PVTC All-Comers Meet #7
Sunday, 24 July 2004
Langley High School, McLean, Virginia
        Mark    Convert Rnd Name            Age/Yr
  
Female 100m Dash 1 13.64 NWI F Devan Miles 15 A 2 13.4h NWI 13.64 F Alex Ansu 15 A 3 13.68 NWI F Imani Hopkins-Navie 15 A 4 13.8h NWI 14.04 F Brittany Taylor 15 A 5 14.05 NWI F Nichole Mangano 17 A 6 14.38 NWI F Amanda Holmes 25 A 7 14.3h NWI 14.54 F Kendall Brown 16 A 8 16.0h NWI 16.24 F Penny Roberts 13 A 9 16.1h NWI 16.34 F Quaneisha Sanders 9 A 10 16.3h NWI 16.54 F Signe King 8 A 11 16.6h NWI 16.84 F Imani Ervins 10 A 12 16.9h NWI 17.14 F Asya Wilson 9 A 13 17.0h NWI 17.24 F Rachel Hughes 11 A 14* 17.7h NWI 17.94 F Danielle Holmes 10 A 14* 17.7h NWI 17.94 F Amon Lipford 9 A 16 17.8h NWI 18.04 F Kirby Porterfield 9 A 17 18.7h NWI 18.94 F Janelle Holmes 9 A 18 20.7h NWI 20.94 F Cassandra Zachares 6 A 19 21.1h NWI 21.34 F Caitlin Morris 6 A 20* 21.4h NWI 21.64 F Janie Mortensen 63 A 20* 21.4h NWI 21.64 F X Roberts 7 A 22 22.2h NWI 22.44 F Lianna Smith 4 A
Female 200m Dash 1 26.90 NWI F Camille Martin 21 A 2 27.2h NWI 27.44 F Jasmin Peterson-Hassan 13 A 3 27.5h NWI 27.74 F Patricia McNully 16 A 4 27.7h NWI 27.94 F Alex Ansu 15 A 5 28.0h NWI 28.24 F Imani Hopkins-Navie 15 A 6 28.1h NWI 28.34 F Melanie Wright 13 A 7 29.8h NWI 30.04 F Ashley Scharf 15 A 8 30.1h NWI 30.34 F Taylor Baskin 12 A 9 31.2h NWI 31.44 F Jazmyn Ervins 12 A 10* 32.5h NWI 32.74 F Ariana Alston 9 A 10* 32.5h NWI 32.74 F Keely Porterfield 12 A 12 33.3h NWI 33.54 F Desiree Robertson 12 A 13 34.9h NWI 35.14 F Quaneisha Sanders 9 A 14 35.0h NWI 35.24 F Signe King 8 A 15* 35.6h NWI 35.84 F Jessica Meekins 8 A 15* 35.6h NWI 35.84 F Tiffany Martin 9 A 17 36.2h NWI 36.44 F Amon Lipford 9 A 18 36.3h NWI 36.54 F Imani Ervins 10 A 19 36.6h NWI 36.84 F Sierra Lugo 9 A 20 38.7h NWI 38.94 F Rachel Hughes 11 A 21 39.4h NWI 39.64 F Asya Wilson 9 A 22 40.4h NWI 40.64 F Justine Green 10 A 23 40.7h NWI 40.94 F Kirby Porterfield 9 A 24 41.7h NWI 41.94 F N'Dea George 7 A
Female 400m Dash 1 58.7h 58.84 F Camille Martin 21 A 2 59.7h 59.84 F Charmaine Roberts 37 A 3 1:02.7h 1:02.84 F Patricia McNully 16 A 4 1:03.8h 1:03.94 F Jasmin Peterson-Hassan 13 A 5 1:03.9h 1:04.04 F Ashlyn Sinclair 15 A 6 1:04.8h 1:04.94 F Melanie Wright 13 A 7 1:05.1h 1:05.24 F Halsey Sinclair 15 A 8 1:06.3h 1:06.44 F Ashley Scharf 15 A 9 1:06.9h 1:07.04 F Stephanie Giunta 14 A 10 1:07.8h 1:07.94 F Rachel Jackson 15 A 11 1:10.9h 1:11.04 F Devan Miles 15 A 12 1:14.1h 1:14.24 F Jazmyn Ervins 12 A 13 1:15.9h 1:16.04 F Ariana Alston 9 A 14 1:17.4h 1:17.54 F Keely Porterfield 12 A 15 1:23.7h 1:23.84 F Tiffany Martin 9 A 16 1:32.3h 1:32.44 F Danielle Holmes 10 A 17 1:34.1h 1:34.24 F Desiree Robertson 12 A 18 1:37.0h 1:37.14 F Justine Green 10 A 19 1:43.1h 1:43.24 F Nicole George 10 A 20 1:56.5h 1:56.64 F Caitlin Morris 6 A
