Indoor Track Meet
Thomas Jefferson Community Center, Arlington VA, Sunday, January 23, 2005
Conducted by Potomac Valley Track Club and DC Road Runners Club

Although the first big snow of the winter held back attendance, children and adults from all over the DC area ran at Sunday's indoor track meet conducted by Potomac Valley Track Club at Thomas Jefferson Community Center in Arlington VA.

Age-graded, 13-year-old Leland Pittman of Germantown MD ran the best race of the day, finishing ahead of everyone in 2:29.2 for 800 meters.

56-year-old Chris Alvord of Reston VA sprinted the 55 meters in 7.8 just ahead of Arlington's "Big" Steve Easley, 47, who trained for his upcoming Austin Marathon by running every event: 7.9 for 55 meters, 5:49.8 for the mile, 2:50.7 for 800m, 1:10.3 for 400m, and 13:04 for 3000m.

Toni Marie Diegoli, 26, of Arlington and Karen Marie Dickerson, 19, of Springfield dueled in the 3000m, finishing in 11:45.9and 11:48.5.

Ashley Swim, 13, of Clifton VA pulled away in the children's mile to win in 6:25.4 and Ted Poulos, 43, of McLean VA added another lifetime win 5:17.2 in the mile.

The light turnout made possible individual timing, for once. Next meet is Sunday, February 6.

  ##   Name                        Age  G City State                  Time
  --  ------------------------     ---  - -----------------          ------
      Indoor Track Meet                   Thomas Jefferson Community Center, Arlington VA, Sunday, January 23, 2005
      Conducted by Potomac Valley Track Club and DC Road Runners Club

      3000 Meter Racewalk
  1   Victor Litwinski RW           61  M McLean VA                  19:01.8

      55 Meter
  1   Bryce Walker                  7   M Columbia MD                    9.2
  2   Beth Blank                    9   F Annandale VA                  10.7
  3   Marshall Symmes               5   M Centreville VA                14.3
  4   Keyshawn Copeland             4   M Dale City VA                  17.6

      55 Meter
  1   Shakeem Copeland              10  M Dale City VA                   8.1
  2   Eric Schmidt                  10  M Arlington VA                   8.7
  3   Matthew Healey                10  M Arlington VA                   9.1
  4   Matthew Troppe                10  M Arlington VA                  10.0

      55 Meter
  1   Lelia E. Troiano              10  F Arlington VA                   9.3
  2   Aliyah Copeland               7   F Dale City VA                   9.6
  3   Josie Twomey                  9   F Arlington VA                  10.5
  4   Priscilla Symmes              8   F Centreville VA                10.7

      55 Meter
  1   Chris Alvord                  56  M Reston VA                      7.8
  2   Steve Easley                  47  M Arlington VA                   7.9
  3   Kenton Pattie                 65  M Annandale VA                  10.0

      Children's Mile
  1   Ashley Swim                   13  F Clifton VA                  6:38.4
  2   Emily Blagg                   10  F Arlington VA                7:02.8
  3   James Serrano                 10  M Manassas Park VA            7:09.2
  4   Matthew Troppe                10  M Arlington VA                7:18.4
  5   Matthew Healey                10  M Arlington VA                7:18.9
  6   Eric Schmidt                  10  M Arlington VA                7:26.4
  7   Christophe Blagg              8   M Arlington VA                7:55.2
  8   Molly Salavantis              9   F Annandale VA                8:09.9
  9   Beth Blank                    7   F Annandale VA                8:14.2
  10  Josie Twomey                  9   F Arlington VA                8:14.5
  11  Priscilla Symmes              8   F Centreville VA              8:30.9
  12  Marshall Symmes               5   M Centreville VA             10:18.2

      Elite Mile
  1   Ted Poulos                    43  M McLean VA                   5:17.2
  2   Wayne Hugar                   41  M Woodbridge VA               5:23.1
  3   Karsten Brown                 30  M Front Royal VA              5:30.4
  4   Rich Hower                    52  M Reston VA                   5:31.2
  5   Patrick Griffith              60  M Alexandria VA               5:40.1
  6   Jeff Symmes                   43  M Centreville VA              5:40.5
  7   Milan Basta                   53  M Potomac MD                  5:43.7
  8   Steve Easley                  47  M Arlington VA                5:49.8
  9   Jim Noone                     60  M Fairfax VA                  5:54.0
  10  Peter Blank                   50  M Annandale VA                5:59.7
  11  Brianna J. Walker             12  F Columbia MD                 6:12.8
  12  Jeffrey E. Walker             46  M Columbia MD                 6:13.0
  13  Tara Magner                   35  F Washington DC               6:21.0
  14  Chris Healey                  39  M Arlington VA                6:23.3
  15  Bob Weiner                    57  M Accokeek MD                 6:39.1
  16  Jay Jacob Wind                55  M Arlington VA                6:51.5
  17  Emily Edwards                 13  F Herndon VA                  6:52.7
  18  Unknown Runner                                                  7:40.2
  19  Emily Edwards                 13  F Herndon VA                  7:52.2
  20  Tami Graf                     68  F Lusby MD                    8:29.4

