VIRGINIA RECREATION AND PARK SOCIETY
NATIONAL HERSHEY’S TRACK AND FIELD YOUTH PROGRAM
NORTHERN VIRGINIA DISTRICT MEET RESULTS
Saturday, June 11, 2005
EVENT     PLACE     AGE     SEX        Name                  Mark    DISTRICT
Softball Throw
            1      9-10      B   Steven Lambert            113'11    Loudoun County
            2      9-10      B   Joshua Harris             113'07    Alexandria City
            1      9-10      G   Yessenia Cook              79'07    Alexandria City
            2      9-10      G   Erica Thompson             77'00    Fairfax County
            1      11-12     B   James Essex               154'06    Fairfax County
            2      11-12     B   Daniel Lawler             139'02    Herndon Town
            1      11-12     G   Hilrien Kamanda            91'01    Alexandria City
            2      11-12     G   Syeda Hassan               90'06    Herndon Town
            1      13-14     B   Robert Carter             167'09    Alexandria City
            2      13-14     B   Alexander Nemori          159'02    Alexandria City
            1      13-14     G   Lindsey  Tagg             126'00    Herndon Town
            2      13-14     G   Caitlin Comode            105'09    Fairfax County

Standing Long Jump
            1      9-10      B   James McCray                6'06    Loudoun County
            2      9-10      B   Garrett Gustafon            6'04    Arlington County
            1      9-10      G   Kyndall Finch               6'06    Fairfax County
            2      9-10      G   Sydney Leiher               5'11    Fairfax County
            1      11-12     B   John McCray                 7'04    Loudoun County
            2      11-12     B   Steven Fields               7'03    Loudoun County
            1      11-12     G   Amira Idris                 7'07    Herndon Town
            2      11-12     G   Nia Hill                    6'10    Loudoun County
            1      13-14     B   Jacob Sweeney               8'11    Fairfax County
            2      13-14     B   Brandon Belin-Jo            8'08    Loudoun County
            1      13-14     G   Patricia Howell             6'10    Facquier County
            2      13-14     G   Mary Beth McKill            6'10    Facquier County

50 Meter Dash
            1      9-10      B   Lamar  Hardy                 7.94   Fairfax County
            2      9-10      B   Joseph Han                   8.07   Fairfax County
            1      9-10      G   Kara Linares                8.10    Fairfax County
            2      9-10      G   Jasmine Jones                8.17   Alexandria City

100 Meter Dash
            1      9-10      B   Romain Gall                 15.28   Herndon Town
            2      9-10      B   Joseph Han                  15.59   Fairfax County
            1      9-10      G   Kyndall Finch               15.85   Fairfax County
            2      9-10      G   Meagan David                15.93   Falls Church City
            1      11-12     B   Jason Canamaso              13.95   Fairfax County
            2      11-12     B   Nikolas Brown               14.15   Loudoun County
            1      11-12     G   Carina Peter                14.02   Herndon Town
            2      11-12     G   Amira Idris                 14.06   Herndon Town
            1      13-14     B   Jacob Sweeney               12.58   Fairfax County
            2      13-14     B   Jeffrey Gibert              12.72   Fairfax County
            1      13-14     G   Meghan Sullivan              13.4   Loudoun County
            2      13-14     G   Jaime Pritchard             13.85   Fairfax County

200 Meter Dash
            1      9-10      B   Brandon Stafford            31.43   Alexandria City
            2      9-10      B   Romain Gall                 31.59   Herndon Town
            1      9-10      G   Kyndall Finch               32.73   Fairfax County
            2      9-10      G   Catalina Zepeda             33.18   Fairfax County
            1      11-12     B   Brian Hay-Stuart            28.68   Fairfax County
            2      11-12     B   Nikolas Brown               28.83   Loudoun County
            1      11-12     G   Carina Peter                29.06   Herndon Town
            2      11-12     G   Amira Idris                 29.11   Herndon Town
            1      13-14     B   Jeffrey Gibert              25.96   Fairfax County
            2      13-14     B   Jacob Sweeney               26.88   Fairfax County
            1      13-14     G   Meghan Sullivan             27.31   Loudoun County
            2      13-14     G   Jaime Pritchard             28.85   Fairfax County