Female 800m Run 1 2:22.40 F Camille Martin 21 A 2 2:35.40 F Julie Hayden 44 A 3 3:41.50 F Sarah Zachares 6 A
Female 3000m Run 1 12:20.50 F Carissa Edens 16 A 2 19:09.80 F Christina Caravoulias 49 A
Female 1 Mile Run 1 5:15.40 NWI F Susannah Kvasnicka 32 A 2 5:18.40 NWI F Halsey Sinclair 15 A 3 5:21.70 NWI F Ashlyn Sinclair 15 A 4 5:39.80 NWI F Julie Hayden 44 A 5 6:12.70 NWI F Carissa Edens 16 A 6 6:21.10 NWI F Loretta Cochran 26 A 7 7:41.00 NWI F Cassandra Zachares 6 A 8 8:37.60 NWI F Beth Blank 8 A 9 9:28.20 NWI F Christina Caravoulias 49 A
Female 1 Mile Walk 1 10:00.10 NWI F Deborah A Van Dover 51 A 2 11:01.80 NWI F Kathy Collins 55 A 3 12:40.90 NWI F Christina Caravoulias 49 A
Female 3000m Walk 1 19:11.50 F Deborah A Van Dover 51 A 2 20:59.90 F Kathy Collins 55 A 3 25:11.00 F Barbara Charles 61 A 4 31:12.10 F Barbara Levine 46 A
Female 100m Hurdles 1 16.30 NWI F Kendall Brown 16 A 2 19.40 NWI F Jordan Tillman 13 A 3 20.30 NWI F Amanda Holmes 25 A
Female 300m Hurdles 1 47.60 F Janay Woolridge 17 A
Female High Jump 1 5-00.00 1.52m F Ellen Sutey 17 A 2 4-04.00 1.32m F Jordan Tillman 13 A 3 4-00.00 1.21m F Ashley Barnett 17 A 4 3-04.00 1.01m F Rachel Hughes 11 A
Female Long Jump 1 16-05.50 NWI 5.01m F Janay Woolridge 17 A 2 15-03.50 NWI 4.66m F Nichole Mangano 17 A 3 13-08.00 NWI 4.16m F Lauren Adams 16 A 4 13-07.75 NWI 4.15m F Jordan Tillman 13 A 5 11-10.25 NWI 3.61m F Ellen Sutey 17 A 6 8-07.50 NWI 2.62m F Kirby Porterfield 9 A 7 8-05.00 NWI 2.56m F Rachel Hughes 11 A 8 4-05.00 NWI 1.34m F Caitlin Morris 6 A
Female Triple Jump 1 30-05.25 NWI 9.27m F Lauren Adams 16 A 2 29-03.00 NWI 8.91m F Imani Hopkins-Navie 15 A 3 27-10.50 NWI 8.49m F Ashley Barnett 17 A
Female Shot Put 1 10.25m 33-07.50 F Jennifer Stephens 32 A 2 8.74m 28-08.25 F Nichole Mangano 17 A 3 6.34m 20-09.75 F Laura Phillips 15 A 4 5.93m 19-05.50 F Jill Kennedy 33 A 5 4.49m 14-08.75 F Sharon E Good 71 A
Female Discus 1 17.37m 57-00 F Jill Kennedy 33 A 2 10.68m 35-00 F Sharon E Good 71 A
Female Javelin 1 29.35m 96-03 F Stephanie Giunta 14 A 2 22.75m 74-08 F Jill Kennedy 33 A 3 7.38m 24-02 F Sharon E Good 71 A
Female Wght Thr 1 8.69m 28-06.25 F Jennifer Stephens 32 A 2 4.28m 14-00.50 F Sharon E Good 71 A
Female Wght Thr 56 lb 1 4.19m 13-09.00 F Jennifer Stephens 32 A
