PVTC All Comers Track Meet
Langley High School, McLean VA, Sunday, June 26, 2005
Conducted by Potomac Valley Track Club

Julie Hayden, 42, continues to improve, running 2:28 for 800 meters.

SGT Rodney Stanley, 24, outleaned a talented field to win the 400m in 51.31.

Jacqueline Concaugh, 30, fired 5:10.42 to win the women's mile by a half-lap.

These results are preliminary and are subject to correction.

Please notify the webmaster. with any additions or corrections.

Event #  1   Male 100m Dash
     11.34              F   Shea Atkins             A               20 
     11.40              F   LaRoi Thompson          A               25 
     11.54              F   Andrew Higgins          A               36 
     11.57              F   Antoine Pugh            A               23 
     11.72              F   Jeff Gold               A               43 
     11.74              F   Rodney Stanley          A               24 
     12.09              F   Brian Fletcher          A               26 
     12.16              F   Andre Chapman           A               17 
     12.48              F   Lawrence Kennedy        A               40 
     12.49              F   Jeremy Anderson         A               25 
     13.09              F   Chris Huynh             A               16 
     13.25              F   Paul Allen              A               48 
     13.45              F   James Pungello          A               16 
     13.69              F   Jeff Shad               A               41 
     13.95              F   Tariq Lang              A               12 
     13.99              F   Eric Przybilla          A               13 
     14.05              F   Aange Nmeh              A               12 
     14.8h        15.04 F   Nathan Kiley            A               10 
     15.12              F   Lasana Milton           A               12 
     15.0h        15.24 F   Miles Davis             A                9 
     15.1h        15.34 F   Desmond Spell           A               10 
     15.4h        15.64 F   Joshua Redfearn         A               10 
     15.8h        16.04 F   Darrius Parrish         A                9 
     16.2h        16.44 F   Michael Klees           A               10 
     16.5h        16.74 F   David Caldwell          A               42 
     16.6h        16.84 F   Tamir Lucas             A               10 
     16.9h        17.14 F   Joseph Monfort          A                8 
     17.4h        17.64 F   Josh Lipshultz          A               10 
     17.9h        18.14 F   Justin Redfearn         A                8 
     18.5h        18.74 F   Tommy Caldwell          A                7 
     19.21              F   Kirk Gordon             A               49 
     19.0h        19.24 F   Sean Keane              A                  
     19.5h        19.74 F   Brendan Shea            A                8 
     23.8h        24.04 F   Wilson Coles            A                4 
     24.5h        24.74 F   Marshall Symmes         A                5 
     25.3h        25.54 F   Anthony Ross            A                7 
     26.0h        26.24 F   Abram Ross              A                3 

Event #  2   Female 100m Dash
     12.19              F   L'Ekesha Pointer-Allen  A               18 
     13.99              F   Jasmin Peterson-Hassan  A               13 
     14.12              F   Hilrein Kamanda         A               12 
     14.49              F   Raynelle Deans          A               24 
     14.3h        14.54 F   Genamarie McCant        A               10 
     15.2h        15.44 F   Ariana Alston           A               10 
     15.4h        15.64 F   Naba Lang               A                9 
     16.12              F   Sandra Smith            A               29 
     16.0h        16.24 F   Morgan Lataillade       A               10 
     16.1h        16.34 F   Tori Panzica            A               10 
     17.1h        17.34 F   Tia Paul                A               11 
     17.50              F   Audrey B Lary           A               71 
     17.64              F   Evelyn M Wright         A               68 
     17.5h        17.74 F   Briana Alston           A                7 
     17.9h        18.14 F   Tatiana Alston          A                8 
     18.9h        19.14 F   Sarah Zachares          A                7 
 *   19.27              F   Lana Kane               A               65 
 *   19.27              F   Anne Pastorkovich       A               40 
     19.8h        20.04 F   Priscilla Symmes        A                9 
     20.9h        21.14 F   Kelsey Kiley            A                  
     21.4h        21.64 F   Page Lester             A                5 
     22.48              F   Janie Mortensen         A               64 
     22.7h        22.94 F   Katana Alston           A                4 
     23.9h        24.14 F   Aliah Stoute            A                5 
        NT              F   Edith Ababio            A               16 