400 Meter Dash
            1      9-10      B   Logan Smith              1:10.93    Loudoun County
            2      9-10      B   Zachary Kerns            1:11.41    Loudoun County
            1      9-10      G   Sydney Leiher            1:18.39    Fairfax County
            2      9-10      G   Hannah Hogarth           1:19.47    Fairfax County
            1      11-12     B   Benjamin Walker          1:06.46    Loudoun County
            2      11-12     B   Andrew Hayden            1:08.67    Loudoun County
            1      11-12     G   Lauren Denham            1:11.24    Fairfax County
            2      11-12     G   Megan McAndrews          1:13.06    Fairfax County

800 Meter Run
            1      11-12     B   Benjamin Walker          2:33.55    Loudoun County
            2      11-12     B   Andrew Hayden            2:37.26    Loudoun County
            1      11-12     G   Alison Dommel            2:50.27    Falls Church City
            2      11-12     G   Anna Saunders,           2:53.62    Arlington County
            1      13-14     B   Abdisamad Hassan         2:19.42    Loudoun County
            2      13-14     B   Nathan Williams          2:28.75    Herndon Town
            1      13-14     G   Andrea Oaxaca            2:24.19    Arlington County
            2      13-14     G   Jessica Hartman          2:35.86    Fairfax County

1600 Meter Run
            1      13-14     B   Abdisamad Hassan         5:10.99    Loudoun County
            2      13-14     B   Joshua Chartier          5:20.43    Fairfax County
            1      13-14     G   Madeleine Wilner         5:31.76    Fairfax County
            2      13-14     G   Rachael Burnett          5:55.99    Fairfax County
            3      13-14     G   Claire Steindam          6:49.47    Falls Church City

4 X 100 Meter Relay
            1      9-10      B   Desmond  Spell          1:01.38     Alexandria City
                                 Darrius Parrish
                                 Raino Sherrod
                                 Brandon Stafford
            2      9-10      B   Phillip Tolar           1:03.80     Loudoun County  'B'
                                 Zach Kerns
                                 James McCray
                                 Logan Smith
            1      9-10      G   Rachel  Bellet           1:11.93    Loudoun County
                                 Deepa  Issar
                                 Alexa Ferrara
                                 Jordan Horengic
            2      9-10      G   Raina Aide               1:16.30    Fairfax County  'B'
                                 Elizabeth Scott
                                 Particia Miguel
                                 Abigail Barnes
            1      11-12     B   Nicholas Fochtma          59.07     Loudoun County
                                 Anthony Cassine
                                 James Schanck
                                 Alden Carpenter
            2      11-12     B   Willie Curry              59.94     Alexandria City  'B'
                                 Eric Wilhoit
                                 Michael Byrd
                                 Joshua Redfearn
            1      11-12     G   Hilrien Kamanda         1:00.03     Alexandria City
                                 Grand Roberson
                                 Sade Graves
                                 Dominique Walker
            2      11-12     G   Nia Hill                1:01.12     Loudoun County
                                 Erin  Donovan
                                 Britt Savage
                                 Dana McCann
            1      13-14     B   Rasheed Goldring           51.82    Loudoun County
                                 David McCarthy
                                 Andre Best
                                 Alexander Callahan
            2      13-14     B   Thomas Brown               53.07    Alexandria City
                                 Kasim Mansaray
                                 Isaiah Wilder
                                 Alexander Nemorin
            1      13-14     G   Denise Catbay              56.71    Fairfax County
                                 Ashley Shipley
                                 Alison Shelesky
                                 Caitlin Comode
            2      13-14     G   Qiantia Scottlan           59.27    Loudoun County  'B'
                                 Stephenie Love
                                 Janelle Myers
                                 Vanie Hunter