Male 100m Dash 1 11.32 NWI F Stephen Higgins 21 A 2 11.35 NWI F Philip Amulum 21 A 3* 11.36 NWI F Ali Wimbush 22 A 3* 11.36 NWI F Andrew Higgins 35 A 5 11.42 NWI F Terry Jenkins 23 A 6 11.58 NWI F Givon Holmes 26 A 7 11.95 NWI F Leslie Young 34 A 8 12.01 NWI F James McCormick 16 A 9 12.03 NWI F Italo Leva 19 A 10 12.06 NWI F Ben L Anis 31 A 11 12.08 NWI F Brandon Tynes 19 A 12* 12.25 NWI F Dwayne Hardon 16 A 12* 12.25 NWI F Justin Hernandez 30 A 14 12.28 NWI F Darnell Smith 42 A 15 12.38 NWI F Chris Coker 18 A 16 12.51 NWI F Austin Burchett 16 A 17 12.55 NWI F Shewan Giotta 24 A 18 13.5h NWI 13.74 F Shakeem Copeland 9 A 19 14.3h NWI 14.54 F Charles Carr 9 A 20 14.59 NWI F Kerry Williams 29 A 21 14.7h NWI 14.94 F Troy Parrish 12 A 22 15.6h NWI 15.84 F Isaiah Redfearn 11 A 23 15.7h NWI 15.94 F Lonte Jennings 10 A 24* 16.0h NWI 16.24 F Morgan Lataillade 9 A 24* 16.0h NWI 16.24 F Darius Parrish 9 A 26 16.1h NWI 16.34 F Jeffrey Coan 11 A 27 16.6h NWI 16.84 F Michael Reulet 9 A 28 16.7h NWI 16.94 F Brandon Stafford 10 A 29 17.1h NWI 17.34 F Ratino Sherrod 9 A 30 17.3h NWI 17.54 F Joseph Powers 10 A 31 19.8h NWI 20.04 F Tyler Jaquette 5 A 32 20.6h NWI 20.84 F Brandon Hutchinson 7 A 33 32.0h NWI 32.24 F Keyshawn Copeland 3 A 34 55.4h NWI 55.64 F Trevor Gleason 2 A
Male 200m Dash 1 22.3h NWI 22.54 F Michael Walton 29 A 2 22.6h NWI 22.84 F Stephen Higgins 21 A 3 22.8h NWI 23.04 F Terry Jenkins 23 A 4 22.9h NWI 23.14 F Philip Amulum 21 A 5 23.37 NWI F Cullon Guy 24 A 6 23.64 NWI F Andrew Higgins 35 A 7 23.4h NWI 23.64 F Glenroy Green 29 A 8 24.1h NWI 24.34 F James Roberts 16 A 9 24.4h NWI 24.64 F James McCormick 16 A 10 24.5h NWI 24.74 F Shewan Giotta 24 A 11 24.90 NWI F Darnell Smith 42 A 12 25.1h NWI 25.34 F James Brent 17 A 13 25.70 NWI F David Ellison 17 A 14 28.4h NWI 28.64 F Shakeem Copeland 9 A 15 28.70 NWI F Al Creveling 52 A 16 30.3h NWI 30.54 F Charles Carr 9 A 17 31.4h NWI 31.64 F Troy Parrish 12 A 18 33.0h NWI 33.24 F Brandon Stafford 10 A 19 34.28 NWI F Larry Hart 53 A 20 34.6h NWI 34.84 F Lonte Jennings 10 A 21 34.8h NWI 35.04 F Kareem Gordon 9 A 22 35.0h NWI 35.24 F Antoine Parrish 19 A 23* 35.2h NWI 35.44 F Michael Reulet 9 A 23* 35.2h NWI 35.44 F David McCarthy 9 A 25 36.1h NWI 36.34 F Jeffrey Coan 11 A 26 36.3h NWI 36.54 F Joseph Powers 10 A 27 36.4h NWI 36.64 F Morgan Lataillade 9 A 28* 36.8h NWI 37.04 F Jordan Pettit 9 A 28* 36.8h NWI 37.04 F Nick Mattingly 9 A 28* 36.8h NWI 37.04 F Michael Cabezas 9 A 31 37.4h NWI 37.64 F Kanuj Bains 9 A 32 37.7h NWI 37.94 F Isaiah Redfearn 11 A 33 38.4h NWI 38.64 F Ratino Sherrod 9 A 34 39.8h NWI 40.04 F Tyler Sutter 9 A 35 40.0h NWI 40.24 F Alex Joun 9 A 36 42.4h NWI 42.64 F Joshua Mitchell 7 A 37 42.6h NWI 42.84 F Brandon Hutchinson 7 A
