Andrew Kelly       M11 Loudoun               10-07.00      3.22m
 19   160 Evelyn Wright      W69 Unattached            10-00.00      3.04m
 19   287 Tekoah Willis      W12 Unattached            10-00.00      3.04m
 21   336 Kellie Smith       W13 Loudoun                9-08.00      2.94m
 21   108 Shannon Hall       W14 Loudoun                9-08.00      2.94m
 21    28 Sydney Early       W10 Loudoun                9-08.00      2.94m
 21    74 Alex Kerr          M13 Loudoun                9-08.00      2.94m
 25   515 Danata McClendon    M9 Titans Track Club      9-04.00      2.84m
 26    83 Mike Dills         M12 Loudoun                9-03.00      2.81m
 27    37 Matthew Wajsgras    M9 Loudoun                9-01.00      2.76m
 27   501 Anna Hentunen      W11 Potomac Valley         9-01.00      2.76m
 27   178 Antonio Jackson     M9 Centerville Youth      9-01.00      2.76m
 30    50 Natalie Rosas      W10 Loudoun                9-00.00      2.74m
 31   111 Danielle Cordoba   W13 Loudoun                8-09.00      2.66m
 32   517 Khiorie Stewart    M11 Titans Track Club      8-05.00      2.56m
 32    82 Lauren Townsend    W12 Loudoun                8-05.00      2.56m
 34   124 Noah Moore-Sobel    M9 Loudoun                8-01.00      2.46m
 35    47 Stephanie Crawford W14 Loudoun                8-00.00      2.43m
 36   116 Renee DuMars       W12 Loudoun                7-08.00      2.33m
 37    89 Jimmy McKeown      M10 Loudoun                7-07.00      2.31m
 37    15 Garrett Griffith   M10 Loudoun                7-07.00      2.31m
 39    70 Fiona McDonald     W12 Loudoun                7-05.00      2.26m
 40   110 Nicolas Blanco      M9 Loudoun                7-03.00      2.20m
 41    69 Andrew McDonald    M10 Loudoun                7-02.00      2.18m
 42    67 Peter Tufts         M9 Loudoun                6-11.00      2.10m
 43   125 Rachel Duff        W14 Loudoun                6-10.00      2.08m
 43    68 Jesse Schroeder     M9 Loudoun                6-10.00      2.08m
 43    98 David McDevitt     M11 Loudoun                6-10.00      2.08m
 46   518 Brandon Hutchinson  M9 Titans Track Club      6-08.00      2.03m
 47   238 Sydney Braine       W6 Centerville Youth      6-05.00      1.95m
 48   115 Nikki Jackson      W11 Loudoun                6-04.00      1.93m
 49    73 Rita Frie           W6 Loudoun                4-07.00      1.39m

	Mixed Triple Jump
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals          
=================================================================================
  1   505 Jarel Highsmith    M17 Unattached            41-05.00     12.62m
  2   185 Michael Graham     M53 Potomac Valley        34-09.00     10.59m
  3   103 Matthew Muise      M16 Vienna Youth          31-02.00      9.49m
  4   343 Keith Mathis       M53 Potomac Valley        29-07.50      9.02m
  5   301 Muraji Nakazawa    M49 Potomac Valley        27-00.50      8.24m
  6   160 Evelyn Wright      W69 Unattached            20-09.00      6.32m

	Women Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals          
=================================================================================
  1   160 Evelyn Wright      W69 Unattached               7.94m   26-00.75
  2   479 Sonja Jenkins      W12 Unattached               6.66m   21-10.25
  3   480 Jaida Jenkins      W10 Unattached               5.86m   19-02.75
  4     9 Sharon Good        W73 Potomac Valley           3.98m   13-00.75
  5   162 Samantha Gifford    W9 Vienna Youth             2.37m    7-09.50

	Men Shot Put
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals          
=================================================================================
  1   104 Jose Portillo      M25 Unattached              14.30m   46-11.00
  2   453 James Barr         M38 Potomac Valley          12.83m   42-01.25
  3   511 Bill Smith         M70 Unattached              10.82m   35-06.00
  4   169 Frank Cancino      M47 Unattached              10.13m   33-03.00
  5   136 Jeremy Mitchell    M19 Unattached               9.86m   32-04.25
  6   174 Victor Litwinski   M62 Potomac Valley           9.07m   29-09.25
  7   105 Jim Condell        M74 Unattached               8.43m   27-08.00
  8   188 Eric Walter         M9 Vienna Youth             4.38m   14-04.50
  9   184 Jakevian Matthews  M10 Centerville Youth        4.19m   13-09.00

	Mixed Javelin Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals          
=================================================================================
  1   136 Jeremy Mitchell    M19 Unattached              49.84m     163-06
  2   453 James Barr         M38 Potomac Valley          49.62m     162-09
  3   370 Russ White         M62 Potomac Valley          47.00m     154-02
  4   104 Jose Portillo      M25 Unattached              43.34m     142-02
  5   343 Keith Mathis       M53 Potomac Valley          40.62m     133-03
  6   301 Muraji Nakazawa    M49 Potomac Valley          39.70m     130-03
  7   169 Frank Cancino      M47 Unattached              36.72m     120-06
  8   174 Victor Litwinski   M62 Potomac Valley          22.58m      74-01
  9   160 Evelyn Wright      W69 Unattached              17.90m      58-09
 10    57 Lana Kane          W66 Potomac Valley          16.36m      53-08
 11     9 Sharon Good        W73 Potomac Valley           7.88m      25-10