      400 Meter Heat 1
  1   Shakeem Copeland              10  M Dale City VA                1:14.2
  2   Ashley Swim                   13  F Clifton VA                  1:17.2
  3   Matthew Healey                10  M Arlington VA                1:19.8
  4   Kennedy Knight                7   F Germantown MD               1:20.3
  5   Eric Schmidt                  10  M Arlington VA                1:27.9
  6   Matthew Troppe                10  M Arlington VA                1:29.0

      400 Meter Heat 2
  1   Bryce Walker                  7   M Columbia MD                 1:23.2
  2   Unknown Runner                                                  1:23.6
  3   Aliyah Copeland               9   F Dale City VA                1:25.7
  4   Priscilla Symmes              8   F Centreville VA              1:45.1
  5   Marshall Symmes               5   M Centreville VA              2:07.7
  6   Keyshawn Copeland             4   M Dale City VA                2:36.6

      400 Meter Heat 3
  1   Kerry Williams                30  M Washington DC               1:03.2
  2   Steve Easley                  47  M Arlington VA                1:10.3
  3   Bob Weiner                    57  M Accokeek MD                 1:41.2
  4   Tami Graf                     68  F Lusby MD                    1:47.8

      800 Meter Heat 1
  1   Leland Pittman                13  M Germantown MD               2:29.2
  2   Kurt Stegmeier                13  M South Riding VA             2:39.7
  3   India Knight                  10  F Germantown MD               2:59.9
  4   Ashley Swim                   13  F Clifton VA                  3:06.1
  5   Emily Edwards                 13  F Herndon VA                  3:20.8
  6   Matthew Healey                10  M Arlington VA                3:23.2
  7   Matthew Troppe                10  M Arlington VA                3:24.5
  8   Eric Schmidt                  10  M Arlington VA                3:36.1
  9   Priscilla Symmes              8   F Centreville VA              3:53.0

      800 Meter Heat 2
  1   Rich Hower                    53  M Reston VA                   2:30.0
  2   Jeff Symmes                   43  M Centreville VA              2:38.7
  3   Steve Easley                  47  M Arlington VA                2:50.7
  4   Bob Weiner                    57  M Accokeek MD                 2:56.1
  5   Kennedy Williams              30  M Washington DC               3:03.1
  6   James Scarborough             46  M McLean VA                   3:12.4
  7   Jay Jacob Wind                55  M Arlington VA                3:32.0
  8   Tami Graf                     68  F Lusby MD                    4:00.0

      200 Meter Heat 1
  1   Beth Blank                    9   F Annandale VA                  47.0
  2   Marshall Symmes               5   M Centreville VA              1:01.3
  3   Sydney Knight                 3   M Germantown MD               1:08.2
  4   Keyshawn Copeland             4   M Dale City VA                1:09.9

      200 Meter Heat 2
  1   India Knight                  10  F Germantown MD                 33.1
  2   Emily Edwards                 13  F Herndon VA                    34.6
  3   Kennedy Knight                7   F Germantown MD                 35.0
  4   Priscilla Symmes              8   F Centreville VA                47.6

      200 Meter Heat 3
  1   Shakeem Copeland              10  M Dale City VA                  31.2
  2   Eric Schmidt                  10  M Arlington VA                  36.0
  3   Matthew Healey                10  M Arlington VA                  36.4
  4   Matthew Troppe                10  M Arlington VA                  39.8

      200 Meter Heat 4
  1   Lawrence Kennedy              39  M Landover MD                   26.7
  2   Leland Pittman                13  M Germantown MD                 28.0
  3   Chris Alvord                  56  M Reston VA                     29.0
  4   Steve Easley                  47  M Arlington VA                  31.6

      3000 Meter Run
  1   Mike Fox-Boyd                 25  M Arlington VA                9:41.7
  2   Billy Fisher                  26  M Arlington VA               10:03.5
  3   Ted Poulos                    43  M McLean VA                  10:49.8
  4   Wayne Hugar                   41  M Woodbridge VA              10:52.6
  5   Jeff Symmes                   43  M Centreville VA             11:05.1
  6   Patrick Griffith              60  M Alexandria VA              11:09.6
  7   Karsten Brown                 30  M Front Royal VA             11:20.2
  8   Toni Marie Diegoli            26  F Arlington VA               11:45.9
  9   Karen Marie Dickerson         19  F Springfield VA             11:48.5
  10  Jim Noone                     60  M Fairfax VA                 11:55.3
  11  Jim Darr                      50  M Falls Church VA            12:01.0
  12  Peter Blank                   50  M Annandale VA               12:27.0
  13  Jay Jacob Wind                55  M Arlington VA               13:03.6
  14  Steve Easley                  47  M Arlington VA               13:04.0
  15  James Scarborough             46  M McLean VA                  13:07.7
  16  Bob Weiner                    57  M Accokeek MD                13:24.9
  17  Kenton Pattie                 65  M Annandale VA               15:57.4
  18  Tami Graf                     68  F Lusby MD                   16:51.4

      Volunteers:
      Ernestine Dickerson
      John Haubert
      Robert Premo
      Don Riggs
      Paul Serrano
      James Scarborough
      Jennifer Stephens
      Jay Jacob Wind

      Please let us know if we omitted your name among the volunteers.

      

Results compiled by J.J.Wind. Send additions or corrections.