Event #  3   Male 200m Dash
     23.04              F   LaRoi Thompson          A               25 
     23.11              F   Shea Atkins             A               20 
     23.71              F   Antoine Pugh            A               23 
     24.78              F   Andrew Higgins          A               36 
     25.45              F   Lawrence Kennedy        A               40 
     26.22              F   Paul Allen              A               48 
     26.7h        26.94 F   Tariq Lang              A               12 
     26.95              F   Michael Brown           A               24 
     27.26              F   James Pungello          A               16 
     29.2h        29.44 F   Aange Nmeh              A               12 
     31.0h        31.24 F   Nathan Kiley            A               10 
     31.1h        31.34 F   Eric Przybilla          A               13 
     31.3h        31.54 F   Miles Davis             A                9 
     31.4h        31.64 F   Jeffrey Coan            A               12 
     31.7h        31.94 F   Brandon Stafford        A               10 
     33.4h        33.64 F   Lasana Milton           A               12 
     33.4h        33.64 F   Desmond Spell           A               10 
     33.5h        33.74 F   Michael Klees           A               10 
     33.6h        33.84 F   Tank Lucas              A               10 
     33.8h        34.04 F   Darrius Parrish         A                9 
     34.4h        34.64 F   Tamir Lucas             A               10 
     34.9h        35.14 F   Joshua Redfearn         A               10 
     35.46              F   Larry Hart              A               54 
     37.9h        38.14 F   Joseph Monfort          A                8 
     39.4h        39.64 F   Isaiah Redfearn         A               12 
     42.9h        43.14 F   Justin Redfearn         A                8 
     46.3h        46.54 F   Brendan Shea            A                8 
     56.9h        57.14 F   Marshall Symmes         A                5 
   1:02.8h      1:03.04 F   Abram Ross              A                3 
   1:07.4h      1:07.64 F   Anthony Ross            A                7 

Event #  4   Female 200m Dash
     26.40              F   L'Ekesha Pointer-Allen  A               18 
     27.41              F   Charmaine Roberts       A               38 
     28.24              F   Jasmin Peterson-Hassan  A               13 
     28.77              F   Mariah Blankendal       A               12 
     30.1h        30.34 F   Genamarie McCant        A               10 
     30.4h        30.64 F   Hilrein Kamanda         A               12 
     31.2h        31.44 F   Ariana Alston           A               10 
     32.2h        32.44 F   Naba Lang               A                9 
     32.81              F   Raynelle Deans          A               24 
     35.5h        35.74 F   Tori Panzica            A               10 
     37.5h        37.74 F   Tia Paul                A               11 
     37.83              F   Audrey B Lary           A               71 
     39.3h        39.54 F   Briana Alston           A                7 
     40.77              F   Lana Kane               A               65 
     41.14              F   Anne Pastorkovich       A               40 
     45.5h        45.74 F   Priscilla Symmes        A                9 
     45.7h        45.94 F   Tatiana Alston          A                8 
     54.2h        54.44 F   Aliah Stoute            A                5 

Event #  5   Male 400m Dash
     51.31              F   Rodney Stanley          A               24 
     51.55              F   Julian Hooks            A               17 
     52.89              F   Shea Atkins             A               20 
     54.39              F   James Moore             A               17 
   1:00.64              F   Charles Roberts         A               13 
   1:01.54              F   Alby Williams           A               65 
   1:03.1h      1:03.24 F   Tariq Lang              A               12 
   1:03.54              F   Stephen Easley          A               47 
   1:06.2h      1:06.34 F   Aange Nmeh              A               12 
   1:08.5h      1:08.64 F   Eric Przybilla          A               13 
   1:08.85              F   Larry Hart              A               54 
   1:09.9h      1:10.04 F   Nathan Kiley            A               10 
   1:15.3h      1:15.44 F   Brandon Stafford        A               10 
   1:15.7h      1:15.84 F   Matt Panzica            A               10 
   1:17.8h      1:17.94 F   Michael Klees           A               10 
   1:18.3h      1:18.44 F   Isaiah Redfearn         A               12 
   1:21.1h      1:21.24 F   Tank Lucas              A               10 
   1:22.0h      1:22.14 F   Lasana Milton           A               12 
   1:27.7h      1:27.84 F   Joseph Monfort          A                8 
   1:28.9h      1:29.04 F   David Caldwell          A               42 
   1:33.8h      1:33.94 F   Sean Keane              A                  
   1:36.5h      1:36.64 F   Tommy Caldwell          A                7 
   2:15.5h      2:15.64 F   Marshall Symmes         A                5 