	Mixed Javelin Throw Turbo Jav
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals          
=================================================================================
  1    15 Garrett Griffith   M10 Loudoun                 20.52m      67-04
  2    37 Matthew Wajsgras    M9 Loudoun                 19.06m      62-06
  3    45 Garrett Robinaon   M11 Loudoun                 18.58m      60-11
  4   188 Eric Walter         M9 Vienna Youth            13.74m      45-01
  5   178 Antonio Jackson     M9 Centerville Youth       13.70m      44-11
  6   395 Caleb Stroud       M11 Special Forces          11.46m      37-07
  7    11 Joey Youhana        M8 Loudoun                  9.50m      31-02
  8    46 Jayson Robinson     M7 Loudoun                  9.48m      31-01
  9    67 Peter Tufts         M9 Loudoun                  9.20m      30-02
 10    85 Bryan Geib         M10 Loudoun                  8.90m      29-02
 11    77 Heather Moran      W11 Loudoun                  8.86m      29-01
 12   113 Gayatri Pai         W8 Loudoun                  5.98m      19-07
 13   499 Wilson Coles        M5 Potomac Valley           5.92m      19-05
 14   238 Sydney Braine       W6 Centerville Youth        4.38m      14-04
 15    73 Rita Frie           W6 Loudoun                  4.10m      13-05

(Special to the Washington POST:)
     1 Mile Run
================================================================================
  1 Fritz, Jeff              M38 Reston VA                  4:43.6
  2 Rojas, Carlos            M23 Vienna VA                  4:49.8
  3 Pineo, Stuart            M44 Columbia MD                4:54.6
  4 McHugh, Patrick          M18 Pensacola FL               4:59.8
  5 Stanley, Ben             M23 Falls Church VA            5:00.4

  1 Laurendean, Jill         W25 Arlington VA               5:01.0
  2 Spalding, Sarah          W25 Washington DC              5:26.5
  3 Boyle, Megan             W14 Alexandria VA              6:02.0
  4 Dempsey, Sadie           W14 Severna Park MD            6:08.4
  5 Walker, Briana           W14 Columbia MD                6:26.9
 
3000 Meter Run
================================================================================
  1 McHugh, Patrick          M18 Pensacola FL               10:34.9
  2 Poulos, Ted              M44 McLean VA                  10:39.4
  3 Walker, Jeffrey          M47 Columbia MD                11:56.0
  4 Gordon, Kirk             M50 Mitchellville, MD          11:58.4
  5 Tell, Clifford           M42 Harpers Ferry WV           12:57.8

  1 Blagg, Emily             W11 McLean VA                  11:59.9
  2 Dempsey, Sadie           W14 Severna Park               12:12.0
  3 Graf, Tami               W69 Lusby MD                   16:24.0

	Mixed Discus Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals     Feet-Inches
=================================================================================
  1 Frank Nothaft            M16 Vienna Youth            43.16m     141-07
  2 Jose Portillo            M25 Unattached              41.30m     135-06
  3 Bill Smith               M70 Unattached              40.04m     131-04
  4 James Barr               M38 Potomac Valley          37.66m     123-07
  5 Anthony Dziepak          M40 Potomac Valley          36.42m     119-06
  6 Sekenia Welch            M30 Unattached              34.92m     114-07
  7 Jeremy Mitchell          M19 Unattached              29.40m      96-05
  8 Jim Condell              M74 Unattached              26.02m      85-04
  9 Evelyn Wright            W69 Unattached              21.72m      71-03
 10 Anne Pastorkovich        W41 Potomac Valley          14.44m      47-04
 11 Sharon Good              W73 Potomac Valley           9.60m      31-06

	Women Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals     Feet-Inches
=================================================================================
  1 Rebecca Hartley          W42 Potomac Valley          22.20m      72-10
  2 Evelyn Wright            W69 Unattached              21.68m      71-01
  3 Killian Malone           W18 Unattached              17.66m      57-11
  4 Sharon Good              W73 Potomac Valley          11.40m      37-05

	Men Hammer Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals     Feet-Inches
=================================================================================
  1 Anders Halverson         M39 Potomac Valley          54.18m     177-09
  2 Beau Fay                 M23 Unattached              53.10m     174-02
  3 Frank Nothaft            M16 Vienna Youth            47.28m     155-01
  4 Anthony Dziepak          M40 Potomac Valley          44.10m     144-08
  5 James Barr               M38 Potomac Valley          30.22m      99-02
  6 Sekenia Welch            M30 Unattached              22.54m      73-11
  7 Raffi Paul               M16 Unattached              16.16m      53-00

	Women Weight Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals     Feet-Inches
=================================================================================
  1 Evelyn Wright            W69 Unattached              10.61m   34-09.75
  2 Sharon Good              W73 Potomac Valley           6.32m   20-09.00

	Men Weight Throw
=================================================================================
    Name                     Age Team                    Finals     Feet-Inches
=================================================================================
  1 Frank Nothaft            M16 Vienna Youth            14.20m   46-07.25
  2 James Barr               M38 Potomac Valley          10.78m   35-04.50


Weight Pentathlon:     PTS            HT       SP       DS       JAV        WT
Barr, James (M38)      2754        30.23m   12.83m   37.66m    49.62m    10.78m
                                    (354)    (657)    (617)     (615)     (511)

  • Results compiled by PVTC using Meet Manager ® .
  • Send additions or corrections.