Male 400m Dash 1 46.98 F Ato Modibo 25 A 2 53.49 F Mike Chorney 16 A 3 54.36 F Glenroy Green 29 A 4 54.46 F Robert Johnson 16 A 5 55.89 F Charles Edwards 43 A 6 56.03 F James McCormick 16 A 7 57.79 F Max Dunn 17 A 8 58.63 F Mark Gleason 34 A 9 1:00.13 F Paris Caballero 25 A 10 1:00.41 F Christian Camacho 25 A 11 1:04.54 F Kerry Williams 29 A 12 1:04.63 F Joshua Seidman 35 A 13 1:10.0h 1:10.14 F Al Creveling 52 A 14 1:16.0h 1:16.14 F Joseph W Bagnerise 8 A 15 1:17.0h 1:17.14 F Matt Kelley 9 A 16 1:23.1h 1:23.24 F Joseph Powers 10 A 17 1:25.7h 1:25.84 F Morgan Lataillade 9 A 18 1:27.9h 1:28.04 F Lonte Jennings 10 A 19 1:40.2h 1:40.34 F Brandon Hutchinson 7 A 20 1:40.5h 1:40.64 F Ratino Sherrod 9 A 21 1:41.8h 1:41.94 F Joshua Mitchell 7 A 22 2:30.80 F Joel Coleman 10 A 23 3:43.10 F Kirk Degler Jr 11 A
Male 800m Run 1 2:12.20 F James Komen 15 A 2 2:32.00 F Rick Hower 52 A 3 2:41.90 F Kurt Stegmeier 12 A 4 2:44.90 F Andrew Hayden 10 A 5 2:57.90 F Larry Hart 53 A 6 3:09.10 F Matt Kelley 9 A 7 3:33.30 F Michael Reulet 9 A
Male 3000m Run 1 9:43.30 F Paris Caballero 25 A 2 9:44.70 F Gary Grilliot 40 A 3 9:53.80 F Ted Poulos 42 A 4 10:37.70 F Christian Camacho 25 A 5 12:32.30 F Kirk Degler Sr 41 A 6 16:29.70 F Edwin Komen 54 A
Male 1 Mile Run 1 4:29.80 NWI F Rick Rountree 26 A 2 4:50.30 NWI F George Buckheit 47 A 3 4:57.60 NWI F Gary Grilliot 40 A 4 4:59.00 NWI F Stuart Pineo 42 A 5 5:01.50 NWI F Ted Poulos 42 A 6 5:06.20 NWI F Jeff Lifur 34 A 6A 5:12.40 NWI F Greg Pellham 39 A 7 5:10.60 NWI F Mark Herndon 34 A 8 5:13.40 NWI F Joshua Seidman 35 A 9 5:19.80 NWI F John Granata 40 A 10 5:26.70 NWI F Nils Lindenblad 41 A 11 5:39.90 NWI F Robert Dimoch 30 A 12 5:44.30 NWI F Rick Hower 52 A 13 5:47.30 NWI F Jim Darr 49 A 14 5:51.90 NWI F Andrew Hayden 10 A 15 5:52.20 NWI F Kevin McMahon 44 A 16 6:00.80 NWI F Philip Cox 14 A 17 6:09.20 NWI F Joseph W Bagnerise 8 A 18 6:19.10 NWI F Peter L Blank 49 A 19 6:26.70 NWI F Jay J Wind 54 A 20 6:31.90 NWI F Larry Hart 53 A 21 6:40.10 NWI F Robert C Platt 52 A 22 6:43.80 NWI F James M Verdier 62 A 23 7:13.60 NWI F Kirk Degler Jr 11 A 24 7:13.90 NWI F Kirk Degler Sr 41 A 25 7:16.10 NWI F Gil Langley 62 A
Male 1 Mile Walk 1 10:26.50 NWI F John R Gersh 57 A 2 10:56.10 NWI F Peter L Blank 49 A 3 10:03.20 DQ F Kirk Degler Sr 41 A
Male 3000m Walk 1 20:02.50 F John R Gersh 57 A 2*23:21.70 F D J Bertagnoli 57 A 2*23:21.70 F Thomas Dant 58 A
Male 100m Hurdles 1 19.40 NWI F Bob Paulen 67 A
Male 300m Hurdles 1 43.00 F Leslie Young 34 A 2 54.30 F Bob Paulen 67 A
Male High Jump 1*5-10.00 1.77m F Theo Robinson 15 A 1*5-10.00 1.77m F Theodore Robinson 45 A 3 5-06.00 1.67m F Italo Leva 19 A 4 4-02.00 1.27m F Jack Kuhns 65 A 5 3-10.00 1.16m F Bob Paulen 67 A 6 3-02.00 .96m F Andrew Hayden 10 A