Event #  6   Female 400m Dash
   1:05.14              F   L'Ekesha Pointer-Allen  A               18 
   1:05.3h      1:05.44 F   Mariah Blankendal       A               12 
   1:05.77              F   Julie Hayden            A               45 
   1:10.2h      1:10.34 F   Genamarie McCant        A               10 
   1:12.9h      1:13.04 F   Ariana Alston           A               10 
   1:13.5h      1:13.64 F   Naba Lang               A                9 
   1:15.60              F   Raynelle Deans          A               24 
   1:18.0h      1:18.14 F   Anna Saunders           A               11 
   1:18.2h      1:18.34 F   Tori Panzica            A               10 
   1:26.17              F   Sandra Smith            A               29 
   1:30.74              F   Briana Alston           A                7 
   1:31.9h      1:32.04 F   Morgan Lataillade       A               10 
   1:32.78              F   Sarah Zachares          A                7 
   1:38.3h      1:38.44 F   Priscilla Symmes        A                9 
   1:42.8h      1:42.94 F   Tatiana Alston          A                8 
   1:42.9h      1:43.04 F   Tami Graf               A               68 
   1:43.4h      1:43.54 F   Page Lester             A                5 
   1:45.09              F   Cassandra Zachares      A                7 
   1:45.3h      1:45.44 F   Kelsey Kiley            A                  
   2:06.8h      2:06.94 F   Helen Schley            A               77 
   2:08.62              F   Katana Alston           A                4 

Event #  7   Male 800m Run
   2:06.10              F   Mathew Hoppe            A               20 
   2:07.20              F   James Goetz             A               27 
   2:11.00              F   Tom Kelly IV            A               15 
   2:12.10              F   Bruce D Hamilton        A               50 
   2:19.90              F   Curtis Davis            A               47 
   2:29.60              F   Jeff Symmes             A               44 
   2:30.50              F   Stephen Easley          A               47 
   2:31.50              F   Darrell J Howard        A               35 
   2:33.80              F   Kurt Stegmeier          A               13 
   2:34.60              F   Cliff Tell              A               41 
   2:46.00              F   John Klees              A               14 
   2:53.70              F   Matt Panzica            A               10 
   3:15.00              F   Joseph Monfort          A                8 

Event #  8   Female 800m Run
   2:28.90              F   Julie Hayden            A               45 
   2:38.30              F   Jasmin Peterson-Hassan  A               13 

Event #  9   Male 1 Mile Run
   4:39.29              F   Jeff Fritz              A               37 
   4:40.12              F   Chris Gonzalez          A               31 
   4:40.62              F   George Buckheit         A               47 
   4:45.19              F   Joe Medrano IV          A               27 
   4:58.87              F   Malcolm Lester          A               37 
   5:02.78              F   Alex Filides            A               29 
   5:25.06              F   Ted Poulos              A               43 
   5:25.80              F   Larry Washington        A               54 
   5:30.27              F   Jeff Symmes             A               44 
   5:30.67              F   Rick Hower              A               53 
   5:45.92              F   Zach Queen              A               12 
   5:54.74              F   Kirk Gordon             A               49 
   6:07.39              F   Al Salerno              A               50 
   6:16.70              F   Matt Panzica            A               10 
   6:52.23              F   Larry Hart              A               54 
   6:52.3h      6:52.54 F   Bob S Weiner            A               58 
   6:59.35              F   Drew Coughlin           A               10 
   7:20.5h      7:20.74 F   Jordan Markowicz        A               10 
   8:16.2h      8:16.44 F   Tony Diamond            A               76 
   8:22.7h      8:22.94 F   Tim Ramsey              A               46 
  10:09.7h     10:09.94 F   Marshall Symmes         A                5 

Event # 10   Female 1 Mile Run
   5:10.42              F   Jacqueline Concaugh     A               30 
   5:28.74              F   Sarah Spalding          A               24 
   5:45.05              F   M M Cathey              A               23 
   5:47.43              F   Rebecca Nathan          A               39 
   5:55.41              F   Samantha Kirby          A               36 
   6:03.72              F   Win Persina             A               45 
   6:07.09              F   Boriana Bakaltchev      A               19 
   6:43.05              F   Ally Weiss              A               21 
   7:28.30              F   Cassandra Zachares      A                7 
   8:09.8h      8:10.04 F   Tami Graf               A               68 
   8:25.7h      8:25.94 F   Priscilla Symmes        A                9 
  10:32.3h     10:32.54 F   Mary Alice Stookey      A               72 
  10:47.2h     10:47.44 F   Helen Schley            A               77 

Event # 11   Male 3000m Run
   9:42.40              F   Chris Gonzalez          A               31 
   9:57.90              F   Alex Filides            A               29 
  10:08.40              F   Malcolm Lester          A               37 
  11:11.90              F   Ted Poulos              A               43 
  11:16.60              F   Jeff Symmes             A               44 
  12:13.00              F   Kirk Gordon             A               49 
  12:14.30              F   John O Haubert          A               62 
  16:32.40              F   Tony Diamond            A               76 
  17:27.60              F   Tim Ramsey              A               46 

Event # 12   Female 3000m Run
  12:37.10              F   Samantha Kirby          A               36 
  16:36.90              F   Tami Graf               A               68 

Event # 14   Female 1 Mile Walk
  10:53.60              F   Cathy VanBrocklin       A               59 
  11:35.50              F   Lana Kane               A               65 
  15:28.00              F   Margaret Saunders       A                7 

Event # 15   Male 1 Mile Walk
   9:41.60              F   Victor N Litwinski      A               61 
   9:58.50              F   John R Gersh            A               57 
  10:30.20              F   Carl Kane               A               65 
  10:58.00              F   Roger Webb              A               68 
  11:13.10              F   Charles Boyle           A               81 
  12:20.30              F   Tony Diamond            A               76 

Event # 17   Male 3000m Walk
  18:29.60              F   Victor N Litwinski      A               61 
  19:24.50              F   John R Gersh            A               57 
  20:06.50              F   Carl Kane               A               65 
  20:45.90              F   Roger Webb              A               68 
  21:28.90              F   Charles Boyle           A               81 

Event # 18   Female 3000m Walk
  19:27.60              F   Cathy VanBrocklin       A               59 

Event # 22   Male 300m Hurdles
     55.80              F   James L Stookey         A               75 

Event # 24   Male High Jump
     1.75m      5-09.00 F   James Barr              A               37 
     1.75m      5-08.75 F   Jim Barrineau           A               50 
     1.52m      4-11.75 F   John Casale             A               45 
     1.47m      4-09.75 F   Bruce D Hamilton        A               50 
     1.27m      4-02.00 F   James L Stookey         A               75 
     1.25m      4-01.25 F   Jack Kuhns              A               66 
     1.21m      4-00.00 F   Todd Boheyo             A               12 
     1.07m      3-06.00 F   Jordan Markowicz        A               10 

Event # 25   Female High Jump
     1.37m      4-06.00 F   Mary A Casale           A               14 
     1.22m      4-00.00 F   Ashley Swim             A               14 
     1.12m      3-08.00 F   Evelyn M Wright         A               68 

Event # 26   Male Long Jump
     6.04m     19-10.00 F   Jeremy Anderson         A               25 
     5.65m     18-06.50 F   James Barr              A               37 
     4.42m     14-06.25 F   Bruce D Hamilton        A               50 
     4.38m     14-04.50 F   James Pungello          A               16 
     3.56m     11-08.25 F   Jeffrey Coan            A               12 
     3.29m     10-09.50 F   Isaiah Redfearn         A               12 
     3.04m      9-11.75 F   Jordan Markowicz        A               10 
     2.92m      9-07.00 F   Brandon Stafford        A               10 
     2.91m      9-06.75 F   Ibrahima Kebe           A               13 
     2.90m      9-06.25 F   Tank Lucas              A               10 
     2.45m      8-00.50 F   Sean Keane              A                  
     2.24m      7-04.25 F   Brendan Shea            A                8 
     1.57m      5-02.00 F   Marshall Symmes         A                5 

Event # 27   Female Long Jump
     3.93m     12-10.75 F   Mariah Blankendal       A               12 
     3.73m     12-03.00 F   Sandra Smith            A               29 
     3.43m     11-03.00 F   Audrey B Lary           A               71 
     3.01m      9-10.50 F   Tia Paul                A               11 
     2.54m      8-04.00 F   Ashley Swim             A               14 
     1.89m      6-02.50 F   Priscilla Symmes        A                9 

Event # 28   Male Triple Jump
    12.78m     41-11.25 F   Jeremy Anderson         A               25 
    11.54m     37-10.50 F   Rodney Stanley          A               24 

Event # 29   Female Triple Jump
     7.45m     24-05.50 F   Audrey B Lary           A               71 
     7.29m     23-11.00 F   Sandra Smith            A               29 