Male Long Jump 1 21-01.00 NWI 6.42m F Okinyi Ayungo 29 A 2 20-07.25 NWI 6.28m F Leslie Young 34 A 3 19-01.00 NWI 5.81m F James Barr 36 A 4 18-01.25 NWI 5.51m F Dwayne Hardon 16 A 5 17-03.75 NWI 5.27m F Robert Dittrich 16 A 6 16-03.50 NWI 4.96m F Austin Burchett 16 A 7 13-05.75 NWI 4.10m F Joel Coleman 10 A 8 13-05.00 NWI 4.08m F Bob Paulen 67 A 9 12-05.00 NWI 3.78m F Jason Laurenza 11 A 10 11-04.50 NWI 3.46m F Charles Carr 9 A 11 9-04.50 NWI 2.85m F Michael Reulet 9 A 12 8-03.00 NWI 2.51m F Joseph Powers 10 A 13 8-01.50 NWI 2.47m F Morgan Lataillade 9 A 14 5-02.75 NWI 1.59m F Brandon Hutchinson 7 A
Male Triple Jump 1 38-07.00 NWI 11.76m F Okinyi Ayungo 29 A 2 37-06.00 NWI 11.43m F Austin Burchett 16 A 3 36-04.50 NWI 11.08m F Robert Dittrich 16 A 4 35-08.00 NWI 10.87m F Italo Leva 19 A 5 28-03.75 NWI 8.63m F Bob Paulen 67 A
Male Shot Put 1 13.09m 42-11.50 F James Barr 36 A 2 12.01m 39-05.00 F James Brown 43 A 3 11.15m 36-07.00 F Sekenia Welch 28 A 4 10.71m 35-01.75 F Jack Kuhns 65 A 5 10.32m 33-10.25 F Victor N Litwinski 60 A 6 7.98m 26-02.25 F Ankush Rustagi 16 A 7 6.07m 19-11.00 F Andrew Hayden 10 A 8 5.87m 19-03.25 F Cameron Brown 10 A 9 2.64m 8-08.00 F Caleb Brown 6 A
Male Discus 1 48.10m 157-10 F Horace Pendergrass 42 A 2 38.87m 127-06 F James Barr 36 A 3 37.96m 124-06 F Russ B White 60 A 4 37.89m 124-04 F Leslie Young 34 A 5 34.45m 113-00 F Jack Kuhns 65 A 6 33.65m 110-05 F Sekenia Welch 28 A 7 30.48m 100-00 F Victor N Litwinski 60 A 8 30.19m 99-00 F Gary Sutton 50 A 9 12.69m 41-08 F Cameron Brown 10 A
Male Javelin 1 48.73m 159-10 F Russ B White 60 A 2 46.68m 153-02 F James Barr 36 A 3 46.35m 152-01 F Leslie Young 34 A 4 39.15m 128-05 F Dan Silverman 22 A 5 38.59m 126-07 F Kevin Brown 32 A 6 32.74m 107-05 F Gary Sutton 50 A 7 30.28m 99-04 F Jack Kuhns 65 A 8 23.69m 77-09 F Victor N Litwinski 60 A 9 13.80m 45-03 F Cameron Brown 10 A 10 12.87m 42-03 F Andrew Hayden 10 A
Male Wght Thr 1 14.41m 42-03.50 F James Brown 43 A 2 12.41m 40-08.75 F Jack Kuhns 65 A 3 12.05m 39-06.50 F Victor N Litwinski 60 A 4 10.15m 33-03.75 F Sekenia Welch 28 A 5 8.70m 28-06.50 F James Barr 36 A
Male Wght Thr 56 lb 1 9.04m 29-08.00 F James Brown 43 A 2 6.75m 22-01.75 F James Barr 36 A 3 4.80m 15-09.00 F Jack Kuhns 65 A 4 4.34m 14-03.00 F Victor N Litwinski 60 A
Female 4x100m Relay 1 1:07.90 F A Relay 1 Quaneisha Sander 2 1:08.60 F C Relay 1 Janie Mortensen 3 1:13.10 F B Relay 1 Amon Lipford Male 4x100m Relay 1 43.50 F G Relay 2 43.70 F H Relay 3 56.50 F E Relay 4 58.20 F A Relay 1 Shakeem Copeland 5 58.80 F F Relay 6 1:05.70 F B Relay 1 Ratino Sherrod 7 1:10.70 F C Relay 1 Jordan Pettit 8 1:12.20 F D Relay 1 Alex Joun * indicates ties

Send additions and corrections