Event # 30   Male Discus
    42.45m       139-03 F   Mike Zyvoloski          A               22 
    41.42m       135-11 F   Matt Hoffman            A               32 
    36.44m       119-07 F   Frank Cancino           A               46 
    36.43m       119-06 F   James Barr              A               37 
    36.25m       118-11 F   Ibrahima Kebe           A               13 
    34.73m       113-11 F   Jack Kuhns              A               66 
    34.10m       111-10 F   Drew Koehler            A               61 
    34.08m       111-10 F   Sean Quinn              A               30 
    31.73m       104-01 F   Peter Pappaceno         A               42 
    31.17m       102-03 F   Victor N Litwinski      A               61 
    30.34m        99-06 F   Mathew Armour           A               23 
    23.70m        77-09 F   Charles L Pistorino, Sr A               82 
    20.98m        68-10 F   Douglas Greenwood       A               15 

Event # 31   Female Discus
    22.16m        72-08 F   Evelyn M Wright         A               68 
    16.97m        55-08 F   Jill Kennedy            A               34 
     8.46m        27-09 F   Sharon E Good           A               72 

Event # 32   Male Javelin
    46.26m       151-09 F   James Barr              A               37 
    40.18m       131-10 F   Mathew Armour           A               23 
    39.59m       129-11 F   Frank Cancino           A               46 
    38.88m       127-07 F   Sean Quinn              A               30 
    33.33m       109-04 F   Drew Koehler            A               61 
    28.60m        93-10 F   Charles L Pistorino, Sr A               82 
    25.28m        82-11 F   Scott Aldrich           A               37 
    24.08m        79-00 F   Ibrahima Kebe           A               13 
    21.97m        72-01 F   Victor N Litwinski      A               61 

Event # 33   Female Javelin
    22.89m        75-01 F   Jill Kennedy            A               34 
    19.93m        65-05 F   Evelyn M Wright         A               68 
    11.96m        39-03 F   Anne Pastorkovich       A               40 
     8.20m        26-11 F   Sharon E Good           A               72 

Event # 36   Male Shot Put
    15.29m     50-02.00 F   Teddy Kranis            A               18 
    12.76m     41-10.50 F   James Barr              A               37 
    11.49m     37-08.50 F   Sean Quinn              A               30 
    10.69m     35-01.00 F   Frank Cancino           A               46 
    10.67m     35-00.25 F   Jack Kuhns              A               66 
    10.52m     34-06.25 F   Peter Pappaceno         A               42 
    10.24m     33-07.25 F   Ibrahima Kebe           A               13 
     9.36m     30-08.50 F   Victor N Litwinski      A               61 
     8.33m     27-04.00 F   Douglas Greenwood       A               15 
     7.94m     26-00.75 F   Charles L Pistorino, Sr A               82 

Event # 37   Female Shot Put
     7.42m     24-04.25 F   Evelyn M Wright         A               68 
     7.40m     24-03.50 F   Mariah Blankendal       A               12 
     5.94m     19-06.00 F   Janie Mortensen         A               64 
     5.80m     19-00.50 F   Jill Kennedy            A               34 
     5.62m     18-05.25 F   Anne Pastorkovich       A               40 
     4.27m     14-00.25 F   Sharon E Good           A               72 

Event # 38   Male Weight Throw
    14.56m     47-09.25 F   Mike Zyvoloski          A               22 
    13.66m     44-09.75 F   Sean Quinn              A               30 
    12.29m     40-04.00 F   Victor N Litwinski      A               61 
    10.07m     33-00.50 F   James Barr              A               37 
     8.93m     29-03.75 F   Ibrahima Kebe           A               13 

Event # 41   Male 80m Hurdles
     14.20              F   James L Stookey         A               75 

Event # 42   Male 400m Hurdles
   1:00.10              F   Antoine Pugh            A               23 

Event # 44   Female Weight Throw
    10.71m     35-01.75 F   Evelyn M Wright         A               68 
     5.57m     18-03.25 F   Sharon E Good           A               72 

Event # 49   Female 80m Hurdles
     20.50              F   Evelyn M Wright         A               68 

Event # 50   Female 110m Hurdles
     20.70              F   L'Ekesha Pointer-Allen  A               18 
     20.90              F   Raynelle Deans          A               24 

Event # 39  Male  4x100m Relay
   58.70    Lasana Milton  (12)
 1:00.00    Tamir Lucas  (10)      
 1:00.60    

Event # 40  Female  4x100m Relay
 1:00.50    

Event # 51  Male  4x400m Relay
 4:15.50    Lasana Milton  (12)    Aange Nmeh  (12)      Tariq Lang  (12)       
      

Results compiled by Rolland Elliott.
Send additions or corrections.

These results are the exclusive property of Potomac Valley Track Club and may not be copied or used in any other way other than linked.